Mérgező virágok lepték el a magyar erdőket: hozzájuk se érj, fájdalmas lehet

GettyImages-578988926

Mérgező virágok nyílnak a magyar erdőkben. A kontyvirág levele és termése is csábító lehet, könnyű összekeverni a sóskával.

Különleges virágok borítják erdeinket, szirmait bontogatja a keleti kontyvirág. A gyönyörű küllemű, ám erősen mérgező növényt már messziről felismerni jellegzetes illatáról is. Bármennyire csábító, ne érj hozzá, mert fájni fog!

Hazánkban a kontyvirágfélék két fajtájával is találkozhatsz az erdőkben, mindkettő mérgező. Az április végén-május elején nyíló virágok kiemelt figyelmet érdemelnek. 

A kontyvirág látványos külseje sejteti: mérgező
A kontyvirág látványos külseje sejteti: mérgezőHelmut Meyer zur Capellen / Getty Images Hungary

Mérgező virágok az erdőkben

Különleges növényféle a kontyvirág, de veszélyes is. Mérgező levele és virága már érintésre is kellemetlen, és ha megkóstoljuk, órákig tartó fájdalmakat okozhat. Mivel levele a sóskával könnyen összetéveszthető, fokozottan érdemes figyelni a növényt körülvevő jellegzetes illatra.

"A gyanútlan kóstoló fél perccel az elrágcsálás után égető, szúró érzést érez a nyelvében, ami több órán át eltarthat" – írja a Turista Magazin

Különleges növényként tartják számon

A kontyvirág figyelemfelkeltő átalakuláson megy keresztül, amit első látásra a virágjának vélnénk, az valójában sok kis leegyszerűsödött virágból álló torzsavirágzat, a szirmai pedig valójában módosult lomblevelek, úgynevezett buroklevelek. Csábító külseje vonzza a rovarokat. A kontyvirág igazi túlélő: különleges, semmivel össze nem téveszthető, dögszagra emlékeztető illatával és feltűnő, harsány sziromszínével csalogatja a környékbeli rovarokat, leginkább a legyeket magához. 

A lépre csalt rovarok megcsúsznak a buroklevelek síkos felszínén, és belepottyannak a virágtölcsér aljába. A torzsán található merev szőrök mindaddig fogva tartják a rovarokat, amíg a virág alsó részén található termők meg nem termékenyülnek. Miután megtörtént a beporzás, a merev szőrök elhervadnak, a szirmok síkossága megszűnik.

A legyeknek és egyéb rovaroknak így esélyük nyílik a szabadulásra, de ehhez át kell még küzdeni magukat a torzsa felső részén levő porzós virágok között, ahonnan pedig magukkal viszik a rájuk ragadó virágport a következő növényre.

Az illatot követve átszállnak a következő kontyvirágra, és a folyamat megismétlődik újra és újra.

Hazánkban kétféle, mérgező kontyvirágfajta is él, a napokban a keleti kontyvirág nevet viselő példányok virágzásának megindulásáról számolt be a Hortobágyi Nemzeti Park, egyúttal felhívva a figyelmet arra is, hogy véletlenül se érintsük meg a színpompás virágokat erdőjárás közben, hiszen a növény maga mérgező.

Nem csak mérgez, allergizál is

Az Arum orientale, azaz keleti kontyvirág leginkább a nyirkos, tápanyagban gazdag erdőket kedveli, hazánk hegy- és dombvidékein él, az Alföldön meglehetősen ritkán fordul elő. A növény szívósságát jelzi, hogy az erdő elgyomosodott aljnövényzetében is megél. Április végén, május elején nyílik, de az állomány két héten belül el is virágzik. Mivel levele és termései is erősen mérgezőek, a növény bármely része kiválthat allergiás reakciót az arra érzékenyeknél. Leveleit elrágva kalcium-oxalát-kristályok szabadulnak fel, melyek rendkívül hegyesek. Az általuk okozott szúró érzés a száj nyálkahártyájában hosszú ideig megmarad, mert a kristályok csak lassan oldódnak fel, így akár órákig tartó, kellemetlen érzést okozhat, ha belekóstolunk. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek