szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A híres japán technika: a zord hőmérsékletváltozásokat is jól bírja a SLIM holdszonda elektronikája, ugyanis a harmadik fagyos éjszaka után is kommunikál a földi irányítással.

Ember a Holdon
1969. július 20-án az amerikai Apollo-program legénységének két tagja, Neil Armstrong és Edwin "Buzz" Aldrin elsőként lépett a Holdra. Fél évszázad elteltével újra kiújult a verseny a Hold meghódításáért, de ezúttal már nagyobb a tét. Cikksorozatunkban áttekintjük a Hold-kutatás 50 éves történelmét és felvázoljuk az égitest kolonizálásának lehetséges forgatókönyveit.
Friss cikkek a témában

A harmadik fagyos holdi éjszakáját is túlélte a japán SLIM holdszonda – közölte a japán űrhivatal, a JAXA.

A SLIM még januárban szállt le a Holdra, igaz, a feje tetején. A kissé nyakatekert pozíció ellenére a szonda tudott áramot nyerni a Napból, és el tudott végezni néhány tudományos feladatot, majd nyugovóra tért – a rendkívül hideg holdi éjszakát nem is volt hivatott túlélni az eszköz, ám ezután sikerült újból kapcsolatot létesíteni vele. Ahogyan a következő éjszakát követően is.

A feje tetején lévő szonda, a leszállás után nem sokkal
Twitter / JAXA Institute of Space and Astronautical Science

Most egy egyhetes éjszakát követően, harmadjára is válaszolt a földi jelre a SLIM, és egy képet is küldött az őt körülvevő holdfelszínről.

小型月着陸実証機SLIM on Twitter: “昨晩(4/23 夜)、再び起動した #SLIM と通信することに成功し、SLIMが3回目の越夜を達成したことを確認しました。早速航法カメラにて撮影した昨晩の月面の様子がこちらです。越夜後としてはこれまでで最も早い月齢での撮影のため、全体的に明るく影が非常に短くなっています。 #JAXA #たのしむーん pic.twitter.com/U0f88xNK9S / Twitter”

昨晩(4/23 夜)、再び起動した #SLIM と通信することに成功し、SLIMが3回目の越夜を達成したことを確認しました。早速航法カメラにて撮影した昨晩の月面の様子がこちらです。越夜後としてはこれまでで最も早い月齢での撮影のため、全体的に明るく影が非常に短くなっています。 #JAXA #たのしむーん pic.twitter.com/U0f88xNK9S

A JAXA az AP hírügynökség tudósítása szerint megjegyezte: a SLIM főbb funkciói még mindig működnek, a nappali és az éjszakai hőmérséklet drasztikus változásai ellenére is. A holdi éjjel során – 170 Celsius-fok is lehet, míg nappal + 100 Celsius-fokig is kúszhat a hőmérséklet.

Az elmúlt 50 év egyike sem volt olyan izgalmas, mint 2024 lesz – jövőre indul csak be igazán az űrkutatás

Ha minden a tervek szerint halad, csak januárban három Hold-misszió is összejöhet, ilyenre eddig soha nem volt még példa. A Földet kísérő égitesthez igyekszik az Egyesült Államok, Kína és Japán is, miközben az Európai Űrügynökség már a Jupitert vette célba. Összeszedtük, milyen fontos történések várhatók az űrkutatásban 2024-ben.

Az űrügynökség szorosan figyelemmel kíséri a szonda állapotának romlását. A SLIM azonban már így is messze túlszárnyalta az amerikai Intuitive Machines februárban leszállt holdszondáját, az Odysseust – utóbbi ugyanis már az első holdi éjszaka alatt feladta a szolgálatot, és azóta nem adott életjeleket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.