Orbán megroggyant és ez erősíti az EU-t, hogy érdemes keményen fellépni ellene

NVZS 2024. április 25. 14:30 2024. ápr. 25. 14:30

Eddig Orbán imázsa az volt, hogy ő és a rendszere megdönthetetlen, de most benne van a pakliban az is, hogy megdőlhet – mondta Szent-Iványi István, akivel annak kapcsán beszélgettünk, hogy a héten rossz napjai vannak az Európai Unióban a magyar kormánynak. A volt államtitkár és nagykövet hozzátette, mindenki látja, hogy a rendszer messze nem olyan stabil, mint volt és amilyennek láttatni akarja magát. Ez pedig erősíteni fogja azokat a szándékokat, hogy érdemes lehet, mert hatásos, keményen fellépni ellene. 

Nagyon rájár az „uniós rúd” Orbán Viktorra és a kormányára, a keddi pedig végképp nem volt jó nap a számára: először érkezett a hír, hogy az Európai Bizottság két új kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen  (a Mészáros-féle autópályakoncesszió és menekültügyi eljárásokra vonatkozó hazai szabályok miatt), valamint egy korábbi eljárás (Lex-CEU) ügyében a magyar kormány által végül tett lépéseket elégtelennek ítélve, fenntartották az eljárást.

Ezután jött szerdán az Európai Parlament döntése, amely csaknem 75 százalékos többséggel elfogadta a Magyarországról szóló, igencsak éles bírálatokat megfogalmazó állásfoglalást. Mint az RTL összefoglalója kiemeli: a 399 szavazattal, 117 ellenszavazattal, 28 tartózkodás mellett elfogadott dokumentum súlyos hiányosságokat kifogásolt az igazságszolgáltatással, a korrupció és az összeférhetetlenség elleni küzdelemmel, a médiaszabadsággal, az alapvető jogokkal, az alkotmányos és választási rendszerrel, a civil társadalom működésével, az EU pénzügyi érdekeinek védelmével és az egységes piac elveinek betartásával kapcsolatban. Elítélte a nemzeti szuverenitás védelméről szóló törvény elfogadását és a Szuverenitásvédelmi Hivatal létrehozását, s úgynevezett ideiglenes intézkedést sürgetett az Európai Unió Bíróságától a törvény azonnali felfüggesztésére. Az EP-képviselők sajnálattal vették tudomásul az uniós bizottság döntését, hogy felszabadít 10,2 milliárd eurónyi befagyasztott uniós forrást, ami miatt az EP az Európai Unió Bíróságához fordult. Az állásfoglalás elfogadását támogató EP-képviselők megismételték, hogy közvetlenebb eljárás keretében újra meg kell vizsgálni, hogy Magyarország súlyosan és tartósan megsértette-e az uniós értékeket. Aggodalmukat fejezték ki továbbá amiatt, hogy a magyar kormány képes lesz-e hitelesen ellátni az idei második félévben az uniós tanács soros elnöki feladatait.

A fejlemények azt mutatják, hogy nem csak idehaza sűrűsödik a levegő a magyar kormány körül, nem csak itthon, hanem az EU-ban is megrogyni látszik Orbán. Vajon tényleg így lenne? Szent-Iványi Istvánt kérdeztük.

„Valóban látható a tendencia, hogy egyre keményedik az unió álláspontja Orbánnal szemben” – szögezte le a külpolitikai szakértő. Már ők is látják ugyanis, hogy a döntések, a lépések és a nyilatkozatok nem hozták meg a kellő hatást, semmi nem változott. Sőt! Ahogy az EP ki is mondta: romlott a helyzet Magyarországon. Ezt a nézetet csak alátámasztotta az Integritás Hatóság vezetője, Biró Ferenc által a múlt heti tájékoztatóján Brüsszelben tett kijelentés, miszerint az IH nem tudja ellátni a feladatát, amiért létrehozták, vagyis hogy feltárja, megelőzze és kivizsgálja az uniós pénzügyi támogatások szabálytalan felhasználását. „Összességében Brüsszelben van egy olyan érzés, hogy az eddigiek nem voltak elégségesek a magyarországi folyamatok megállítására, visszafordítására” – mutatott rá Szent-Iványi.

Ugyanakkor a Bizottság és a Parlament a „végét járja”, mindjárt itt a ciklus vége, az EP például kedden tartotta az utolsó plenáris ülését – emlékeztetett, s „ezeknek a lépéseknek elsősorban erkölcsi, politikai hatásuk van” – szögezte le. Már mindenki a saját jövőjével foglalkozik, köztük a Bizottság elnöke is, aki szeretne újrázni.

„Meglátjuk, hogyan viszik tovább az ügyeket, de az egyértelműen látszik, hogy egyre keményedik az uniós álláspont Orbánnal szemben” – állapította meg. Kérdés persze, hogy a majdan felálló új Bizottság akarja-e folytatni ezeket a kötelezettségszegési eljárásokat. Mint emlékeztetett rá: az eljárás három lépcsője közül még csak az elsőnél tartunk, amikor a tájékozódás zajlik, a második pedig – s ez beletelhet fél-egy évbe is – akkor indul, amikor a bíróság elé utalják az ügyet – értelemszerűen ez már az új Európai Bizottság hatásköre lesz. 

A magyar kormány mindenesetre a kivárásra játszik, abban reménykedik, hogy más lesz az Európai Parlament és a Bizottság összetétele. De az előrejelzések szerint nem várható radikális változás az EP összetételében – vélte Szent-Iványi István.

Kimondható-e a tegnap brüsszeli és strasbourgi történések fényében (is), hogy nem csak idehaza, hanem már az EU-ban is megroggyanóban Orbán imázsa? – kérdeztük. A szakértő egyetértett a felvetéssel, rámutatva: eddig megdönthetetlennek vélték Orbánt és a rendszerét, de most benne van a pakliban, hogy megdőlhet. Mindenki látja már, hogy messze nem olyan stabil, mint volt, és amilyennek láttatni akarja magát. Ez pedig biztosan erősíteni fogja azokat a szándékokat, hogy érdemes keményen fellépni ellene, mert lehet hatása. „Már nem szilárd a rendszer, látszanak a repedések és az is, hogy Orbánék pániküzemmódba kapcsoltak, s nem találják az ellenszert” – állapította meg végezetül Szent-Iványi, aki szerint ennek ékes bizonyítéka az is, hogy a propagandában visszatértek a háború témájához. Ez ugyan egyszer, 2022-ben csodafegyvernek bizonyult a számukra, de mára elmúlt az akkori sokkhatás, és mindenki láthatja, hogy senki nem keveredett bele a háborúba, nem kellett ehhez Orbán Viktor.