Közeleg a tűnélküli inzulinadagoló

Megvan Balog Zoltán utódja
2024-04-24
Fektessünk a régióba, vonzó a lengyel, a román és a cseh piac is
2024-04-25
Show all

Insulin pen against white background

Az egyes típusú cukorbetegség meggyógyítása ma még elérhetetlennek tűnik, de az ebben szenvedők millióinak az is nagy könnyebbség lenne, ha nem kellene maguknak naponta az életmentő inzulint tűvel befecskendezniük. Egy európai kutatás révén az erre szoruló diabeteszes betegek számára küszöbön állnak a tű nélküli inzulininjekciók, ahogy ezt a szenzációs lehetőséget a Horizon, az EU kutatási és innovációs magazinja hírül adta.

Van, aki naponta akár nyolcszor is megszúrja magát, hogy inzulinszintjét kordában tartsa. Igaz, akik ezt hosszú évek óta gyakorolják, szinte már nem is éreznek fájdalmat, annyira megszokták a napi rutint. Ők rendszerint váltogatják a helyet, ahová beadják a szükséges hormonmennyiséget. Ha ugyanis túl gyakran injekciózzák ugyanazt a helyet, károsítják a szövetet, és egy csomó keletkezik. Ha pedig ezután ebbe a csomóba fecskendeznek, az inzulin nem szívódik fel.

Nagy nyomással a bőrbe

A hollandiai Twente Egyetem biomérnökei úgy vélik, megtalálták a megoldást a fecskendők nélküli inzulinadagolásra. Kutatásuk uniós támogatást kapott egy olyan módszer kifejlesztésére, amellyel tűk helyett kompresszióval lehet folyadékot juttatni a bőrbe és más lágy szövetekbe.

A technika a BuBble Gun nevet kapta, amely egyben a 2024 végéig tartó ötéves kutatási projekt neve is. A kutatócsoport, melyet a feltaláló, a kubai származású Fernandez Rivas professzor vezet, most az úttörő technológia finomításán dolgozik.

Bár léteznek már olyan elektronikus pumpák, amelyek inzulint juttatnak a szervezetbe, ezek egyrészt még nem tökéletesek, másrészt még mindig szükségük van egy tűvel ellátott kanül bevezetésére. A BuBble Gun segítségével ezzel ellentétben az üvegpatronban lévő folyékony gyógyszerre egy lézersugarat irányítanak, amely addig melegíti az inzulint, amíg az fel nem forr és buborékot nem hoz létre. Ez a buborék addig növekszik, amíg nagy sebességgel – másodpercenként 30-100 méteres sebességgel – kipréseli a folyadékot a csőből egyenesen a bőrbe. Méghozzá ahelyett, hogy átszúrná a bőrt, ahogyan egy tű tenné, a gyógyszer nagy nyomással a bőrsejtek közé nyomódik, miközben a bőr és az alatta lévő sejtek károsodása minimális marad.

Cukorbetegek és tűfóbiások álma válhat valóra

Ez a módszer, amiben gyakorlatilag a folyadék válik tűvé, nemcsak a világszerte 9 millió 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő ember számára jelenthet könnyebbséget, hanem több millió olyan beteg számára is, akik másfajta betegségük miatt igényelnek rendszeres injekciózást. De az emberek 25 százaléka egyébként is tűfóbiás és sokan emiatt elkerülhetnek bizonyos orvosi beavatkozásokat, beleértve a védőoltásokat is, így számukra is nagy hatással lehet az új technológia.

Mindehhez tudni kell, hogy a legtöbb injekció az izomzatig hatol. Ezeket tekintik a legegyszerűbben beadható injekcióknak, és a gyógyszer fokozatosan diffundál az izomból az erekbe. Sok gyógyszer, köztük sok vakcina azonban ugyanolyan jól – vagy talán még jobban – képes elvégezni a feladatát, ha a bőrrétegek közé juttatják be.

A kutatócsoport által megoldott egyik legfontosabb technikai kihívás a bőr mélységével kapcsolatos volt, amely életkortól, nemtől, etnikai hovatartozástól és életmódtól függően változik. A dohányzás például vékonyabbá teszi a bőrt. Ennek eredményeképpen a „pisztoly” nyomását úgy kell beállítani, hogy figyelembe vegye ezeket a különbségeket.

A folyadéksugárnak pontosan a megfelelő mélységig kell behatolnia a bőrbe anélkül, hogy a közeli szövetekbe vagy anyagokba jutna, vagy beszivárogna, ami kiszámíthatatlanul megváltoztatná a dózist. A kutatók jelenleg még dolgoznak a lágy szövetekbe belépő gyógyszersugár pontos szabályozásán.

„Pisztoly” helyett tapasz

2018 óta végeznek laboratóriumi kísérleteket először bőrt szimuláló anyagokon, majd valódi bőrszöveten. Az emberi szöveteken végzett tesztek 2022 óta folynak, s ha minden jól megy, még idén megkezdődnek az egészséges emberi önkénteseken végzett kísérletek is.

A BuBle Gun csapata létrehozott egy FlowBeams névű startup céget is. Ennek révén a kutatók azt remélik, hogy a pisztoly prototípusa még 2025 előtt elkészül, és bemutatkozhat a potenciális ipari partnereknek.

A kutatók azonban már tovább is tekintenek arra az időre, amikor a cukorbetegek végül a BuBle Gun továbbfejlesztett változatát használhatják majd, amely a mikrosugaras technológiát egy bőrtapaszba építi be. A tapasz tartalmazna egy érzékelőt, amely folyamatosan vizsgálná a vércukorszintet, és szükség esetén automatikusan juttatna inzulint a szervezetbe.

Ez az újítás nemcsak a feledékeny felnőtteken segítene, de az olyan aggódó szülőkön is, akik éjszaka többször is felébrednek, hogy ellenőrizzék, nem ingadozik-e álmában a vércukorszintje cukorbeteg gyermeküknek. Remélhetően mind az eredeti verzió, mind a továbbfejlesztett tapasz mihamarabb forgalomba kerül.

Cikk küldése e-mailben

Comments are closed.