Spanyolország;bíróság;ügyészség;feleség;korrupciógyanú;eljárás megszüntetése;Pedro Sánchez;

2024-04-25 21:33:00

Nincs bizonyíték, leállítaná a spanyol kormányfő feleségének korrupciós vizsgálatát az ügyészség

Pedro Sánchez miniszterelnök az ügy miatt már a lemondását fontolgatta, amikor a feljelentő civil szervezet elismerte, csak sajtóinformációk alapján fordultak a hatóságokhoz.

Ügyészség-bíróság közötti huzavonává vált az a korrupciós botrány, amely megrengette a Pedro Sánchez vezette baloldali koalíciós kormány helyzetét. A miniszterelnök hétfőig dönti el, hogy lemond vagy hivatalban marad, miután szerdán egy madridi bíró nyomozati eljárást kezdeményezett felesége, Begona Gómez ellen. Sánchez ugyan alaptalan szélsőjobb politikai vádaskodásnak nevezte a felesége ellen felhozott vádakat, de szerda este jelezte, hogy öt napra felfüggeszti minden nyilvános programját, és ez idő alatt meghozza döntését. Begona Gómezt a Manos Limpias szervezet jelentette fel befolyással való üzérkedés és üzleti korrupció bűncselekményének állítólagos elkövetése miatt. Az EFE spanyol hírügynökség szerint a titkosnak nyilvánított eljárásban a bíró megvizsgálja a Manos Limpias sajtóhírekre alapuló panaszát, amelyben azt állítja, hogy Gómez, "kihasználva" a kormányfővel való kapcsolatát, "az ő aláírásával ellátott ajánlólevéllel ajánlotta vagy támogatta" a közbeszerzési pályázatokra pályázó üzletembereket.

Csütörtökön azonban az ügyészség a tartományi bírósághoz fellebbezett a madridi 41. számú bíróság döntése ellen, és kérte az ügy visszavonását és felfüggesztését. Az EFE szerint az ügyészség azzal érvel, hogy nincs olyan bűncselekményre utaló bizonyíték, amely indokolná a büntetőeljárás megindítását. Miguel Bernad, a feljelentő szervezet szélsőjobboldalhoz kötődő elnöke csütörtökön maga is elmondta a spanyol sajtónak, hogy a feljelentést online médiákban megjelent újságírói információkra alapozta, és hozzátette, hogy ha azok nem igazak, akkor a felelősség azokat terheli, akik ezeket közzétették. Lépését azzal magyarázta, hogy amikor látta, hogy ezen nyilvános információk után az ügyészség nem jár el hivatalból, úgy döntött, panaszt tesz, hogy a bíróság "ellenőrizhesse az információk valóságtartalmát".

Az 1995-ben Bernad által alapított Manos Limpias "szakszervezet" az évek során több panaszt tett az általa közérdeket sértőnek tartott politikai vagy gazdasági korrupciós ügyekben, ámde ő maga is egy korrupciós botrány főszereplőjévé vált. A spanyol Legfelsőbb Bíróság nemrég mentette fel Bernadot, valamint a Banki Szolgáltatások Felhasználói Szövetségének (Ausbanc) vezetőjét, Luis Pinedát, akiket korábban 8, illetve 4 év börtönbüntetésre ítéltek, mert pénzt zsaroltak ki bankoktól a bírósági eljárások elkerülése ígéretével.

A Gomez-ügy szerda esti kirobbanása után Sánchez ellen és mellett is demonstráltak Madridban. Ha a lemondás mellett dönt, az kisebbségi kormánya biztos bukását, újabb előrehozott választást és a politikai patthelyzet kiújulását jelentené Spanyolország számára.