szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bill Nelson, a NASA vezetője szerint ha Kína ér előbb a Holda, teljesen kisajátíthatja az égitestet.

Bill Nelson nemrég arról beszélt az amerikai törvényhozók előtt, hogy Kína civil küldetésekkel álcázhatja katonai jelenlétét az űrben – számolt be róla a The Guardian. A lap szerint az amerikai űrhivatal első embere azt is mondta, hogy Kína nagyon erősen titkolja, milyen tevékenységeket végez a világűrben, ez pedig komoly figyelmeztetés az Egyesült Államok számára is, hogy komoly verseny folyik, Washingtonnak pedig ébernek kell maradnia.

„Kína rendkívüli előrelépéseket tett, különösen az elmúlt 10 évben” – emelte ki Bill Nelson. A szakember szerint a polgári űrprogram többsége katonai célokat szolgálhat. Bízik abban, hogy Peking észhez tér, és rájön, hogy a polgári űrkutatás valóban békés célokat szolgáltat, ám ennek egyelőre semmi jelét nem látja.

Felmerült egy nagy kérdés a holdra szállással kapcsolatban, és most nagyon gyorsan meg kellene válaszolni

Az Apollo-küldetések során sosem használtak olyan nagy és erős hajtóműveket a landoláshoz, mint amik az Artemis-program során mennek majd a Holdhoz. Ez több kérdést is felvet.

Nelson szerint az Egyesült Államoknak újra landolnia kell a Holdon, méghozzá Kína előtt. Félő ugyanis, hogy ha ezt megteszi, akkor Kína kisajátítja az égitestet, és nem fogja hagyni, hogy Amerika leszálljon ott. Mindez többek között azért is jelenthet komoly problémát, mert a Hold erőforrásai segíthetnek abban, hogy valóban ember mehessen a Marsra.

A NASA a tervek szerint 2026-ban küldene embert a Holdra az Artemis III küldetés keretében. Kína ezt 2030-ban tenné meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.