Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Vészmegoldás helyett: nagy reformer lehet a Bayern München következő edzője

Szabó Bence

Frissítve 25/04/2024 - 13:28 GMT+2

Miután sem Xabi Alonsót sem, Julian Nagelsmannt nem sikerült leültetni a kispadra, a Bayern München egy váratlan névvel pótolná a nyáron távozó Thomas Tuchelt. Ralf Rangnick ugyan elismert szakember Németországban, de nevéhez egy müncheni kerettel nem nagyon passzoló játékfilozófia köthető, az igénye a teljes kontrollra pedig a vezetőséggel okozhat konfliktusokat.

Ralf Rangnick jelenleg az osztrák válogatott szövetségi kapitánya.

Fotó: Getty Images

Amikor Tuchel távozását bejelentették, sok név volt a kalapban, de Rangnick neve nem volt köztük.
Nincs egyszerű helyzetben a Bayern München. Nem elég, hogy immár hetek óta biztos, hogy megszakad a klub évtizedes győzelmi szériája a Bundesligában, a vezetőségnek az edzőkérdést is kezelnie kell. Hiába jelentette be a csapat már februárban, hogy Thomas Tuchel az idény végén távozik a kispadról, és vágott bele egyből nagy lendülettel a keresésbe, az utódot mostanáig nem sikerült megtalálni.
Ebben komoly szerepet játszott az is, hogy a csapat lemaradt elsőszámú kiszemeltjeiről: a Bayernt megelőző Leverkusent csúcsra juttató Xabi Alonso úgy döntött, marad még egy évet a klubnál, míg Julian Nagelsmann a német válogatott mellett köteleződött el hosszútávon.
Ennek okairól és a lehetséges további jelöltekről nemrég már írtunk, azóta viszont előlépett egy egyértelmű esélyes a megüresedett kispadra. Ráadásul nem egy olyan név, akivel előzetesen bárki is számolt.
Jelenleg a német sajtó elég magabiztosan állítja, hogy Ralf Ragninck lesz a befutó. A 65 éves szakember jelenleg az osztrák válogatott szövetségi kapitánya, de klubcsapatnál legutóbb a Manchester Unitednél dolgozott, a többség számára pedig a Red Bull-programban edzőként és szakmai igazgatóként betöltött szerepéről lehet ismert.
Ez önmagában nem rossz háttér: Rangnick egy általánosan elismert figura Németországban, aki jelentős szerepet játszott a modern német foci és edzői gondolkodás alakulásában, a jelen legsikeresebb német edzők közül pedig többen – köztük Nagelsmann is – az általa kidolgozott Red Bull-filozófiát vették át és fejlesztették tovább. Vannak viszont látványos problémák.
Az első mindjárt kitűnik Rangnick már említett múltjából: a szakember mindig is több volt puszta edzőnél. Előző állomáshelyein akkor tudott igazán sikeres lenni, ha teljes szakmai kontrollt kapott, mint Lipcsében, illetve korábban Hoffenheimben. Nem nehéz látni, hogy ez miért okozhat problémát, egy olyan klubnál, mint a Bayern.
picture

Julian Nagelsmann és Ralf Rangnick

Fotó: Imago

Németország legnagyobb csapatánál ugyanis hagyományosan másképp vannak leosztva a szerepek. Max Eberlt és Christoph Freundot egyaránt nemrég nevezték ki kvázi sportigazgatói szerepekre, de a klub jelenleg az elnökségben ülő korábbi legendái, mint Uli Hoeneß és Karl-Heinz Rummenigge is komoly szerepet játszanak a döntésekben.
Kérdés, Rangnick tudna-e ehhez alkalmazkodni. A szakembert nemrég megkérdezték a Bayern-pletykákról, ahol nem tagadta a megkeresést, válaszából viszont úgy tűnt, nem nagyon engedne a megszokott szerepéből sem.
Képes lehetek-e változást hozni? Fejlődhet-e a csapat és lehet-e sikeres? Engem ez motivál
- mondta.
A konfliktusok már csak azért is előjöhetnek, mert Rangnick és a Bayern-vezetés kapcsolata a múltban sem volt súrlódásmentes. A szakember és Hoeneß már két évtizede is szólogatott be egymásnak a sajtóban, 2016-ban a Bayern elnöke pedig emlékezetes módon ellenségnek nevezte az akkor Rangnick által irányított RB Leipziget.
Ha a hatalmi helyzet és ezek a múltbeli nézeteltérések nem is okoznak a problémát, a feszültség később is könnyen a felszínre törhet. Rangnick ugyanis nem épp a kifinomult kommunikációjáról ismert, a Unitednél például anno elég látványosan állt bele a klub vezetőségébe. A kritika nagyrészt jogos volt, ettől még a klubvezetők ritkán értékelik az ilyen nyílt bírálatot. Mondjuk ehhez legalább Tuchel alatt is hozzászokhattak Münchenben.
picture

Ralf Rangnick a Manchester United ezdőjeként sem félt krizizálni a klubot.

Fotó: Getty Images

Amihez viszont nehéz lesz alkalmazkodni, az Rangnick játékfilozófiája. Az edző hosszú ideje mindenhol a Red Bull-filozófiát alkalmazza, a Bayern pedig még sosem játszott tisztán ebben a rendszerben. Persze az új edző többnyire új stílust is jelent, és mondjuk a Xabi Alonso által alkalmazott rendszer is újdonság lett volna Tucheléhez képest, de nem ilyen komoly váltás. Rangnick alatt könnyen rászorulhat egy nagyobb átalakításra a keret, ez pedig megint csak konfliktusokhoz vezethet.
Az edzőben pedig hamar felmerülhet majd az a kérdés is, hogy végső soron mennyire élvezi a bizalmat. Mivel a sajtó aktívan lekövette a Bayern próbálkozását Alonso és Nagelsmann esetében is, minden edzőjelölt tudja, hogy legfeljebb a harmadik opció a klub szemében. Ez egy alkalmazkodóbb szakember esetében sem jó kiindulási alap, de egy olyan projektben gondolkozó embernél, mint Rangnick, pláne gyorsan törést okozhat.
Ami segíthet, hogy Rangnicknak megvannak a támogatói a klubon belül. Eberl és Freund is jó viszonyt ápol a szakemberrel, a csapatnál pedig több olyan szakember (Jochen Sauer, Richard Kitzbichler, Rene Maric) dolgozik fontos pozícióban, akik korábban a Red Bull alkalmazásában is álltak.
Ebből adódik, hogy bár jelen helyzetben nem nehéz belelátni a kétségbeesést és a gyors katasztrófát Rangnick kinevezésébe, kellő támogatás mellett jól is elsülhet a dolog. Ha a szakember megkapja a bizalmat, új alapokra is helyezheti az utóbbi években kicsit megcsömörlött müncheni focit. Ehhez viszont nem szabad, hogy vészopcióként, vagy ideiglenes megoldásként tekintsenek rá.
Forrás: részben Eurosport.de
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés