Tetszett a cikk?

A törvényjavaslat alapján a GVH eladásra kötelezhet olyan cégeket, amelyeket „alapvető jelentőségűnek” minősít, és tevékenységük a hatóság megítélése szerint sérti a kiegyensúlyozott versenyt.

Az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottságának (TAB) csütörtöki ülésére benyújtott javaslatot formálisan a testület kormánypárti tagjai jegyzik, de aligha a kormány támogatása nélkül. A hvg.hu szerda délután a Válasz Online információja alapján, de még a javaslat megjelenése előtt jelezte, hogy ez várható.

Az igazságügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat, amelyről a jövő héten szavaz az Országgyűlés, bevezette volna az alapvető jelentőségű vállalkozás fogalmát, amelyek tulajdonosait a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) „az ellátásbiztonság érdekében” kötelezhetné, hogy tulajdonukat adják el, vagy részesedésüket adják át másnak, függesszék fel a tagsági részesedéshez kapcsolódó szavazati jogokat, válasszanak új vezetőket, vagy eszközeiket adják át „a kijelölt szolgáltatónak költségalapú díj melletti üzemeltetésre”. Ez lényegében a tulajdontól való megfosztás lehetőségét jelentette, a GVH azonban úgy nyilatkozott, hogy hozzájárulna „a hatékony jogalkalmazói tevékenységhez, eredményes feladatellátáshoz, végső soron a tisztességes piaci verseny és a magyar fogyasztók védelméhez”.

A Tuzson Bence igazságügyi miniszter által jegyzett indoklás szerint lehetnek olyan helyzetek, amikor egy vállalkozás „piaci erejét felhasználva a maga oldalára billentheti a piacot”, mert erőfölényben van, és ilyenkor „a verseny meglévő szintjének fenntartása és a versenytorzítás elkerülése érdekében” be kell avatkozni.

A TAB elé került módosító javaslat ezt az egész fejezetet törölné a törvényből, de míg a kormány és a GVH az idézett részletes magyarázattal állt elő, a TAB kormánypárti tagjai (ők a 41 tagból 27-en vannak, és soha nem lehet tudni, hogy az ilyen javaslatokat név szerint ki készítette) nem fárasztották magukat indoklással. A nagy vitát kiváltott részek törléséről az indoklásnak nevezett rész csak ezt tartalmazza: „A módosítással elhagyásra kerülnek az alapvető jelentőségű vállalkozásokra vonatkozó rendelkezések a javaslatból.”

Ha ezt a TAB csütörtökön megszavazza – ami szinte biztos, kivéve, ha kiderül, hogy mégsem a kormány áll mögötte –, akkor a jövő héten a plenáris ülésen is minden bizonnyal e rész nélkül fogadják el a törvényt.