Visszakozott a kormány, mégsem nyúlhat bele a GVH a nagyvállalatok tulajdonviszonyaiba

2024. április 24. – 18:53

Másolás

Vágólapra másolva

Visszavonulót fújt a kormány, kiszedik az igazságügyi salátatörvényből azokat a részeket, amelyek alapján a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) átláthatatlan szempontok szerint eladásra kötelezhetne olyan cégeket, amelyeket „alapvető jelentőségűnek” minősít.

A Válasz Online arról ír, a törvényalkotási bizottság csütörtöki ülése előtt olyan módosító javaslatokat nyújtottak be a kormánypárti képviselők, amelyek alapján a legvitatottabb paragrafusok mind kikerülnének a törvényből. A javaslat már felkerült a bizottság oldalára is. Eszerint nem vezetnék be az „alapvető jelentőségű vállalkozás” minősítést, nem kötelezhetné a GVH ezek tulajdonosait eladásra, és egy sor más, a cégek számára fenyegető újdonság bevezetésétől is eltekintenének. A lap szerint leginkább nemzetközi nyomásra dönthetett a kormány a visszavonulás mellett: amerikai, német és francia cégek is tiltakoztak a javaslat ellen.

Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője is ezt erősítette meg Facebook-oldalán. A szocialista képviselő szerint teljességgel elfogadhatatlan lenne a GVH jogkörének bővítésére vonatkozó javaslat, amely „nem a verseny fokozását, hanem éppen ellenkezőleg: a cégek kikényszerített felvásárlását, fideszes oligarchák kezébe kerülését, és így a verseny felszámolását eredményezné”.

Az eredeti javaslat legvitatottabb része az volt, amely előírta, hogy amennyiben az alapvető jelentőségűnek ítélt vállalkozás nem tudja ellátni a működését, vagy olyan helyzetbe kerül, amelyben fennáll annak közvetlen veszélye, hogy nem tud eleget tenni kötelezettségeinek, a GVH akár kényszerértékesítést is előírhatna. A GVH akár kötelezhetné is az alapvető jelentőségű vállalkozás tulajdonosait a cégük részben vagy egészben történő értékesítésére vagy a cég átadására, előírhatná a vezető testületekbe más vezető állású személy megválasztását vagy kinevezését, és kötelezhetné a tagsági részesedések más tulajdonosok részére történő átruházását.

A GVH lapunknak korábban azt írta, hogy a módosítások „hozzájárulhatnak a Gazdasági Versenyhivatal hatékony jogalkalmazói tevékenységéhez, eredményes feladatellátásához, végső soron a tisztességes piaci verseny és a magyar fogyasztók védelméhez”.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!