Tetszett a cikk?

A házakban 200 szegény család lakik.

Április elején nagy felháborodást váltott ki, hogy az oktatási, családügyi, kulturális tárgyú és kapcsolódó törvények módosításáról szóló salátajavaslatba rejtve olyan VIII. kerületi lakóházak kisajátítását javasolja a kormány a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) bővítése érdekében, amelyekben 200 szegény család lakik. Az újraválasztásáért küzdő Pikó András ellenzéki polgármester szociális katasztrófától tart.

Az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottsága csütörtöki ülésén csak abban engedett, hogy az önkormányzatnak idén október 31. helyett 2025. január 31-ig kell cserelakásról gondoskodnia. A jövő heti szavazásra a kormánypárti bizottsági tagok által javasolt bizottsági módosítás szerint garanciát jelent a lakók számára, hogy az önkormányzatnak cserelakást kell felajánlania (ez az, amire a polgármester szerint ilyen mennyiségben nincs lehetőség), „amennyiben e kötelezettségének az önkormányzat nem tesz eleget”, akkor az állam teszi ezt meg, ha pedig a lakó a felajánlott cserelakást nem fogadja el, kártalanítást kap.

A DK és a Párbeszéd az egész fejezet törlését javasolta a törvényjavaslatból, a Párbeszéd pedig alternatívaként azt, hogy a kerületi önkormányzat kapjon 17 milliárd forint kártalanítást a problémák megoldására. Jámbor András (Párbeszéd), a kerület országgyűlési képviselője hosszan beszélt arról, hogy semmiféle előzetes egyeztetés nem zajlott, nincs kellő számú, megfelelő cserelakás, főleg nincs a VIII. kerületben, ahol a lakók többsége maradni szeretne, és a javaslat tele van ellentmondásokkal. Hiller István (MSZP) arra figyelmeztetett, hogy semmi értelme az NKE-n új, különlegesnek nevezett tanárképzést indítani milliárdokért, miközben az ELTE-n lehetetlenül alacsony fizetésekért dolgoznak azok, akik tanárokat képeznek.

A kormánypárti képviselők közül senki nem válaszolt az ellenzéki felszólalásokra, de az ellenzék javaslatait a szavazás során elutasították.