Az elemzők arra számítanak,  hogy az Egyesült Államok gazdasága az első negyedévben 2,5 százalékkal bővülhet az előző negyedévhez képest. A washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete, a Bureau of Economic Analysis (BEA) délután teszi közzé a végleges adatokat. A szakértők szerint a fogyasztói kiadások 3 százalékkal nőhettek.

Multi,Exposure,Of,Virtual,Abstract,Financial,Graph,Interface,On,Us
Fotó: Shutterstock

Ugyan a 2,5 százalékos emelkedése lassulást jelent az előző három hónapban tapasztalt 3,4 százalékos növekedéshez képest, azonban a BEA várhatóan kiemeli az amerikai gazdaság ellenálló képességét a termelékenység, a magas foglalkoztatás és az élénk belföldi kereslet közepette, bár az inflációs nyomás és a magas hitelfelvételi költségek továbbra is hátrátató tényezőknek számítanak.

A GDP mintegy kétharmadát a személyi fogyasztási kiadások teszik ki, és valószínűleg az első negyedévben is ezek hajtották a bővülést. A januári és a februári havi adatok a szolgáltatási kiadások erőteljes növekedését jelezték, míg az áruforgalmi kiadások csökkentek. A Goldman Sachs közgazdásza, Spencer Hill szerint a lakossági beruházások járultak hozzá a legnagyobb mértékben a gazdaság növekedéséhez 2020 óta. 

 

Az év első három hónapjában a jelzálogkamatok átlagosan mintegy fél százalékponttal alacsonyabbak voltak, mint 2023 utolsó negyedévében. Ez hozzájárult az új és meglévő lakások értékesítésének fellendüléséhez, ami szintén jótékonyan hathat az első negyedéves adatra. Bár ehhez érdemes hozzátenni, hogy az elmúlt hetekben a kamatok ismét emelkedtek.

A közgazdászok a kormányzati kiadásokat is a GDP-növekedés fontos tényezőjének tekintik az első negyedévben. A szakértők arra számítunk, hogy a kormányzati kiadások a második legnagyobb növekedési tényezőt jelentik majd a januártól és márciusig tartó időszakban. A fellendülés a havi foglalkoztatási adatokból is kitűnik, például 

a helyi önkormányzatok létszáma 3,4 százalékkal nőtt az első negyedévben éves szinten.

Ez 2021 óta a legnagyobb növekedés növekedésnek számít. A mai adatok befolyásolják az amerikai jegybank kamatdöntését is. A Fed 2022. március óta tizenegy kamatemelést hajtott végre, a központi bank tisztviselői tavaly július óta 5,25 és 5,5 százalék között tartják az irányadó rövid lejáratú rátákat. A márciusi lazításra vonatkozó remények már elszálltak, azonban a befektetők reménykedtek a júniusi vagy júliusi startban.

Jerome Powell, az amerikai központi bank elnöke viszont két hete arról beszélt, hogy a közeljövőben nem lesz kamatcsökkentés, mivel az nem tér vissza a központi bank 2 százalékos céljához. Az optimisták azonban abban bíznak, hogy a kedvező adatok után nyáron megkezdődhet a régóta várt kamatvágás.

Kétsebességessé vált az amerikai gazdaság

Amerika kétsebességes gazdaságának nagy része előrehalad, a lemaradók azonban kezdenek komoly bajba kerülni. Az alacsony jövedelmű fogyasztókat hatalmas erők fogják vissza: a magasabb kamatlábak, az infláció és a világjárvány-korszakbeli támogatások kimerülése. Aki házat vagy autót akar vásárolni, annak a magasabb árak és a jóval magasabb kamatlábak kettős szorításával kell szembenéznie.