eur:
388.64
usd:
360.9
bux:
68568.49
2024. május 7. kedd Gizella
(B-j) Radoslaw Sikorski lengyel és Jan Lipavsky cseh külügyminiszter, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Juraj Blanár szlovák külügyminiszter sajtóértekezletet tart a visegrádi országok (V4) prágai találkozóján 2024. március 21-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Gönczi Róbert: a migrációs paktum újra összehozza Budapestet, Pozsonyt és Varsót

Az április 10-én elfogadott uniós migrációs paktum nemcsak magyar és lengyel ellenállásra számíthat, de nem kér belőle Litvánia sem, és újratárgyalást kérnek a mediterrán ötök is.

Az Európai Parlament április 10-én megszavazta a migrációs és menekültügyi paktumot, azóta több tagállam is tiltakozott a tervezettel kapcsolatban. Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet elemzője az InfoRádió érdeklődésére részletesen beszámolt arról, hogy mely tagországok támadják a frissen megszületett megállapodást.

Magyarország és Lengyelország már a kezdetektől a paktum ellen szólalt fel, főként az újraelosztási mechanizmus, az úgynevezett kvótamigránsok rendszere miatt. A szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy a jelenlegi paktum abban különbözik a korábbi relokációs rendszertől, hogy míg 2015-ben a direktíva azt szerette volna elérni, hogy mindenki fogadjon be kvóták szerint migránsokat, addig a jelenlegi paktum ezt csak egyfajta megoldásként írja elő a szolidaritási mechanizmuson belül, amit ki lehet váltani fejösszeggel vagy nemzeti hozzájárulással a frontországok megsegítésére.

"Magyarország és Lengyelország szerint ezt mindenféleképpen ki kellene venni ebből a paktumból. A két állam szerint a relokációs mechanizmus nem megoldja az irreguláris migrációt, hanem mindössze menedzselni próbálja, és egyetért abban, hogy külső tényezőkre kellene inkább fókuszálni, hogy hogyan lehetne megállítani az Európába irányuló migrációt összességében" – mondta a migrációkutató, és hozzátette, ehhez a pároshoz csatlakozott kis késéssel Szlovákia is. Emiatt úgy látja, hogy Csehország kivételével – amely kitart amellett, hogy tartózkodni fog a paktum további tárgyalásain – a visegrádi négyeket ez a téma összehozhatja, és szerinte

"úgy néz ki, mintha Pozsony, Budapest és Varsó hosszú évek különállását követően erre a témára ismét össze tudott volna állni."

Ezen a csoporton kívül Litvánia elnöke, Gitanas Nauseda jelentette be nemrég, hogy nem támogatják a relokációs mechanizmust, ugyanakkor kijelentette azt is, hogy nem tartja kiemelkedő problémának, hogy a fejösszeget kifizessék a kvótamigránsok után. Ez 13 millió euró körüli összeg, ezt elbírja a litván államháztartás az államfő szerint. Gönczi Róbert szerint a döntésben az a különösen érdekes, hogy a balti államok 2015-ben elfogadták a kvótamigránsokat, és Észtország, Lettország és Litvánia országonként befogadott 130-250 migránst, de azt tapasztalták, hogy kevesebb, mint egy év alatt a 90 százalékuk eltűnt: feltételezhetően a belügyminisztériumok adatai szerint nyugat- és észak-európai országokba távoztak a schengeni övezet nyitott határain keresztül.

Ugyancsak kifogásolják a paktum több pontját a mediterrán frontországok is. Spanyolország, Olaszország, Ciprus, Málta és Görögország április 22-én egyeztetett a Kanári-szigeteken, mert súlyosan érintettek az európai migrációs válságban elsősorban a Földközi-tengeri illegális útvonalak miatt.

"Ők következetesen azt kommunikálják az elmúlt kilenc évben, hogy az uniós migrációs politika nem megfelelő irányt követ, ugyanakkor ők nagyon sokáig támogatták a paktumot, mert abban reménykedtek, hogy majd az fókuszál a tengeri határok védelmére is, megerősíti a Frontex, az Európai Védelmi Ügynökség szerepét. Amikor azt látták, hogy ez nem valósult meg, és egy menedzselési kísérletről van szó, kijelentették, hogy a paktum újratárgyalására lenne szükség minél hamarabb" – mondta Gönczi Róbert.

A Migrációkutató Intézet elemzője szerint az ellenállás miatt nem lesz gyors döntés a paktum ügyében, sőt mivel most következik a magyar, majd a lengyel soros elnökség, valószínűleg tolódni fog az elfogadott paktum bevezetése. A szakértő úgy véli,

2026 előtt semmiféleképpen nem léphet hatályba az EP által elfogadott migrációs paktum,

és nagy a valószínűsége, hogy részletkérdéseiben újra tárgyalásokra kerülhet sor. "Ennek már az Európai Tanács lesz a terepe, ahol bár vétójog nincsen, minősített többségi szavazással fog folyni a szavazás, ahogy növekszik a paktumot elutasító országok száma úgy változhat, annak a tartalma is" – mondta Gönczi Róbert.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.07. kedd, 18:00
Resperger István ezredes
a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Nagyot ralizott az OTP!

Nagyot ralizott az OTP!

Ázsiában felemás hangulatban telt a kereskedés hétfő reggel, ezt követően Európában a múlt heti esés után szép pluszban zártak a tőzsdék, és Amerikában is az emelkedésé volt a főszerep. A hét első napján idehaza a külkereskedelmi adatokra volt érdemes figyelni, külföldön pedig nem várható nagyobb piacmozgató esemény. A magyar tőzsdén is kedvező hangulatban telt a kereskedés, elsősorban az OTP-nek köszönhetően.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×