Hirdetés

Nem titok többé, hova tartozunk: a politikai irányultságunkat is megjósolhatja az arcfelismerő technológia

Garai Kitti portré Garai Kitti

Kutatók arra figyelmeztetnek, hogy az arcfelismerő technológiák "fenyegetőbbek, mint korábban gondolták”, és "komoly kihívások elé állítják a magánélet védelmét.” A figyelmeztetést azután adták ki, hogy egy tanulmány megállapította, hogy a mesterséges intelligencia sikeresen meg tudja jósolni egy személy politikai irányultságát pusztán a képei alapján.

Az American Psychologist című folyóiratban nemrég megjelent tanulmány szerint egy algoritmusnak az a képessége, hogy pontosan kitalálja valakinek a politikai nézeteit, "egyenlő szintű azzal, ahogyan az állásinterjúk során megjósolják a munkahelyi sikerességet, vagy ahogyan az alkohol növeli az agressziót."

A vezető szerző, Michal Kosinski elmondta, hogy 591 résztvevő töltött ki egy politikai orientációs kérdőívet, mielőtt a mesterséges intelligencia rögzítette az arcuk numerikus „ujjlenyomatát”. Ezután a mesterséges intelligencia összehasonlította a résztvevők válaszait a fotóikkal, hogy megjósolja a nézeteiket. "Azt hiszem, az emberek nem is sejtik, hogy mennyi mindent felfednek azzal, hogy egyszerűen kitesznek egy képet” - mondta Kosinski, a Stanford Egyetem Graduate School of Business szervezeti viselkedés professzora.  

"Tudjuk, hogy az emberek szexuális irányultságát, politikai irányultságát, vallási nézeteit védeni kell. Régebben ez másképp volt. Régebben bárki beléphetett a Facebook-fiókjába, és láthatta például az ismerői politikai nézeteit, hogy kiket lájkol és milyen oldalakat követ. De sok évvel ezelőtt a Facebook ezt megszüntette, mert a döntéshozók, a Facebook és az újságírók számára egyértelmű volt, hogy ez egyszerűen elfogadhatatlan. Túl veszélyes” - magyarázta.

Kosinski szerint a tanulmányuk azt mutatja, hogy a közösségi médiában közzétett fotó bizonyos mértékig azonos azzal, mintha csak elmondanánk a politikai orientációnkat - írja a New York Post

A tanulmány szerzői elmondták, hogy a résztvevők képeit szigorúan ellenőrzött módon gyűjtötték össze. A résztvevők egy fekete pólót viseltek, levettek minden ékszert, és - ha szükséges volt - még az arcszőrzetüket is leborotválták. A sminket is letörölték, a hajukat hajgumik, hajtűk és hajpánt segítségével hátrahúzták, és figyeltek arra is, hogy ne legyenek szálló hajszálak.

A VGGFace2 arcfelismerő algoritmus ezután megvizsgálta a képeket, hogy meghatározza "az arc jellemzőit, vagyis egy olyan numerikus vektort, amely egyszerre egyedi az adott személyre és megegyezik a különböző képeiken" - áll a közleményben. "Az adott képből kinyert jellemzőket összehasonlítják az adatbázisban tárolt leírókkal. Ha eléggé hasonlóak, az arcokat egyezésnek tekintik. Itt lineáris regressziót használunk az arcok leíróinak egy politikai orientációs skálára való leképezésére, majd ezt a leképezést használjuk arra, hogy megjósoljuk egy korábban nem látott arc politikai orientációját” - tették hozzá. 

A szerzők azt írták, hogy eredményeik "aláhúzzák a tudósok, a nyilvánosság és a politikai döntéshozók számára annak sürgősségét, hogy felismerjék és kezeljék az arcfelismerő technológia potenciális kockázatait a magánéletre nézve”.

„Talán a legfontosabb, hogy eredményeink arra utalnak, hogy a széles körben elterjedt biometrikus megfigyelési technológiák fenyegetőbbek, mint korábban gondoltuk” - figyelmeztetett a tanulmány. "Korábbi kutatások kimutatták, hogy a naturalisztikus arcképek információkat közvetítenek a politikai irányultságról és más intim tulajdonságokról.  De nem volt világos, hogy a jóslatokat az önbemutatás, a stabil arcvonások vagy mindkettő lehetővé tette. A kutatók szerint az eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy az egyének kevésbé tudják kontrollálni a magánéletüket. 

Kosinski hozzátette, hogy  "az algoritmusok nagyon könnyen, gyorsan és olcsón emberek millióira alkalmazhatók", és hogy a tanulmány "inkább egy figyelmeztető jel" a technológiával kapcsolatban, "amely a telefonunkban van, és amelyet mindenhol nagyon széles körben használnak". 

A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy "még a karakterjellemzők durva becslései is jelentősen növelhetik az online tömeges meggyőzési kampányok hatékonyságát", és hogy "a tudósoknak, a nyilvánosságnak és a döntéshozóknak érdemes észben tartaniuk és fontolóra venniük, hogy szigorítsák az arcképek rögzítését és feldolgozását szabályozó politikát.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés