Belarusz az ukrán határra csoportosítja át erőit, az USA titokban csapásmérő rakétákat szállított Ukrajnának

2024. április 25. – 14:52

Belarusz az ukrán határra csoportosítja át erőit, az USA titokban csapásmérő rakétákat szállított Ukrajnának
Bajtársai siratják Nazarij Lavrovszkij katonaorvost, akit 2024. április 24-én búcsúztattak Kijevben, a Függetlenségi téren Fotó: Szergej Szupinszki / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Hírösszefoglalónk az orosz-ukrán háború 791. napjáról.

  • Az USA külföldi szövetségeseinek szánt segélycsomagról szóló törvényt sikerült átpréselni a törvényhozási labirintuson – az utolsó lökést az izraeli-iráni csörte adta meg –, és Joe Biden aláírását követően az Egyesült Államok már össze is rakta az Ukrajnának szánt, főleg légvédelmi- és páncéltörő rakétákból és tüzérségi lőszerből álló első szállítmányt. Azonban a Pentagon már április folyamán leszállított egy közepes hatótávolságú rakétaszállítmányt Ukrajnának, mely – nem tisztázott mennyiségű – Army Tactical Missile Systems (ATACMS) típusú ballisztikus rakétát tartalmazott, méghozzá annak rövidebb, 300 kilométeres hatótávolságú változatát. Ezek egy részét Ukrajna már be is vetette, és elemzők szerint az ATACAMS rakétáknak fontos szerepe lehet a front mögötti orosz utánpótlási vonalak és raktárak támadásában. (BBC)
  • Oroszország csütörtök hajnalban is támadta Ukrajna civil infrastruktúráját, az egyelőre ismeretlen számú drón és rakéta ezúttal a Dnyipró menti Cserkaszi városában okozott károkat, és sebesített meg hat embert. Az ukrán titkosszolgálat elárulta, hogy két olajfinomító ellen is sikeres dróntámadást hajtott végre az oroszországi Szmolenszk közelében; a célpontok helyi beszámolók szerint kigyulladtak (bár a károkról nincsenek információk). Ezzel szemben egy másik, acélfeldolgozó-üzemet célzó dróncsapás Lipcknél kudarcot vallott. (Reuters)
  • Egy szerdán életbe lépett szigorítás értelmében az ukrán diplomáciai képviseletek nem adnak ki új okmányokat a külföldön tartózkodó katonakorú férfiaknak, amíg a hadsereget sújtó akut emberhiányt enyhíteni hivatott új mozgósítási törvényt végre nem hajtják. Ennek értelmében május közepétől számítva 60 napja lesz minden hadköteles korú, azaz 18 és 60 év közötti férfinak arra, hogy felkeresse a toborzóközpontot adategyeztetés céljából, a külföldön tartózkodó ukrán állampolgárok pedig csak az új katonakönyv meglétével intézhetik konzuli ügyeiket. (Guardian)
  • Ukrajnában 15 év börtönre ítéltek egy házaspárt, mely információkkal segítette az orosz erőket egy – meg nem nevezett – kórház ellen indított rakétacsapás végrehajtásában. (AFP)
  • A RUSI brit elemzőintézet műholdas felvételek alapján kiderítette, hogy Kína kikötőhelyet biztosít egy amerikai szankciók alá vont orosz társaság szállítóhajójának, mely Észak-Koreából Oroszországba szokott fegyvereket és lőszert szállítani. Észak-Korea óriási készleteket halmozott fel az ukrán (álló)háborúban kulcsszerepet játszó tüzérségi eszközökből és nehézlövedékekből, melyekből bőven jut Oroszországnak is. (Reuters)
A brit RUSI elemzőintézet által azonosított Angara szállítóhajó Csuán kikötőjében Fotó: Planet Labs via Reuters
A brit RUSI elemzőintézet által azonosított Angara szállítóhajó Csuán kikötőjében Fotó: Planet Labs via Reuters
  • Alekszandr Lukasenka szerint „magas a kockázata” a katonai incidenseknek a belarusz-ukrán határnál, az Oroszországgal szövetséges államfő ezért bejelentette, hogy katonai egységeket csoportosítanak át az orosz határról a több mint 1000 kilométeres belarusz határszakaszra. Lengyelországot azonban megnyugtatta, hogy nyugati szomszédjának „nem kell agresszív fellépésre számítania”. A rá jellemző fenyegető szólamok mellett Lukasenka azon vélekedését is megosztotta a nyilvánossággal, hogy „megérett a helyzet az orosz-ukrán béketárgyalások megkezdésére”, méghozzá a 2022-es, török közvetítéssel zajló, zsákutcába futó megbeszéléseken előadott feltételek alapján. (RIA Novoszty)

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!