eur:
389.67
usd:
362.01
bux:
68002.24
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett
Osztrák rendőrök ellenőrzik az Ausztriába érkező személy- és teherforgalmat a magyar-osztrák határnál, a Bucsu-Csajta határátkelőnél 2015. szeptember 17-én. Tizenkét ponton, javarészt Burgenland tartományban végeznek határellenőrzést az osztrák hatóságok a magyar és a szlovén határszakaszon.
Nyitókép: MTI/Büki László

Elfogyott a türelem a határ túloldalán: Burgenland hadat üzent a kormánynak

Nem venné ki a méretének megfelelő részét a menekültek befogadásából Burgenland: a határ menti tartomány 340-nél több bevándorlót nem kér, de a kormány legalább 800 befogadását várná el.

Elsőként a kilenc osztrák tartomány közül Burgenland felső hatát szabna a menekültek befogadásának – jelentette ki egy interjúban a Magyarországgal szomszédos tartomány vezetője, a szociáldemokrata Hans-Peter Doskozil. A tartomány évek óta első számú vezetője a Heute hírportálnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy Burgenland az eddigi 800 helyett legfeljebb 340-nél menekült befogadására lenne hajlandó, és utalt arra, hogy Burgenland a tartományok közül még ezzel a számmal is a harmadik helyen állna. A tartományi vezető jelezte, hogy ezzel egyben megszüntetnék a szövetségi kormánnyal kötött, a menekültek ellátására vonatkozó megállapodást.

Doskozil bejelentésével egyidőben tette közzé a belügyminisztérium a menedékkérelmekre vonatkozó első negyedévi adatokat. Eszerint januártól március végéig 6922 kérelmet nyújtottak be. Ez 32 százalékkal alacsonyabb, mint az elmúlt év hasonló időszakának hasonló adatai. Márciusban 24 százalékkal csökkent a benyújtott kérelmek száma a tavaly márciusi számhoz képest. A kormányzati adatokból kitűnt az is, hogy

a 6922 kérvény közül 3649 kiskorú menekültek befogadásával kapcsolatos kérelem volt.

Ez a benyújtott kérelmek 53 százalékát tette ki. Egyidejűleg jelentkeznek a felerősödött családegyesítési törekvések következményei is. Erre utal, hogy a hét év alatti gyermekek jelentették a menedékkérők legnagyobb csoportját. Továbbá az is, hogy miközben 2023-ban mindössze 24 százalékot tett ki a nők által benyújtott kérelmek száma, az idei esztendő első három hónapjában ez az arány már 46 százalékos volt.

A 6922 kérelem közül 4335-öt szíriai állampolgársággal rendelkező menekültek nyújtottak be, ami így messze a legnagyobb csoportot jelenti.

A belügyminisztérium adatai szerint ugyanakkor nőtt a kitoloncolások száma.

Míg idén az első negyedévben 3149 kitoloncolás történt, tavaly ugyanebben az időszakban 2913.

A 3149-ből 1722 erőszak alkalmazásával történt.

A minisztérium utal arra is, hogy az embercsempészek most már inkább elkerülik Ausztriát, a tavaly októberben kezdődött trend folytatódott: az embercsempészek közreműködésével Ausztrián keresztül menekülők számának másik oka, hogy az embercsempészek által követelt összeg az elmúlt hónapokban csaknem megduplázódott. A minisztérium szerint a Bulgáriából vagy Törökországban kiinduló embercsempészés "személyenkénti" ára 3000-5000 euró.

Címlapról ajánljuk
Útlevélgyűjtésbe kezdtek az amerikai milliomosok – meg is van az okuk rá

Útlevélgyűjtésbe kezdtek az amerikai milliomosok – meg is van az okuk rá

A pénzes amerikai családok egyre gyakrabban folyamodnak második állampolgárságért vagy állandó lakhatási engedélyért külföldön. Az igazán tehetősek valóságos „útlevél-portfóliókat” gyűjtenek – egy ügyvédi iroda szerint minderre a potenciális kockázatok késztetik őket. De melyek ezek?
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Nagyon fontos területet veszíthetnek az ukránok, kiszivárgott Trump súlyos terve - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Nagyon fontos területet veszíthetnek az ukránok, kiszivárgott Trump súlyos terve - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Szombaton kiderült, hogy Donald Trump újbóli megválasztása esetén a NATO-tagállamokat arra kényszerítené, hogy védelmi kiadásaikat a GDP 3 százalékára emeljék, reagálva ezzel az Oroszország és Kína jelentette fenyegetésekre, miközben az Ukrajnának nyújtott támogatást nem számítaná bele ebbe a keretbe. Eközben a G7 országok vezetői tárgyalásokat folytatnak egy olyan javaslatról, amelynek értelmében Ukrajnának 50 milliárd dollár értékű segélyt nyújtanak, amit az Európában befagyasztott orosz vagyonból származó nyereségből finanszíroznának. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×