nlc.hu
Család

Ezért nehéz kilépni egy mérgező kapcsolatból

Egy mérgező kapcsolatból nehezebb kilépni, mint gondolnád – Ezek lehetnek az okok

Elsőre talán azt hihetnénk, hogy egy egészségtelen párkapcsolatból könnyebb kilépni, azonban éppen ellenkezőleg. Számos oka van annak, hogy habár szeretnénk, nem tudunk továbblépni.

Amikor egy egészségtelen párkapcsolatban élünk, az idő előrehaladtával már fel sem tűnik, hogy mindez mennyire megviseli a szervezetünket, az önbecsülésünket és az önértékelésünket. Egy ilyen kapcsolatban apró darabokat áldozunk fel önmagunkból, sőt, gyakran kompromittáljuk magunkat azért, hogy fenntartsunk egy egészségtelen állapotot. Rengeteg bátorságra és őszinteségre van szükség ahhoz, hogy ki tudjunk szakadni ebből az állapotból, és véget vessünk egy mérgező párkapcsolatnak.

A továbblépés gondolatától szinte mindenkit elkap a félelem. Persze minden ember más és más, éppen ezért valaki könnyebben kezeli az elengedést, míg mások azzal küzdenek, hogy hogyan lépjenek ki egy mérgező kapcsolatból. De vajon mi lehet az oka annak, ha nem tudunk továbblépni? Mik lennének azok az okok, amelyek meggátolnak bennünket a gyógyulási folyamatban?

A továbblépés aktiválna néhány régebbi, múltbéli sebet 

Sokak számára azért lehet nehéz kilépni egy egészségtelen kapcsolatból, mert még mindig hatnak rájuk a régi, be nem gyógyult sebek. Legyen szó egy múltbéli csalódásról vagy egy komolyabb gyermekkori traumáról, ezek a kapcsolatok mindig felszínre hozzák a korábbi negatív tapasztalatokat és érzéseket. Roxy Zarrabi pszichológus a PsychologyTodaynek azt mondta, hogy a nehéz elengedésnek az egyik oka az lehet, miszerint egy múltbéli traumát próbálunk begyógyítani azzal, hogy ugyanazt a tematikát ismételjük. Ilyenkor az ember azzal áltatja magát, hogy ezúttal teljesen más lesz. Az ismétlési kényszer néven ismert jelenség arra a tudattalan tendenciára utal, hogy a múltból származó fájdalmas helyzeteket újra eljátsszuk. Az ismétlési kényszer lehet az egyik oka annak, hogy olyan partnerekhez vonzódhatunk, akik a gyermekkorunkban megtapasztalt kapcsolati dinamikát tükrözik. 

Egészségtelen párkapcsolat

Az okok, amik miatt nehezen tudunk kilépni egy egészségtelen kapcsolatból (Fotó: Getty Images)

Az ember önbizalma és önbecsülése nagyban sérült

Ha egy egészségtelen kapcsolatról van szó, az érintett felek gyakran megkérdőjelezik a saját döntéseiket, és kétségek közé szorítják önmagukat. Ha a partnerünk nem bánik velünk megfelelően, és azt érezteti, hogy nem vagyunk elég jók, vagy pusztán lenézően viselkedik velünk, az nagyban károsíthatja az önbecsülésünket. Az idő előrehaladtával pedig nemcsak a továbblépéstől, de saját magunktól is egyre csak távolodunk. Ennek következménye lehet, hogy az önbizalmunk roncsolódása miatt gyakran a párunktól várhatjuk a megerősítést. Ahhoz, hogy kilépjünk ebből a mérgező dinamikából, szembe kell nézünk a saját sebezhetőségünkkel, ami lássuk be, egyáltalán nem egyszerű. 

Magadat hibáztatod a kapcsolat vége miatt

Amikor véget ér egy kapcsolat, gyakran eszünkbe jut a gondolat, hogy vajon mit kellett volna másképp csinálnunk. Persze természetes, hogy végigpörgetjük magunk előtt a forgatókönyvek végeláthatatlan sorozatát, azonban fontos, hogy ne ragadjunk benne ebben az állapotban. Egy egészségtelen párkapcsolatban előfordulhat, hogy az egyik felet hibáztatják mindenért, azonban fontos belátni, hogy mindkét félnek vállalnia kell a felelősséget. A bűntudat és az önostorozás meghosszabbíthatja a gyógyulási folyamatot. 

Egy olyan jövőképhez ragaszkodsz, amelynek feltételei nem voltak adottak

Okkal szokták mondani, miszerint sok esetben inkább egy jövőképhez ragaszkodunk, mintsem egy konkrét személyhez. Ilyenkor a korábbi kapcsolatunk pozitívumai felerősödnek, míg a negatívumokat, és a fájdalmas emlékeket mélyen eltemetjük magunkban. Ez megnehezíti, hogy reális képet fessünk a korábbi párunkról, ami a továbblépés lehetőségét is gátolja. 

A bizonytalanság ijesztő

Abban az esetben, ha teljesen átengedjük magunkat a gyásznak, és eljutunk a továbblépés fázisához, gyakran eluralkodhat az emberen a félelem. Kénytelenek vagyunk belépni az ismeretlenbe és a bizonytalanságba, ami elsőre nagyon ijesztő lehet. Ez az oka annak, hogy sokszor inkább azt választjuk, amit már ismerünk, még akkor is, ha ez fájdalommal jár. 

Láthatatlan kapocs a szakítás után

A szakítás után sokak számára fájdalmas lehet, ha a közösségi médiában nyomon követik az exük hétköznapjait, ha pedig kommunikációra kerülne a sor, akkor még inkább. Ez hatványozottan igaz akkor, ha valaki egészségtelen kapcsolatban élt. Ha a korábbi párunk viselkedése manipulatív, irányító, vagy elutasító volt, azonban ennek ellenére még a szakítás után is kapcsolatban maradunk vele, újra megpróbálhatnak behálózni és visszahúzni. Abban az esetben ha sérülékeny a lelkiállapotunk, ez hiú ábrándokat ébreszthet bennünk. Az exünkkel való kommunikáció könnyen visszavetheti a fejlődést, illetve a szakítás után elért eredményeket.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top