Fidesz;Budapest;lista;Fővárosi Közgyűlés;Fidelitas;önkormányzati választás 2024;EP-választás 2024;

2024-04-25 14:50:00

Kemény léptekkel menetel a fideszes Mókus őrs a Fővárosi Közgyűlés felé

A Fidesz nem mondott le Budapestről csak stratégiát és csatasort váltott. Jöhet a Fidelitas, miután a kormánypárt egyik regnáló polgármestere vagy kerületvezetésre pályázója sem kapott biztosan befutó helyet.

A következő önkormányzati ciklusban a Fidelitas jó eséllyel beül a Fővárosi Közgyűlésbe. A Fidesz ifjúsági szervezetét Karácsony Gergely keresztelte el „Mókus őrsnek”, de rendre válasz nélkül hagyta az ülések előtt és közben rendezett akcióikat. A következő ciklusban azonban erre aligha lesz módja a főpolgármesternek, mert a performanszok a közgyűlés részévé válhatnak a Fidesz fővárosi listájára nagy számban felkerült fidelitasosok révén.

Az I. kerületben elég messzire jutottak: fegyelmi eljárást indítottak az ellenzéki polgármester ellen és el is marasztalták. A ciklus elején kisebbségben lévő majd az őszi időközi választás megnyerése után többségbe került Fidesz-frakció mögött Böröcz László, helyi Fidesz elnök, a Fidelitas korábbi elnöke áll, aki Rogán Antal polgármestersége idején az V. kerületben tanulta a politikát.

Böröcz az előkelő harmadik helyet szerezte meg a Fidesz idei önkormányzati választásokra leadott hivatalos fővárosi listáján a főpolgármester-jelölt Szentkirályi Alexandra és kampány idejére magát szabadságoló Sára Botond budapesti főispán mögött. Fazekas Csilla – aki Böröcz László asszisztenseként kezdte, majd budavári önkormányzati képviselő lett –, illetve a kerületben szintén vehemensen politizáló, országos Fidelitas választmányi elnök Gulyás Gergely Kristóf szintén helyet kapott a jelöltek között. A Fidelitasból érkezettek csapatát erősíti Sinkovics Krisztián Ádám jelenlegi soroksári alpolgármester, az erzsébetvárosi önkormányzati képviselő Radics Béla, a zuglói Fidelitas-elnök, képviselő Böjthe Péter és a szervezet budapesti alelnöke Tóth Réka Kamilla is.

Az összesen 96 jelöltet felsorakoztató fővárosi lista egyébként elsőként került fel a Nemzeti Választási Iroda honlapjára, a többi politikai formáció még alakítgatta sajátját. A kormánypárt gyakorlatilag teljesen lecserélte a jelenlegi közgyűlési garnitúráját.

A választási törvény átírása miatt a következő ciklusban nem kerülnek be automatikusan a Fővárosi Közgyűlésbe a kerületi polgármesterek, hanem a pártlistákra leadott szavazatok arányában osztják szét a helyeket a fővárosi önkormányzati listákra felkerült jelöltek között. (A Fővárosi Közgyűlés a főpolgármesterrel együtt 33 tagú.) A Fidesz listáján egyik regnáló polgármester vagy kerületvezetésre pályázó sem kapott biztosan befutó helyet.

A Fidesznek jelenleg 13 képviselője van a közgyűlésben, az előrejelzések szerint ennél többre nem nagyon számíthatnak a következő ciklusban sem. Ebbe a körbe pedig a három éllovason túl csak eddig legfeljebb helyi szinten ismert politikusok férnek be. A korábban említett Sinkovics, Radics, Böjthe, Tóth mellett a Szentkirályi Alexandra kampánynyitóján feltűnő Varga Zsoltné szociológus és Janó-Veilandics Franciska a Vasárnap.hu szerzője, az Országgyűlés Hivatalában dolgozó Szécsényi Dániel, a pesterzsébeti Fideszből igazolt Havasi Zoltán, a Kőbányán képviselőként is induló ügyvéd György Bence István, az újbudai képviselő Elekes Tamás, a XVIII. kerületben képviselő jelölt Szarvas Attila Sándor, a tizenötödik helyen pedig Szilágyi Demeter VIII. kerületi önkormányzati képviselő.

A Fidesz soha semmiről nem mond le, így Budapestről sem. 2014-ről 2019-re a legtöbb fővárosi kerületben növelni tudták a polgármesterjelöltjeikre leadott szavazatok számát, olyan helyeken is, ahol végül veszítettek. A választókerületi elnököknek már biztosan kiadták a helyben elérendő voksszámokat, amelyek magasabbra lehetnek kalibrálva, mint bármely korábbi önkormányzati vagy európai választáson – jelentette ki lapunknak László Róbert. A Political Capital választási szakértője szerint a most látható teljes budapesti sorcsere mögött két ok állhat.

Az ellenzéki oldalon sok éve nem látott lendület – folytatta a szakértő – a Fideszt is ütemváltásra kényszeríti. László Róbert úgy vélte, Budapestet várhatóan most sem fogják bevenni, de az elkényelmesedést megelőzendően nem kerültek befutó helyre a kerületi polgármester-jelöltek. „Legyen nekik élet-halál kérdése, hogy megnyerik-e a kerületüket” – mondta az elemző.