Hollandiában 2020-ban két embert tartóztattak le, akik 40 ezer eurónyi sajtot loptak el, két évvel később pedig 1600 kilónyi sajtnak kelt lába 21 ezer euró értékben. De ez nem minden. A holland Tejtermékgyártók Szövetsége szerint az elmúlt években riasztóan megnövekedett az országban a sajtlopások száma – írja a qubit.hu.

A szövetség főtitkára szerint a sajt valószínűleg azért ennyire vonzó célpont a bűnözők számára, hiszen egy sajtkorong akár 100-150 eurót is érhet. Azonban Hollandiában a korongokat egyedi regisztrációs számmal látják el, így a bűnözőket sok esetben sikerül megtalálni. Csakhogy ezek a számok csupán belföldön követhetők biztonságosan nyomon.

A legutóbbi lopás károsultja szerint a tőle eltulajdonított 20 ezer eurónyi sajtot minden bizonnyal külföldön értékesítették – a holland rendőrség szerint valószínűleg Kelet-Európában, esetleg Oroszországban, ahol a feketepiacon az ukrajnai háború miatt bevezetett szankciók miatt az eredeti holland, francia vagy olasz sajtok különösen kelendők.


Egy-egy ilyen lopás a sajtkészítőnek is hatalmas csapást jelent, de a sajtkedvelők sem fognak valószínűleg a megszokott ízélményben részesülni, ha még érlelés alatt álló sajtot lopnak el és értékesítenek a feketepiacon.

A sajt az az élelmiszer, amiből a legtöbbet lopnak el a világon. A Time magazin szerint a világ sajtkészletének 4 százalékát ellopják. Ez azonban 2011-es adat, ami azóta valószínűleg az egyre magasabb élelmiszerárak miatt tovább emelkedett. A tolvajok körében a legkedveltebb fajta a parmezán, amiből átlagosan 3 millió dollárnyi értékben lopnak évente, ezt követi a listán az Emiliana-Romagna, amiből 900 ezernyit.

Indexkép: Pixabay