szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az iszlamista szervezet egyik magas rangú politikai vezetője felsorolta a feltételeiket.

Ötéves vagy akár hosszabb tűzszünetet kötne Izraellel, letenné a fegyvert, és politikai párttá alakulna a Hamász, amennyiben létrejöhetne egy független palesztin állam az 1967-es határok között – ezt nyilatkozta az AP hírügynökségnek az iszlamista katonai szervezet egyik magas rangú politikai tisztségviselője.

Halil al-Hajja mindezt egy szerdán készült, most megjelent interjúban jelentette ki.

A tűzszüneti és a fogolycseréről folytatott tárgyalásokon a Hamászt képviselő al-Hajja arról is beszélt, hogy a szervezet szeretne csatlakozni a rivális Fatah vezette Palesztinai Felszabadítási Szervezethez, aminek révén egységes kormányzatot szeretne Gázában és Ciszjordániában.

A palesztin vezető azt is mondta, hogy a Hamász elfogadja „egy teljesen szuverén palesztin állam megteremtését Ciszjordániában és a Gázai övezetben, továbbá a palesztin menekültek visszatérését a nemzetközi határozatokkal összhangban”, Izrael 1967 előtti határai mentén. Amennyiben ez megtörténik, a csoport katonai szárnya feloszlik – jelentette ki.

„A tapasztalatok azt mutatják, hogy a megszállók ellen harcolók, amikor elnyerték saját államukat, jogaikat, és függetlenek lettek, mit tettek? Politikai párttá váltak, fegyveres erőik pedig nemzeti hadsereggé alakultak át” – magyarázta.

A Hamász a megalakulása óta mind ez idáig elutasította Izrael Állam elismerését, és hivatalos politikai programja továbbra is azt tartalmazza, hogy a szervezet „elutasít minden más megoldást Palesztina teljes felszabadításán kívül a folyótól a tengerig”, ami a Jordán-folyó és a Földközi-tenger közötti teljes területet jelenti.

Izrael és a Rámalláhban, a Fatah irányításával működő Palesztin Nemzeti Hatóság egyelőre nem reagált al-Hajja szavaira.

Ez utóbbi nemzetközileg elismert szervezet, amelyet a Hamász azután szorított ki a Gázai övezetből, hogy 2006-ban megnyerte a palesztin választásokat. A célja egy független állam létrehozása, amely Ciszjordániát, Kelet-Jeruzsálemet és a Gázai övezetet foglalja magában, azokat a területeket, amelyeket az 1967-es háború folyamán Izrael elfoglalt.

Míg a nemzetközi közösség túlnyomó többsége támogatja a kétállami megoldást, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és kormánya határozottan elutasítja. Emellett az izraeli vezetés az október 7-i terrortámadást követően megfogadta, hogy eltörli a Hamászt a Föld színéről.

A terrortámadás során körülbelül 1200 ember, többségében civil halt meg, a Hamász fegyveresei pedig további nagyjából 250 túszt hurcoltak a Gázai övezetbe. Az azóta zajló izraeli hadműveletek során az enklávé 34 ezer palesztin lakosa halt meg, a többségük nő és gyerek. A harcok miatt a térség 2,3 milliós lakosságának 80 százaléka elhagyni kényszerült az otthonát.

Izrael most hetek óta a délen fekvő Rafah városának megtámadására készül, ahová az övezet egymillió lakosa menekült a harcok elől. Arra hivatkoznak, hogy oda vette be magát a Hamász négy, még megmaradt zászlóalja, amelyek elpusztítása győzelmet jelentene a szervezet fölött.

Al-Hajja a háborúról szólva azt mondta, hogy Izrael a „emberéletben és harcászatilag” a Hamász képességeinek nem több mint 20 százalékát pusztította el. „Ha nem tudnak végezni velünk, akkor mi a megoldás? Meg kell állapodnunk” – magyarázta.

A Hamász-vezető szerint a szervezet nem tudja pontosan, hogy még hány izraeli túsz van életben a Gázai övezetben, de nem enged abból, hogy az izraeli erők teljes kivonását és tartós tűzszünetet követel az elengedésükért cserébe.

„Ha semmi nem garantálja, hogy véget ér a háború, miért adnánk át a foglyokat?” – tette fel a kérdést, majd arra is kitért, hogy a Hamász a palesztinokon kívül semmilyen más fegyveres jelenlétet nem hajlandó megtűrni az övezetben, sem szárazföldön, sem a tengeren, és minden ilyen haderőt megszállónak tekint.

A felek között Katarban hetek óta tűzszüneti tárgyalások zajlottak, amelyek azonban mostanra befagytak. Katar pedig azt közölte, hogy újragondolja a közvetítőként betöltött szerepét.

Al-Hajja arról is beszélt: a Hamász nem bánta meg, hogy október 7-én támadást indított Izrael ellen, annak ellenére sem, hogy Izrael válaszul indított csapásai mit okoztak a Gázai övezetben. Tagadta, hogy a fegyveresek civileket választottak célpontul, és azt állította, hogy a művelet elérte a célját, mivel a palesztin ügy ismét a világ érdeklődésének középpontjába került.

Kijelentette azt is, hogy a Hamász elpusztítására tett izraeli kísérletek végső soron elbuknak majd, hiszen nem lehet megakadályozni a jövőbeni palesztin fegyveres felkeléseket. „Mondjuk, hogy elpusztítják a Hamászt. A palesztin nép is elpusztul vele?”

(MTI, AP)