Úgy lopják a sajtot Hollandiában, mintha nem lenne holnap

Egyre vonzóbb célpontnak számítanak a sajtkészítők a bűnözők számára Hollandiában: 2020-ban két embert tartóztattak le Lieveldében, akik 40 ezer eurónyi sajtot tulajdonítottak el, két évvel később pedig 1600 kilónyi sajtnak kelt lába Fijnaartban, az okozott kár ebben az esetben 21 ezer euró volt. És ez még csak a jéghegy csúcsa: a holland tejtermékgyártók (Boerderijzuivelbond) szövetsége szerint az elmúlt években riasztóan megnövekedett az országban a sajtlopások száma.

Wim Meure, a szövetség főtitkára szerint a sajt azért lehet különösen vonzó a bűnözők számára, mert egy sajtkorong akár 100-150 eurót is érhet, de a sajttolvajok élete nem csak játék és mese: Hollandiában a korongokat egyedi regisztrációs számmal látják el, a negyvenezres nagy balhé elkövetőit is így sikerült azonosítani.

A sajtra éhes feketepiac

Ezek a számok viszont csak belföldön követhetőek biztonságosan nyomon, a legutóbbi lopás károsultja, a sajtkereskedő Martijn van der Valk szerint a tőle eltulajdonított 20 ezer eurónyi sajtot valószínűleg külföldön értékesítették. A holland rendőrség szerint az árut valószínűleg Kelet-Európában, esetleg Oroszországban adták el, ahol a feketepiacon az ukrajnai háború miatt bevezetett szankciók miatt az eredeti holland, francia vagy olasz sajtok különösen kelendőnek számítanak.

Egy-egy hasonló lopás Meure szerint akár végzetes csapást is jelenthet egy-egy készítőnek, és komoly bosszúságot okoz a sajtkedvelőknek: az érett sajtot nem túl meglepő módon érlelni kell, méghozzá 12 hónapig. Így még akkor sem könnyű pótolni a kiesett bevételt, ha a holland sajtműhelyekben még nem terjedt el az a szokás, hogy zenét hallgattassanak a sajtokkal, hogy finomabbak és büdösebbek legyenek.

Talán meglepő, de a sajt a világon a legtöbbet lopott élelmiszer: a Time magazin szerint a világ sajtkészletének 4 százalékát ellopják. Az újság 2011-ben közölte ezt az arányt, ami azóta a világszerte emelkedő élelmiszeráraknak köszönhetően valószínűleg tovább emelkedett. A Foodrepublic szerint a tolvajok körében a legkedveltebb fajta a parmezán, amiből átlagosan 3 millió dollárnyi értékben lopnak évente, ezt követi a listán az Emiliana-Romagna, amiből csak 900 ezernyit.