Nincs szabadstrandja a 25 milliós óceánparti metropolisznak

Vágólapra másolva!
Meglepő riportot közölt a Bloomberg Nigériából. A nyugat-afrikai ország kereskedelmi fővárosában, Lagosban, nincs ingyenes strand, amin a szerényebb jövedelműek is élvezhetnék az óceánt.
Vágólapra másolva!

Lagos városi körzetként mintegy 25 millió ember otthona. A nyugat-afrikai Nigéria óriási, és a jövőben még nagyobbá növő települése azonban hiába található az Atlanti-óceán partján, a Guineai-öbölben, egyetlen ingyenes strandja sincs.

Mintegy 76 kilométeres szakaszon kizárólag belépődíj ellenében strandolhatnak még a helyiek is, miután az állam illetve Lagos városvezetése magánvállalkozásoknak adta át a strandok működtetésének jogát.

Lagos egyik partszakasza:

image

A cégek pedig egyedül a helyi halászoktól nem szednek díjat partjuk használatáért, mindenki mástól igen. 

A strandbelépők árai 3.500 nairától indulnak, és akár 60.000 nairába is kerülhetnek (kb. 1100 Ft - 20.000 Ft).

Bár statisztikailag a komoly olajtartalékkal bíró Nigéria Afrika legnagyobb gazdasága, a hatalmas és népes országban a magas GDP ellenére is nagyon sokan élnek napi 1 dollárnál kevesebből. A szegényebbek pedig nem engedhetik meg maguknak a strandbelépők árait.

Egy nyugat-afrikai túrákat vezető utazásszervező elmondta, hogy a lagosi gyakorlat egész Nyugat-Afrikában példa nélküli. A térség más nagy metropoliszaiban, mint a ghánai Takoradiban vagy az elefántcsonparti Abidjanban mindenütt több, nagyon szép és jól karbantartott ingyenes strand áll rendelkezésre. Lagosból azonban Beninbe, Badagry körzetébe kell utazni 70 km-re az ingyenes strandoláshoz.

A Bloomberg riportjából kiderül, hogy a strandokra vonatkozó sajátos döntésnek az is oka lehet, hogy az államnak jól meg kell fontolnia, mire költ, és sok esetben a magánszektor bevonásával tudnak csak rekreációs szolgáltatásokat biztosítani.

Egy lagosi városi tisztviselő ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy bár az ingyenes szabadstrandok iránti vágy érthető, de azokat karban is kell tartani. A magánüzemeltetésben működő strandok azonban 

sokkal tisztábbak, biztonságosabbak, összességében jobban kezeltek, mint a korábbi kijelölt szabadstrandok voltak, amelyek hulladékkal teltek meg, és nem is voltak mindig biztonságosak.

A strandolás kérdése azért is kapott figyelmet, mert Nigériában már idén februárban 34 Celsius fokot is mértek. Ez önmagában még nem újdonság, de a páratartalom számos helyen brutálisan megemelkedett, Lagosban például 83 százalék fölé. Így a hőindex, ami a hőmérséklet és a páratartalom közös kifejezése, 50 Celsius foknál nagyobbra kúszott.