A legtöbb macskánál láthatod ezt a vicces grimaszt, de egészen mást jelent, mint hiszed

A jellegzetes macskagrimasz valójában nem elsősorban a kellemetlen szagnak szól.

Macskagrimasz
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha van macskád, bizonyára számodra is ismerős az a jellegzetes grimasz, amit intenzív szimatolás után látsz a kedvenceden. Ilyenkor a cica megáll, szemei tágra nyílnak, a szája is kinyílik, és egészen úgy fest, mintha valami nagyon büdöset érezne.

A vidámságot fokozza, hogy a legmókásabb helyzetekben jön elő ez a grimasz, például az alsó fertályuk tisztítása során vagy épp a gazdi lábának szagolgatása közben. Valójában azonban nem arról van szó, hogy a cica undora ülne ki az arcára: a jelenséget Flehmen-reakciónak hívják, és egy járulékos szaglószerv aktiválódására utal.

A macska grimasza a Flehmen-reakció miatt van

A Flehmen-reakció során az állat a Jacobson-szerv felé továbbítja a feromonokat és más illatanyagokat az ízlelés és a szaglás kombinációjával. A Jacobson-szerv, vagy más néven vomeronazális szerv egy járulékos szaglószerv. A különleges mirigy az orrüreg alatt található egy elkülönülő tokban, amely az orrüregbe nyílik.

A Jacobson-szerv a pontos azonosításra szolgál. Az illatanyagok a Flehman-reakció során feloldódnak a nyálban, ami a nyelv segítségével a mirigybe jut, és lehetőség nyílik az egészen részletes és pontos elemzésre. Így az állat felismeri az információhordozóként funkcionáló, nem illékony kémiai anyagokat, vagyis a feromonokat. Ezek aztán a faj különböző egyedei közötti kapcsolatteremtésben is szerepet játszanak, befolyásolhatják a párzási viselkedést és az agressziót is.

Tehát ha a cica a grimaszolás után furcsán kezd viselkedni, vagy láthatóan feszült lesz, az nem a büdös miatti frusztrációjára utal. Inkább arra, hogy valószínűleg egy számára nem szimpatikus vagy egyenesen fenyegető egyed feromonjait érzi a saját területén. Ez akár a cipőtalpon is bevihető a lakásba.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

A Flehmen-reakció neve a jellegzetes grimaszból ered, a német flehmen kifejezésből, ami a felső ajak felhúzását jelenti. A jelenség nemcsak házimacskáknál fordul elő, hanem a macskafélék egész csoportjánál jelen van, és megfigyelték többek közt lovaknál, amerikai bölényeknél, zsiráfoknál, kecskéknél, lámáknál, tapíroknál, sündisznóknál, orrszarvúknál, óriáspandáknál és vízilovaknál is.

Kétségtelenül vicces tud lenni, amikor egy macska mosakodáskor vagy társa szagolgatása után hosszasan grimaszol. Olyannyira, hogy megszámlálhatatlanul sok videó található az interneten a jelenségről. Sokszor a feltöltő is abban a hitben van, hogy a cicája undorát kapta lencsevégre, pedig valójában a Flehmen-reakciót sikerült megörökítenie.

8 cica, akinél durván beütött a macskamenta: valósággal transzba estek

Nézd meg, hogyan hat a cicákra a macskamenta: képeken mutatjuk.

Elolvasom

Kiemelt kép: Getty Images

Ezt is szeretjük