kereset;iratok;Fővárosi Törvényszék;kegyelmi botrány;

2024-04-26 11:26:00

A bíróság elutasította a keresetet, nem adja ki a kegyelmi ügyben keletkezett iratokat

Ezek ugyanis nem közérdekű adatok, a Fővárosi Törvényszék szerint a Kúria a hasonló tényállású ügyekben hozott precedensértékű ítéleteiben is ezt állapította meg.

A bíróság elutasította a keresetet abban a perben, amelyben egy magánszemély a kegyelmi ügyben keletkezett iratok kiadását kérte.

A Fővárosi Törvényszék közleményében az áll, a felperes közérdekű adat kiadása iránt indított perében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest „az ún. kegyelmi ügyben keletkezett valamennyi irat számára történő kiadására”.

A döntés indokolása során elhangzott, hogy a jelen ügyben vizsgált kegyelmi eljárás a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény hatálya alá tartozik (ld.: végrehajtási kegyelem). E törvény iratmegismerésre vonatkozó szabályai kizárják a kegyelmi eljárások során keletkező iratok nyilvánosságát” – írja a Fővárosi Törvényszék.

Indokolásában a bíró felhívta a figyelmet arra is, hogy

A közlemény mindemellett kiemeli, a kereset olyan, meghatározott személyhez köthető iratok kiadására irányult, amelyek kizárólag az érintett bűnügyi személyes adatait tartalmazzák. Ezek pedig nem közérdekű vagy közérdekből nyilvános adatok, így a nyilvánosságra hozatalukat a törvény széles körű társadalmi érdeklődés mellett sem teszi lehetővé.

Mint ismert, idén februárban derült ki, hogy Novák Katalin volt köztársasági elnök 2023. áprilisában Ferenc pápa látogatására hivatkozva elnöki kegyelemben részesítette Kónya Endrét, a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon pedofilügyben kényszerítésért elítélt egykori igazgatóhelyettesét. A botrány kirobbanása után Novák Katalin és az elnöki kegyelmet ellenjegyző Varga Judit is távozott. Balog Zoltán februárban ugyancsak kénytelen volt lemondani a Magyarországi Református Egyház vezetéséről, miután kiderült, a volt köztársasági elnök tanácsadójaként támogatta Kónya Endre kegyelmi kérvényét. Az egykori miniszter azonban csak a zsinati elnöki posztról távozott, a Dunamelléki Egyházkerület püspöki székét megtartotta.