Az elektromos cigik betiltása mellett kampányolnak brit tudósok, mert túl sok bennük az értékes fém

2024. április 25. – 20:00

Másolás

Vágólapra másolva

Az eldobható elektromos cigaretták betiltása mellett álltak ki brit tudósok a Science szaklap hasábjain: azzal érveltek, hogy az ilyen eszközök elképesztő mennyiségű hulladékot generálnak, köztük olyat is, amiben értékes lítium és más ritkaföldfém veszhet el, írja az EurekAlert. A nyílt levelet az Abertay Egyetem, a Dundee Egyetem, a University College London és a Plymouth Egyetem környezettudományi, anyagtudományi, tengerbiológiai, fogyasztói magatartási és etikai szakértői írták.

2022 és 2023 között megnégyszereződött az eldobható cigaretták eladási száma az Egyesült Királyságban, a fogyasztók hetente körülbelül 5 millió készüléket dobnak ki.

Az Egyesült Államokban sem jobb a helyzet, ott másodpercenként 4,5 eldobható cigaretta kerül a szemétbe. A probléma, mondják a tudósok, lassan az egész világon elterjed.

A kutatók szerint az eldobható elektromos cigaretták és a többi egyszer használatos termék, köztük a mini ventilátorok és a fülhallgatók, gyakran tartalmaznak értékes erőforrásokat, például lítiumot és más ritkaföldfémeket. Ezek az elemek egyre fontosabbak a zöld iparágak, például az elektromos járművek gyártása számára, az pedig, hogy ilyen eszközökben használják fel őket, csökkenti a globális elérhetőségüket.

Arról nem is beszélve, hogy Európa híresen szegény ilyen erőforrásokban. Nemrég egy kis portugál falu ellenállásától volt híres a világsajtó, Covas do Barrosso mellett ugyanis lítiumbányát akarnak nyitni. Az Európai Bizottság nemrég fogadta el a kritikus nyersanyagokról szóló törvény (Critical Raw Materials Act, CRMA) első változatát, amelynek célja, hogy „biztosítsa az Európai Unió hozzáférését a kritikus fontosságú nyersanyagok biztonságos, diverzifikált, megfizethető és fenntartható ellátásához”. A zöld átállás miatt ugyanis a kontinensnek a közeljövőben drasztikusan megnő majd a nyersanyagszükséglete, a probléma viszont az, hogy ennek nagy részét ma jelenleg importból fedezi, gyakran monopolhelyzetben lévő, harmadik országbeli beszállítóktól. A Világbank előrejelzései szerint az ilyen ásványok iránti kereslet 2050-re 500 százalékkal növekszik majd.

Az Európai Unió, sőt az egész fejlett világ számos ilyen kritikus fontosságú nyersanyagban függ például Kínától, az ország a világ ritkaföldfémkészletének 86 százalékát termeli ki, ami viszont a zöld átálláshoz elengedhetetlen autóakkumulátorok kulcsfontosságú eleme.

A nettó zéró kibocsátás eléréséhez – amikor egy ország, város, cég csak annyi üvegházhatású gázt bocsát ki, amennyit képes is elnyelni – kifejezetten nyersanyaggazdag út vezet: egy elektromos autó megépítéséhez például átlagosan hatszor több ilyen kritikus nyersanyagra van szükség, mint egy hagyományos autóéhoz.

Az elektromos cigarettákat gyakran újrahasznosíthatóként forgalmazzák, egyértelmű utasítások nélkül értékesítik őket, ez pedig minimális ösztönzést kínál a fogyasztóknak arra, hogy a megfelelő helyeken adják le a használaton kívüli vape-eket. A probléma megoldására a kutatók az eldobható elektronikai eszközök sürgős reformját szorgalmazzák, hogy elkerüljék az erőforrások kimerülését és a környezetszennyezést.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!