Migrén miatt fordult orvoshoz egy férfi, vérfagyasztó dolgot találtak a fejében

fejfájás
Az egyre súlyosbodó fejfájás hátterében galandféreg-fertőzés állt
Fotó: Science Photo Library via AFP
Vágólapra másolva!
Egy 52 éves floridai férfi azzal a panasszal fordult orvoshoz, hogy a szokásos migrénje az elmúlt négy hónapban rosszabbodott. A CT-vizsgálat során az orvosok felfedezték, hogy a súlyos fejfájás hátterében az agyban található ciszták állnak, amelyeket valójában egy horgasfejű galandféreg lárvái hoztak létre.
Vágólapra másolva!

Az amerikai orvosok és kutatók által készített jelentés arról ír, hogy a fertőzés pontos forrását nem sikerült azonosítani; a páciens ugyanis nem járt olyan helyen, ahol magas lenne a fertőzött sertéshúsnak való kitettség kockázata, és olyan élelmiszert vagy vizet sem fogyasztott, amely ürülékkel lett volna szennyezett - írja a Science Alert magazin.

Horgasfejű galandféreg
Horgasfejű galandféreg
Fotó: Biosphoto via AFP

A neurociszticerkózis – vagyis a galandféreglárvák megtelepedése az agyban – a fejlett országokban viszonylag ritka állapot, az egészségügyi probléma elsősorban a szegényebb, rosszabb higiéniai állapotban lévő régiókat érinti. A beteg bevallotta, hogy szereti a félig átsütött szalonnát, és vélhetően ez vezethetett a fertőzéshez. A nem megfelelően elkészített sertéshús a horgasfejű galandféreg (Taenia solium) ideális búvóhelye lehet. Az viszont továbbra sem ismert, hogyan kerültek a ciszták az agyba. 

Az egyik elmélet szerint a férfi nem mosott kezet megfelelően a mosdóhasználat után, így a székletéből származó galandféregpeték a kezére kerültek, majd lenyelte azokat.

A neurociszticerkózis a migrénen messze túlmutató kockázatokat rejt magában, az esetek akár 80 százalékában görcsrohamok léphetnek fel. Attól függően, hogy a ciszták az agy mely részeibe ágyazódtak be, a tünetek lehetnek enyhék vagy súlyosak. A klasszikus tünetek közé tartoznak a részleges bénulás, gyengeség, zsibbadás és a mozgás feletti kontroll elvesztése. A koponyában megnövekedett nyomás kognitív hanyatlást idézhet elő; a páciens zavarttá válik, és memóriagondjai lesznek.

A beteget parazita- és gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel kezelték. Szerencsére a terápia sikeres volt, és a férfi gyógyultan távozhatott a kórházból.

Az esetet bemutató tanulmány az American Journal of Case Reports című orvosi szakfolyóiratban jelent meg.

Mit kell tudni a galandférgekről?

A Taenia néven ismert galandféreg különféle súlyos rohamokat okozhat, ha sikerül cisztákat képeznie az agyban.

Leggyakrabban azonban az emberek vagy a házi kedvencek beleiben talál menedéket. A Taenia solium lárvák szintén szennyezett vízzel kerülhetnek be a szervezetbe, esetleg rosszul főzött sertés- vagy marhahúst fogyasztása után.

Ám nem minden galandféreggel fertőzött ember tapasztal rohamot: ez csak akkor fordul elő, ha a lárva az ember központi idegrendszerét is megfertőzi. Ezekben az esetekben szinte lehetetlenné válik a galandféregfertőzés diagnosztizálása vagy kezelése.

Más esetben a féreg a vékonybélbe fészkeli be magát, ami többek között székrekedést, hasmenést, hasi fájdalmat okoz. Súlyosabb esetekben a galandféreg fertőzés epilepsziás rohamokhoz, vaksághoz, agyhártyagyulladáshoz és más neurológiai problémákhoz vezethet.