Ezeket látta már?

Hormonzavar tünetei az arcon – ezek a jelek árulkodnak a hormonális állapotáról

Ezt mutatja az arca a hormonális állapotáról – Ezeket a jeleket keresse

Arcunk sok mindent elárul rólunk: nemcsak a személyiségünkről, de az egészségi állapotunkról is. Nézzük, mit mutat meg az arca a hormonális állapotunkról.

Hormonzavarok bármely életkorban előfordulhatnak, melyek olykor egészen hétköznapi tünetekben nyilvánulnak meg. Az esetleges problémák jeleit gyakran az arcunk is hordozza, ugyanis az endokrin zavarok sokszor a bőrünk állapotát, a hajunkat is befolyásolják. Vegyük sorra mely tünetek, miket jelezhetnek!

Haj

A hajhullás több problémát is jelezhet. Tincseink állapotát ugyanis nagyban befolyásolja az étrendünk, a környezeti hatások, az évszakok, de az egészségi állapotunk is. Az esetleges vitamin- és ásványi anyag-hiány, különböző betegségek és hormonzavarok gyakran hajhullásban, a haj állapotának megváltozásában is megmutatkoznak.

A haj megritkulását okozhatják például a pajzsmirigy problémái, hiszen a mirigy hormonjai jelentősen befolyásolják a tincseink állapotát és a szálak növekedését. A pajzsmirigy alulműködése esetén ráadásul a haj törékennyé és szárazzá is válik.

Hajhullást okozhat még a PCOS is, méghozzá az androgén hormonok túl nagy mennyisége miatt. Ilyen esetekben főleg a férfiakra jellemző kopaszodás figyelhető meg a nőknél is (azaz a hajhullás főleg a fej tetején ölt nagyobb mértéket). Érdemes tudni, hogy az ösztrogén szintjének csökkenése (például menopauza) is kiválthatja a problémát, ugyanis az ösztrogén serkenti a haj növekedését azáltal, hogy meghosszabbítja a szőrtüszők növekedési fázisát, növeli az aktív szőrtüszők számát és fenntartja a folyamatos hajnövekedést. Éppen ezért tapasztalható terhesség során az, hogy a haj dúsabbá és egészségesebbé válik, hiszen ekkor magasabb az ösztrogén szintje.

Szemöldök

Kevesen nézik, pedig a szemöldökünk is fontos jelzésértékkel bírhat. Az elvékonyodott hiányos szemöldököt úgynevezett Herthoge-jelnek is nevezik, mely jellemzően pajzsmirigy alulműködésre utal. A nevét a tünetet felfedező endokrinológusról kapta (Eugene Hertoghe).

A szemöldök a túl sok tesztoszterontól pedig inkább dús és bozontos lesz - így nők esetén ez szintén figyelemfelhívó jel lehet!

Szem

A szem alatti sötét karikák igen gyakran a kortizol hiányát jelzik, de ezen kívül a szempillák is fontos jelzésértékkel bírhatnak: ugyanis mind a pajzsmirigy alulműködés, mind a túlműködés azok ritkulása okozhatja.

Érdemes továbbá tudni, hogy a szem vörösséget, annak kiszáradását és könnyezését gyakran az optimális könnytermelés zavara váltja ki. Kutatások kimutatták, hogy a könnytermelést a tesztoszteron, a DHEA, a progeszteron és az ösztrogén hormonok nagyban befolyásolják, így azok zavarai könnyen generálhatnak ilyen szemproblémákat.

Fontos megjegyezni, hogy a pajzsmirigy túlműködéssel járó Graves-Basedow-kór egyik jellemző tünete a szemek kidülledése és a tekintet merevvé válása, így ilyenkor érdemes a problémára gyanakodni!

Piros orcák

Az arc kipirosodását okozhatja pl. stressz, a meleg, az alkohol, a túl fűszeres ételek – ám, ha ezek hiányában is tapasztalja a tünetet, az könnyen hormonális problémára utalhat. Vannak ugyanis olyan endokrin zavarok, melyek a vérnyomás emelkedését okozzák, aminek hatására az arc könnyen kipirul. Generálhatja például ezt a pajzsmirigy túlműködése, illetve a Cushing-szindróma is.

Arcbőr

Arcbőrünk állapota szintén igen sokat elárul hormonális állapotunkról. Amennyiben a férfi nemi hormonok mennyisége túl magas, úgy a bőr zsírossá, pattanásossá válik. Éppen ezért PCOS esetén ez igen gyakori panasznak számít. Érdemes tudni, amennyiben hormonzavar váltja ki az aknékat, úgy azok jellemzően az áll vonalánál jelentkeznek.

A bőr szárazsága szintén gyakori probléma hormonzavarok esetén: a panasz cukorbetegséget, pajzsmirigy alulműködést, illetve a női nemi hormonok zavarát is mutathatja. Menopauza során ezért sokan tapasztalnak ilyen panaszokat, mivel ekkor csökken a progeszteron és az ösztrogén mennyisége, így a bőr vízmegkötő képessége romlik.

Bőrünkön olykor sötét foltok is megjelenhetnek. A hiperpigmentációnak több típusa is létezik: az egyik ilyen a hormonális melasma. A foltokat általában az ösztrogén magas szintje okozza, ugyanis a női nemi hormonok stimulálják a melanocitákat. Ezért a melasma gyakori probléma ösztrogéndominancia esetén, ám előfordulhat pajzsmirigyzavarok, illetve úgynevezett Addison-kór fennállásakor is (ez a mellékvesekéreg egyfajta zavara).

Jó hír azonban, hogy a hormonzavarok általában könnyen diagnosztizálhatók - legtöbbször elég hozzá vérvétel. Az esetek többségében egyszerű gyógyszeres terápiával kezelhetőek, és az állapot javulásával a fellépő tünetek is megszűnnek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Négy vizsgálat, amit nem úszhat meg hormonzavar gyanúja esetén

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hormonális zavarok

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához