Rettentően fokozza a szorongást ez a gyakori betegség - Már gyerekkorban hazavágja a mentális egészséget

Kutatások rámutattak, hogy szoros kapcsolat figyelhető meg az allergia és a fokozott szorongás, depresszió kialakulásának kockázata között.

Allergia hatása a mentális egészségre
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Magyarországon egyes felmérések szerint a lakosság 20 százaléka szenved valamilyen allergiás betegségben. Függetlenül attól, hogy ételallergia vagy szénanátha tüneteit tapasztaljuk, ez az immunrendszer-probléma meghatározza a mindennapokat, és testileg-lelkileg megviseli az embert.

Annak ellenére, hogy kutatások szerint az allergiától való szenvedés a mentális problémák kialakulásának nagyobb kockázatával jár együtt, kevés szó esik a kettő kapcsolatáról. Pedig az allergia nem csak a tünetek miatt nyomhatja rá bélyegét a beteg életére.

Allergia hatása a mentális egészségre

Az allergia - amellett, hogy kellemetlen tünetekkel jár - rendkívül rossz hatással van a lelkiállapotra is. Talán az ételallergia van a legnagyobb hatással a mentális egészségre: az ilyen betegeknél a roham akár traumatikus élmény is lehet, az étkezés megtervezése komoly körültekintést igényel, és gyakran komoly lemondásokkal jár. 

GettyImages-1164728843
Fotó: RealPeopleGroup / Getty Images Hungary

A szorongás, a depresszió és még a zaklatás is összefügghet az ételallergia kezelésével, különösen, ha az már fiatalkorban kialakul. Egy külföldi felmérés szerint minden harmadik ételallergiás gyermekből egy számol be az állapota miatti zaklatásról. A 8-16 éves kor közötti fiatalok nagyobb valószínűséggel válnak szorongó felnőtté, és a szüleiktől való távollétet is nehezebben viselik. Utóbbi hátterében a betegség és az allergiás roham miatti félelem és kiszolgáltatottság érzése állhat. 

Egy amerikai kutatás szerint az ételallergiás tizenévesek 24%-át társai zaklatták, 21%-uk pedig arról számolt be, hogy a zaklatás a tanároktól vagy az iskola személyzetétől jött. A kicsiket gyakran kiközösítik, mivel nem értik meg pontosan, min mennek keresztül, az így keletkezett elszigetelődés pedig szorongásba csap, amit később a felnőttkorba is magukkal visznek.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

Az ételallergia, illetve az olyan szezonális allergiák, mint az asztma és ekcéma is szoros kapcsolatban állnak a depresszió és a szorongás magas arányával. Minél súlyosabb egy allergia és annak tünetei, annál nagyobb a hatása. 

A zavaró és ismétlődő kellemetlenségeket okozó betegség önbizalomhiányhoz és stresszhez vezethet. Egy brit felmérés azt találta, hogy az allergiával élő felnőttek valamivel több mint fele kerüli a társas érintkezéseket, és úgy érzi, el kell nyomnia az allergiás tüneteket, mert nem akarja, hogy a barátai, családtagjai vagy munkáltatói elítéljék.

GettyImages-1354562475
Fotó: AsiaVision / Getty Images Hungary

Stressz és allergia kapcsolata

A stressz nemcsak a mentális jólétre gyakorol hatást, hanem valójában is felerősítheti az allergia tüneteit. Stressz hatására nő a vérben lévő hisztamin mennyisége, ami az allergia során is felszabadul. A két anyag együtt súlyosbítja az allergiás tüneteket, ez pedig egy ördögi körbe taszítja a beteget: a stressz miatt erősödnek a panaszok, ami fokozza a feszültséget, és így tovább.

A fentiek fényében az allergia kezelése mellett sok esetben szükség lehet a mentális egészséggel is foglalkozni. Allergiás gyerek szülőjeként pedig érdemes fokozott figyelmet fordítani a kicsik lelkiállapotára, és észrevenni a  szorongás első jeleit, testi tüneteit.

Hogyan rombol visszafordíthatatlanul a negatív gondolkodás, és mit tehetsz ellene?

Borzasztóan káros a negatív gondolkodás, mégis nehéz leállni vele. Eláruljuk, hogy küzdheted le a leghatékonyabban.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük