nlc.hu
Egészség

Tények és tévhitek a császármetszésről

„A császármetszés nem igazi szülés?” – Tények és tévhitek a császármetszésről

Április a császármetszés hónapja, ennek apropójából most megcáfolunk néhány tévhitet.

A szülés egy élettani folyamat, a császármetszés pedig egy fontos, életmentő beavatkozás, ami napjainkban már rutinműtétnek számít. Emellett egy komoly, nagy hasi műtét, és számos tévhit miatt rengetegen félnek tőle, vagy a megfelelő információk hiányában úgy gondolják, nem is rendes szülés. Esetleg épp ellenkezőleg: nincsenek tisztában a lehetséges kockázatokkal. Számos tévhit kering a császármetszéssel kapcsolatban a köztudatban, oszlassunk most el ezek közül néhányat.

A várandósság alatt, ha nem tudatosan a császármetszésre készülünk, kevés információhoz juthatunk hozzá, így ha végül a szülés folyamata során mégis hasi szülésre kerülne sor, nagyobb lehet a bizonytalanság bennünk. A programozott császármetszésre csak akkor kerülhetne sor, ha hüvelyi úton nagyobb a szülés kockázata, de ettől függetlenül érdemes tájékozódni a hasi szülésről is, hogy nagyobb biztonságban érezzük magunkat. Íme a leggyakoribb tévhitek a császármetszésről.

A császármetszés könnyebb a hüvelyi szülésnél

Sokan gondolnak rá a könnyebbik útként. Kevesebb hátránnyal jár, gondolhatnánk laikusként, pedig ez koránt sincs így. Sokkal több potenciális kockázatot hordozhat, mint a hüvelyi szülés. Az egészségügyi ellátórendszer hiányosságai miatt a veszélyeivel sem lehetünk annyira tisztában. Milyen nehézségekkel néz szembe az az édesanya, aki végül császármetszésen megy keresztül? A regenerálódás jóval több ideig tarthat, egyéntől függően akár hat-nyolc hétig is, mivel egy nagy hasi műtét, egy nagy hasi sebbel, heggel. Bár a műtéti heggel kapcsolatos változtatások már sok nőnek okoznak könnyebbséget, a fájdalom így is sokáig eltarthat. És így a babával kapcsolatos teendőket is sokkal nehezebben tudjuk elvégezni, ami akár bűntudatot is kelthet az anyukában. Nehezen kelünk fel, a mozgásról nem is beszélve. De nem csupán fizikai, lelki tényezők is nehezítik a felépülés időszakot. Fontos egy empatikus, támogató közeg a felépülés időszakában. 

A műtét után a tejelválasztás lassabban indul be

Beszéljünk erről úgy, mint egy féligazságról, mert nem feltétlenül a műtét miatt indul be később a tejelválasztás. A valódi oka az aranyóra késleltetése, hiszen később kerül mellre az újszülött, mert a szülés után még idő kell ahhoz, hogy összevarrják az anya sebét. 

Fotó:GettyImages

Fotó:GettyImages

A császáros szülés nem igazi szülés

Címkék és előítéletek, amikkel egy császáros anya gyakran szembesülhet. Azt sugallják, mintha csak egy helyes módja lehetne a szülésnek, és nem az számítana, hogy a végén a karunkban tartjuk a babánkat. Ítélkező megjegyzések, szánakozó pillantások akár ismerősöktől, családtagok részéről is érkezhetnek. Csalódottnak érezhetjük magunkat, hiszen a társadalmi sztereotípiák azt sulykolják belénk, hogy csak a természetes szülés a normális. A környezetünk pedig fontos hogy megértse, nem feltétlenül könnyű feldolgozni a műtét folyamatát, a kórházban tartózkodást. A társadalmi ítélkezés helyett itt lenne az ideje, hogy a császármetszést a helyén kezeljük, egyenértékű a hüvelyi szüléssel, csak hasi szülésnek nevezzük.

