A NASA-mérnök fizikát meghazudtoló hajtóműve legyőzte a gravitációt

2024 / 04 / 26 / Felkai Ádám
A NASA-mérnök fizikát meghazudtoló hajtóműve legyőzte a gravitációt
Habár az ilyen kijelentések mindig gyanakvásra adnak okot, Charles Buhler eredménye mögött impozáns mérnök múlt, szakemberekből álló csapat, valamint gondos kísérletek állnak.

Dr. Charles Buhler, a NASA mérnöke és az Exodus Propulsion Technologies társalapítója egy úttörő, hajtóanyag nélküli hajtóművet fejlesztett ki, amely úgy tűnhet: szembemegy az ismert fizikai törvényekkel, mivel elegendő tolóerőt generál a Föld gravitációjának a legyőzésére, de teszi ezt üzemanyag felhasználása nélkül – írja a The Debrief.

Buhler, a NASA Space Shuttle és ISS programjainak veteránja többek között azt állítja, hogy a hajtómű egy “új erőt” használ ki. Ez az új erő az elektromos mezők átalakításával képes fenntartható tolóerőt előállítani. Ez a felfedezés így alapvetően kérdőjelezi meg a hagyományos fizikai elveket (ami egyébként ritkán biztató jel a technológia tényleges működőképessége szempontjából), mint például a tömegkilökődést és az energia megmaradását. Nagyívű kijelentésekből pedig nincs hiány: Buhler állítása szerint ez az új technológia radikálisan megváltoztathatja a hajtóművek jövőjét, és akár az elkövetkező évezredet is meghatározhatja.

Buhler és csapata – köztük különböző rangos intézmények és vállalatok szakértői – az Alternative Propulsion Energy Conference (APEC) konferencián hozták nyilvánosságra ezeket az eredményeket. Ez a fórum egyébként épp arról ismert, hogy a nem szokványos meghajtási ötletekről szóló vitáknak ad teret.

Buhler az előadása során hangsúlyozta a több mint 25 éves kutatását, amely nagyrészt az elektrosztatikára összpontosított, és amely a csapat számára is váratlanul központi szerepet kapott ennek az új hajtóműnek a megalkotásában.

Mint az előadás során elhangzott: 2020-ra a korai fejlesztések kicsi, de már mérhető erőt állítottak elő – millinewtonos nagyságrendben. A cél viszont az volt, hogy elegendő tolóerőt generáljanak ahhoz, hogy legyőzzék a gravitációt, amit “egy gravitációnyi tolóerőként” határoztak meg. Ez a szint végül a 2023-ig tartó tesztelési időszakban nem csak megvalósult, de túl is szárnyalták – ezek az eszközök ugyanis már folyamatosan elegendő erőt termeltek ahhoz, hogy ellensúlyozzák a gravitáció vonzását. Ezzel a technológiával a készülékek képesek voltak olyan mértékű tolóerőt létrehozni, amely képes az eszköz saját tömegének a megemelésére, vagyis gyakorlatilag leküzdötte a gravitációs vonzerőt.

A kísérleteket egy egyedi építésű vákuumkamrában végezték, hogy kizárják az egyéb tényezőket, amelyek tévesen a tolóerő kialakulására utalnának.

A jövőre nézvést pedig az Exodus Propulsion Technologies szívesen együttműködik a terület más cégeivel és szakértőivel, hogy finomítsák a technológiájukat, és végül űrben végzett teszteken keresztül szemléltessék a technológia tényleges működőképességét.

(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/SpaceX-Imagery)


Hiánypótló funkcióval bővült a világszerte használt magyar szoftver
Hiánypótló funkcióval bővült a világszerte használt magyar szoftver
A memoQ az egyik legnépszerűbb fordítástámogató szoftver a szakmabeliek körében, a 10.1-es verzió óta pedig a szoftver webes változata már a képernyő-felolvasó programokkal is kompatibilis, így biztosítva, hogy a vakok és gyengénlátók is önállóan, külső segítség nélkül tudják használni a szolgáltatást.
Mesterséges intelligencia és fényvisszaverő pálcikagyerek - a közúti közlekedés jövője hatvan képben
Mesterséges intelligencia és fényvisszaverő pálcikagyerek - a közúti közlekedés jövője hatvan képben
A közúti közlekedés szervezése, szabályozása, biztonsága: erről szól az Intertraffic nevű kiállítás, konferencia és vásár, ami ugyan szakmai rendezvény, de mindenki számára érdekes és izgalmas, aki jön valahonnan vagy megy valahová.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.