Minden tavasszal hegymászók százai utaznak a világ összes tájáról Nepálba, abban a reményben, hogy feljutnak a földkerekség legmagasabb hegyére, a Mount Everestre. Miközben lassú, fáradságos és esetenként végzetes utat tesznek meg a csúcs felé, nagy mennyiségű szemetet és felszerelést hagyva maguk után. A helyi vezetés komoly erőfeszítéseket tesz, hogy megóvja a természeti környezetet, szabályozza a hegymászók, a csapatok tevékenységét, és megfékezze a Himalája teleszemetelését.

Himalája
Megtisztítják a Himaláját a hegymászók által ott hagyott szeméttől (Fotó: AFP)

Tavaly a nepáli kormány több mint 450 engedélyt adott ki azoknak a hegymászóknak, akik a Mount Everest csúcsát akarták elérni. A kritikusok szerint ez túl sok. Több esetben ugyanis olyan cégek is kaptak engedélyt, amelyek nem rendelkeznek megfelelő tapasztalattal, és nem fordítottak elegendő figyelmet a hegymászók biztonságára. 

Himalája: tíz tonna szemetet hoznak le

Az április közepén indult takarítási akcióban a nepáli hadsereg 10 tonna szemét összegyűjtésére vállalkozott. A környezetvédelmi projekt során a Mount Everest (8848 méter), Lhotse (8516 méter) és Nuptse (7861 méter) csúcsok különböző táboraiból származó szerves és szervetlen hulladékot gyűjtik össze a katonák. 

A tervek szerint öt holttestet is lehoznak.

A magyar sajtót gyorsan körbejárta a hír, hogy a tavaly május végén tragikus körülmények között eltűnt Suhajda Szilárd maradványai is talán hazakerülhetnek. Arról egyelőre nincsen friss hír, hogy már megtalálták-e az eltűnt hegymászók holttestét a katonák. 

Az akció részleteiről annyit jelentettek be, hogy 

  • 12 kiképzett katona vesz részt a takarításban, akinek 
  • 18 serpa segíti a munkáját 

– írja a The Himalayan Times. 

Az akció irányításáért felelős tiszt elmondta, 8000 méter magasságig gyűjtik össze a szemetet, a biológiailag lebomló hulladékot az alaptábor alatti gyűjtőhelyre viszik. A biológiailag le nem bomlókat, valamint a holttesteket Katmanduba szállítják. A kampány 50 napig tart, 2024. június 5-én, a Környezetvédelmi Világnappal egy időben ér véget.

Suhajda Szilárd felesége szívszorító dolgokat árult el a hegymászó tragédiájáról

Legindi Tímea férje halála óta először állt kamerák elé.