Sorra zárják be az iskolákat Ázsiában a tomboló hőhullám miatt

Csütörtökön már a negyedik hőségriasztást adták ki ebben a hónapban Bangladesben, miután az ország egyes részein 42 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet – az áprilisi átlaghőmérséklet Bangladesben 26-36 fok között szokott alakulni.

A hőhullám következményeként ezen a héten már biztosan nem nyitnak ki az iskolák, így 33 millió gyerek marad tanítás nélkül a napokban – az ország 54 millió iskoláskorú gyerekéből ennyien kapnak intézményi oktatást.

„A bangladesi gyerekek a világ legszegényebbjei közé tartoznak, és a hőség miatti iskolabezárásoknak mindannyiunk számára meg kell kongatniuk a vészharangot” – idézi a BBC Shumon Senguptát, a Save the Children nevű nonprofit szervezet bangladesi igazgatója.

Az alacsonyan fekvő Banglades az egyik legveszélyeztetettebb ország a klímaválság hatásaival szemben. Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) számításai szerint a tengerszint 30-45 centiméteres emelkedése több mint 35 millió ember, vagyis az ország teljes lakosságának mintegy negyedének lakóhelyét sodorná veszélybe.

Szerdán muszlimok ezrei gyűltek össze az ország mecsetjeiben és a szabad ég alatt, hogy esőért fohászkodjanak. Muhammad Abu Yusuf imám szerint „az élet elviselhetetlenné vált az eső hiánya miatt, a szegény emberek mérhetetlenül szenvednek”.

Esőért imádkozó muszlimok Banglades fővárosában, Dakkában 2024. április 24-én
photo_camera Esőért imádkozó muszlimok Banglades fővárosában, Dakkában 2024. április 24-én Fotó: ABDUL GONI/AFP

A rendkívüli hőség a meteorológusok szerint még legalább egy hétig folytatódik az országban, ezért arra kérték a kórházakat és a klinikákat, hogy készüljenek fel a hőséggel összefüggő betegségek, például a láz és fejfájás miatt megnövekedett betegforgalomra.

Az UNICEF közben arra figyelmeztetett, hogy Kelet-Ázsiában és a csendes-óceáni térségben több mint 243 millió gyereket fenyeget a hőséggel kapcsolatos betegségek és halálozás veszélye. A szervezet szerint a rendkívüli hőség különösen súlyos kockázatot jelent az újszülöttekre és a csecsemőkre, mivel ők kevésbé tudják szabályozni testhőmérsékletüket, mint az idősebbek.

Áprilisban korábban már Indiában és a Fülöp-szigeteken is zártak be iskolákat a tomboló hőhullám miatt.