Szekeres Imre: jelentősen előrelépett az utóbbi években az MSZP

HírKlikk 2024. április 24. 15:20 2024. ápr. 24. 15:20

Kevesebb az együttműködés, mint amit el szeretett volna érni a Magyar Szocialista Párt, amely tavaly január 31-én egy nagyon világos ajánlatot tett a többi demokratikus ellenzéki pártnak, okulva 2022 és az azt megelőző választások tapasztalataiból – mondta a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Szekeres Imre, az MSZP politikusa. Úgy fogalmazott, ebben a választási rendszerben akkor van esély legyőzni a Fideszt, ha együttműködnek és közösen indulnak a választásokon, minden választáson, amit kiírnak, hogy a választópolgár a szavazófülkében ne négy- vagy ötféle formációval találkozzon és mert a választási rendszerben most csak így lehet eredményt elérni. 

Szekeres Imre szerint jól-rosszul, de megvalósult az együttműködés, például az önkormányzati választások esetében nem fogadták el, hogy ahol több jelölt van, ott előválasztással kell dönteni. Budapesten most legalább három párt állít közös listát, az EP-választásokon is ilyen csonka formában állnak fel és a megyei választásokon mindenki külön indul – sorolta. „Ez messze van attól, amit az MSZP javasolt, ebből kifolyólag nem várható el tőle ugyanaz az eredmény. Ebben minden pártnak van felelőssége, aki ebben hol benne volt az együttműködésben, hol nem, hol csatlakozott, hol nem.”

A szocialista politikus szerint nagyon sok ember megrendült, nem fordult el a Fidesztől, de valószínűleg nem megy el szavazni. „A választók körében eleggé általános a csalódás.”

A Politikatörténeti Alapítvány vezetője a napokban magtartott konferencia kapcsán elmondta, ma a baloldalnak az igazságtalanságokat és az önkényuralmat kell felszámolnia. Szerinte ezt csak úgy lehet megtenni, ha visszaállítják azokat a munkaviszonyokat, azokat a jövedelmi és vagyoni különbségeket, amelyek egy normálisan működő társadalomban elfogadhatók. „35 évvel ezelőtt, 1989. április 15-én a magyar baloldal, illetve az annál legszélesebb értelemben vett reformerők összegyűltek Kecskeméten, s megbeszélték, hogy milyen legyen Magyarországon a rendszerváltás és milyen baloldali párt legyen. Akkor nem csak az MSZP-ből voltak ott, hanem Gombár Csabától Lengyel Lászlóig, Tabajdi Csabától Pozsgai Imréig széles spektrumú találkozó volt, és a rendszerváltás folyamatát ez indította el.” 

Arról, hogy most mi a helyes, már megoszlanak a vélemények

A feladat hasonló, mint 1989-ben, de a stratégia más, most van egy önkényuralom, amely pénzre, szavazatra és ideológiára támaszkodik, és azokat ki is akarja sajátítani – fogalmazott Szekeres Imre. „Fel kell őrölni ezeket a védvonalakat, de nem lehet rohammal felszámolni a barikádokat. Ez egy nagyon kemény, hosszútávú, nagyon következetes politikai stratégiát kíván. Nyilván nem most, június 9-ig kell megoldani, de ez az egyedüli, ami végrehajtható.”

Az MSZP jelentőset lépett előre az elmúlt 3-4 évben

Ez a stratégia június 10-én indul, viszont ennek formálódása korábban megkezdődött, a Rendszerváltást! című program mögött három éves belső vita, értelmiségi körök véleménye összegződött – mondta a politikus, aki szerint kapcsolatot kell építeni értelmiségi és társadalmi körökkel, civil szervezetekkel, közös fellépés és ehhez egy újfajta párt kell. „A párt megújulásának feltételei az MSZP-ben megvannak, de nemcsak az MSZP van a baloldalon, hanem számos olyan baloldali közösség van nagyobb városokban, amelyeknek nagy a befolyásuk. Mindenkinek szembe kell azzal nézni, hogy értékeli ezt a helyzetet, milyen stratégiát tart helyesnek, és azt, hogy ebben a másikat szövetségesnek tekinti vagy sem.”

Kiemelte, az MSZP-nek a saját leckéjét kell elvégezni, és az első lecke volt, hogy kimondták, rendszerváltás kell, ami több, mint a kormányváltás. „Első lépés, fellazítani ezt az önkényuralmi rendszert, minden választáson, amelyet kiírnak, minden körben menni előre és pozíciót elérni.”

Szekeres Imre a Jászságból hozott példát, ahol szerinte az emberekben megfogalmazott indulat van. „Ha ebből nem lesz valamilyen szerveződés, akkor csak indulat marad, ami lecsillapodhat és fel is erősödhet. A mai online világban rengeteg lehetőség van a becsatornázásra.”

Példának hozta az olaszokat, ahol az Öt Csillag mozgalom úgy indult, hogy helyben emberek elkezdtek egymással kommunikálni és ebből egy olyan politikai párt jött létre, amely 32 százalékot ért el az országos választásokon 10 év alatt. „Az emberekben a helyi ügyek miatt benne van a lehetőség, hogy politizálni akarnak. A Balaton vagy a Tisza-tó partján a helyi érdeksérelmek miatt micsoda indulatok vannak az emberekben és szerveződnek. Az állóháborúban ezeket a köröket kell kötni egymáshoz, kötni magunkhoz, kötni az elképzeléseinkhez – ez egy sziszifuszi munka.”

Szekeres Imre szerint Magyar Péter egy konzervatív-nemzeti érzelmű ember, aki liberálisabb politikai mondanivalóval állt ki, szélesíti a képet, de ez legyen az Orbán Viktor problémája, mert ugyanazon a térfélen mozognak. „Nem hiszek a megváltóban és nem hiszek abban, hogy egy politikai párt vezérének egy vátesznek kell lenni, akit feltétel nélkül követni kell. Átéltük ezt a magyar kormány élén.”

A politikus szerint nem lehet megmondani, hogy június 9-én mi lesz a választás eredménye. „Jobboldalon három erő lesz, Orbán, Magyar és a szélsőjobb, a Mi Hazánk és még a Jobbik is önmagát jobboldali konzervatívnak tartja, ha pedig továbbmegyünk a baloldal irányába, akkor több liberális típusú párt is van, de van a liberalizmus és a baloldaliság közötti is, és van a baloldal, valamint a zöldek.”

A KlikkTV műsorát itt nézhetik meg.