Két hetet adott a kormány a kereskedőknek, hogy csökkentsék az üzemanyag árát

2024. április 24. – 16:28

Másolás

Vágólapra másolva

A kormány felszólítja az üzemanyag-kereskedőket, hogy áraikat „önkéntes alapon igazítsák a régiós átlaghoz” a lehető legrövidebb időn belül. Ha ez nem történik meg két héten belül, „a kormány újra megtárgyalja a szabályozási eszközök bevezetésének lehetőségét, és lépni fog” – jelentette be Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a szerdai kormányülés után a kormány Facebook-oldalán közvetített sajtótájékoztatón.

Nagy Márton arról beszélt, a kormány és a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) között megállapodás van arról, hogy a hazai üzemanyagáraknak a régiós árakhoz kell igazodniuk. A KSH múlt pénteki adatai alapján a Mol és több kereskedő is több lépésben csökkentette az üzemanyagárakat. A gázolaj péntektől 633 forintba, a benzin pedig 647 forintba kerül. A kormány szerint ez kedvező elmozdulás, de nem elég, mert a gázolaj még mindig 10 forinttal drágább a régiós átlagnál, egy liter benzin pedig 27 forinttal kerül többe, mint a régiós átlag.

Azt várják ezért a kereskedőktől, hogy a lehető legrövidebb időn belül csökkentsék az árakat. Nagy azt ígérte, hogy két hét múlva a kormány ismét előveszi a kérdést, és

„kemény eszközökkel be fog avatkozni”, ha az üzemanyag-kereskedők addig nem térnek vissza a régiós átlagárakhoz.

Nagy Márton már a múlt hét végén is beszélt arról, hogy nincs kizárva egy újabb üzemanyagárstop, egy keddi sajtóeseményen pedig azt mondta, javasolni fogja, hogy a kormány avatkozzon be az árakba a szerdai kormányülésen. Kedden a lehetőségek között említette a kiskereskedők profitjának mérséklését is, a miniszter szerint ugyanis az üzemanyag-kereskedők már most érzik azt, hogy túl nagy árréssel dolgoznak. „Felbontjuk az árakat, és megnézzük, hogy ki a hibás. Aki a hibás, az fog fizetni” – mondta.

Április közepén a VG-nek adott interjújában Nagy Márton arról beszélt, a régiós átlagnál 7–9 százalékkal magasabbak a hazai üzemanyagárak. Hogy ne legyen vita arról, pontosan mennyi a régiós átlag, megbízták a Központi Statisztikai Hivatalt, hogy alakítsa ki ennek módszertanát – Nagy akkor azt mondta, a pontos adatok publikálása után fog tudni a kormány dönteni arról, hogy beavatkozzon-e az üzemanyagpiacon. A kormány ezzel párhuzamosan figyelmeztette a Magyar Ásványolaj Szövetséget és a Molt, hogy tartsák be azt a megállapodást, amely alapján a hazai üzemanyagáraknak a régiós középmezőnyben kell lenniük.

Az elrugaszkodott üzemanyagárak kapcsán megszólalt Egri Gábor, a Független Benzinkutasok Szövetségének elnöke is. Egri április közepén az ATV Egyenes beszéd című műsorában azt mondta, jelenleg a benzinnél a lakosság a 640 forintos árból 320 forintot a költségvetésnek fizet be, ezzel pedig „a kormányzat rendkívül kiforgatja az emberek pénztárcáját és megtakarítását”. A Nemzetgazdasági Minisztérium erre azt reagálta, Egri valótlanságokat állít és felelőtlenül riogat, újra kiemelve, hogy a kormány, a Mol és a MÁSZ közötti megállapodás értelmében a magyar üzemanyagáraknak a régiós középmezőnyben a helyük.

Tényleg ekkora az eltérés?

Ezen az infografikán 2023 januárjától, vagyis a hatósági üzemanyagár 2022. decemberi kivezetése utáni időszaktól követjük a hazai benzinárakat régiós és EU-s összevetésben. Tavaly év végén az átlagárak csökkenésével párhuzamosan a magyar árak jobban belesimultak a régiós átlagba, az év első felében aztán valóban megkezdődött a távolodás.

Ami a dízelt illeti, a magyar árak már inkább az EU-s, mintsem a régiós átlaghoz húznak:

A KSH végül pénteken publikálta a Nagy Márton által kért adatokat, a hivatal becslése alapján a benzin 3,2, a dízel 5 százalékkal drágább Magyarországon, mint a régiós átlag. A friss adatok kapcsán mi is részletesen megnéztük, mekkora az eltérés az EU-s és a régiós átlagárakhoz képest: arra jutottunk, hogy a magyar benzin- és dízelárak a régióban ugyan magasnak számítanak, az EU egészében már kevésbé. Leegyszerűsítve: a hazai árak a tőlünk nyugatra eső országokhoz képest alacsonyak, a keletre eső országokénál pedig magasabb. Pénteken a Holtankoljak.hu adatai szerint a benzin literje átlagosan 642, a dízelé 654 forint volt, ugyanezek az árak kedd délután 649 forinton álltak.

Az elmúlt évek EU-s átlagártól való eltérését ezen az infografikán követjük. Ahogy az ábrán is látszik, a különbség az árstop kivezetésig jelentős volt, azóta viszont lecsökkent, különösen a gázolaj esetében, aminél jelenleg 15 forinttal drágább az uniós átlagár.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!