Kártérítés járhat 2030 után, ha a túlzott légszennyezés árt az egészségünknek

2024. április 24. – 21:38

Másolás

Vágólapra másolva

Az Európai Parlament szerdán megszavazta, hogy az uniós országok új intézkedéseket vezessenek be a levegőminőség javítására, írja a testület közleménye.

Az új szabályok szigorúbb határértéket vezetnek be 2030-ra az egészségre különösen ártalmas szennyező anyagokra, mint a finomszemcsés szálló por (PM2.5 és PM10), a nitrogén- és a kén-dioxid. Bizonyos feltételekkel a tagállamok tíz éves halasztást kérhetnek (ilyen, ha például a házi fűtési rendszerek jelentős részét le kellene cserélni a határértékek betartásához).

Az EP szerdai közleménye szerint

az új nemzeti szabályok megsértésekor jogi eljárást indíthatnak azok, akikre hatással van a légszennyezés, és kártérítést kaphatnak, ha az egészségük károsodik.

Az új szabályokkal több mérési pontot kell felállítani a városokban, a levegőminőségi mutatókat pedig EU-szerte összehasonlíthatóvá, világossá és nyilvánosan elérhetővé kell tenni.

Az EP 381 igennel, 225 nem és 17 tartózkodás mellett szavazta meg a javaslatot. A parlamenti nyilvántartás alapján a szavazó magyar képviselők közül a kormánypártiak nemmel, az ellenzékiek igennel voksoltak. A jogszabályt még el kell fogadnia az EU tagállami miniszterekből álló Tanácsának, de a testület már februárban alkut kötött a képviselő-testülettel, ami után már általában csak formaság a szavazás. Ha elfogadják, a jogszabályt kihirdetik és húsz nappal később életbe lép, de a tagállamoknak még külön át kell ültetniük a nemzeti jogukba, amire két évet kapnak.

Az Európai Bizottság évekkel ezelőtt már a mostani szabályok (részben 2005 és 2017 közötti) rendszeres és tartós megsértése miatt eljárást indított a magyar hatóságokkal szemben. Az ügy perig jutott, és 2021-ben az EU bírósága megállapította a kötelezettségszegést, és kimondta: „Magyarország nyilvánvalóan nem fogadta el kellő időben” az intézkedéseket, hogy „a PM10 részecskékre vonatkozó határértékek túllépésének időtartama” a lehető legrövidebb legyen az érintett területeken.

Ahogy arról a Levegő Munkacsoport tavaly decemberi közleménye alapján is írtunk, vidéken – részben a szegénység miatt kényszerből – eltüzelt hulladékok is rontanak a szmoghelyzeten, ha beköszönt a hideg, de már a fa is ezerszer annyi PM10-es részecskét tartalmaz, mint egy 17 éves teherautó kipufogógáza.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!