A császár csak kényszer lehet

A szülés folyamata nem egy séma, amit egységesen minden nőre rá lehet húzni. Egyéni elképzelések, igények és problémák, és bizony félelmek is  megjelennek a kismamákban, és ennek tudatosítása fontos lenne társadalmi szinten és az egészségügyben is. Igenis vannak olyan nők, akik inkább a császármetszést választanák, ha lehetséges, és ezzel semmi gond nincsen. Egy kismama akkor érezheti magát a legnagyobb biztonságban, ha a preferenciáit meghallgatják, és azokat figyelembe véve döntenek a különböző beavatkozásokról, műtétekről. 

Sok országban az anya különösebb egészségügyi indok nélkül is kérhet császármetszést (Caesarean delivery on maternal request, CDMR), Magyarországon azonban erre nincsen mód. Ahhoz, hogy elvégezzék ezt a beavatkozást itthon, az kell, hogy legyen valamilyen kóros állapot az édesanyánál vagy a magzatnál, ami miatt a hüvelyi szülés kockázata nagyobb vagy közel azonos, mint a császármetszésé. Illetve pszichátriai javaslatot is elfogadhatnak császármetszéshez – a szüléstől való félelem olyan gyakori, hogy a pszichológiában külön neve van: tokofóbiának hívják.

Anyukám is császárral szült, én is azzal fogok

A korábbi, családból vagy barátoktól átvett minták hatására úgy gondolhatjuk, hogy számunkra a császármetszés lehet a megoldás. Mások akaratlanul is befolyásolhatnak minket az őt ért traumáikkal, főleg, ha a várandósság alatt szembesülünk ezekkel a negatív élményekkel. Pedig ilyenkor a közeg felelőssége is lenne, hogy ne stresszeljék a kismamát. Talán bennük is megvan a csalódottság, bizonytalanság, szégyen. Tudat alatt talán pozitívabban gondolnának a saját szülésélményükre, ha mi is császárral szülnénk. És ha nem követjük a mintát, akkor úgy érezhetjük, nem követjük a kimondott vagy kimondatlan elvárásokat.

Császármetszést csak hasi szülés követhet

Ha már átéltünk egy császármetszést, azt gondolhatjuk, hogy a következő alkalom is csak műtéti beavatkozással lehetséges. Az egyetlen, ami okot adhat erre, az a hegszétválás kockázata, de erre nincsen számottevő esély, amennyiben a szülést megfelelően végigkövetik. 

A nagy babámat csak műtéttel szülhetem meg

A baba méretének nincsen köze ahhoz, hogy hüvelyi úton születik-e meg, sokkal inkább befolyásolják olyan tényezők, mint a baba fejtartása. Amin azonban az orvos könnyen segíthet, kialakíthatja a megfelelő fejtartást. Így ez a tényező sem lehet indok automatikusan a császármetszésre.

Túlsúllyal csak a császár jöhet szóba

Túlsúlyos anyukáknak pont hogy érdemes elkerülni a császármetszést, mert a műtéti szövődmények nagyobb kockázatot jelentenek számukra. A trombózisnak, a sebfertőzésnek sokkal nagyobb az esélye. A műtéti feltárás pedig jobban igénybe veszi a hasfalat. 

A hüvely roncsolódik a természetes szülés miatt

Vannak, akik azért preferálják inkább a hasi szülést a természetes helyett, mert félnek, hogy az tönkretenné a hüvelyt. Ez a félelem a szülés folyamata során fellépő beavatkozásokból eredeztethető, mint például az automatikus gátmetszés. Ezekből a beavatkozásokból valóban származhatnak különböző problémák, így a félelem valamilyen szinten jogos. A nemi élet minőségének romlása, a kismedencei diszfunkciók is a következmények közé sorolhatóak. Egyrészt megoldás lehet ezeknek a gyakorlatoknak gátat szabni, másrészt pedig a szülést követő rehabilitáció is megoldást nyújthat ezekre a problémákra.

A tévhitek ellen a legjobb megoldás, ha időben tájékozódunk. Precíz, alapos informálódás a megfelelő helyről a várandósság alatt, vagy akár már előtte is, a családtervezésnél. Ez az ingyenesen letölthető, dr. Ecsedi Gabriella jogász, népegészségügyi szakember által összeállított tájékoztatófüzet segít a császármetszéssel kapcsolatosan felmerülő kérdésekre válaszolni.  

Források: 1, 2

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top