Kampányol a Politico: Trump második ciklusával riogat és az Orbán-veszélyről ír

2024. április 24. 09:06

Aggódva elemzi a Politico, mi lehet Európával egy újabb Trump-elnökség esetén, az egység fontosságát hangoztatva.

2024. április 24. 09:06
Former U.S. President Donald Trump  Makes An Announcement At His Florida Home

Vajon Trump ellenállásával szemben meg tudnának-e adni Kijevnek az európai vezetők bármit, amit kér? Vagy Orbán Viktor javaslatát kellene követniük, elfogadva Trump békekezdeményezését? És hogy fogadnák az európai vezetők az amerikai külpolitikában beálló éles váltást? Ezeket a kérdéseket teszi fel a Politico, azt mérlegelvén, hogy mit jelentene Európa számára, ha 2024 novemberében Trump nyerné az amerikai elnökválasztást, ami a lap szerint „egzisztenciális veszélyt” jelentene Európára nézve.

Mint írják:

 „Európa természetesen túlélte az első Trump-elnökséget, de minden jel szerint most keményebb lesz”. 

S ahhoz, hogy ne essen szét, gondolja a Politico, közös döntéseket kellene hoznia, és ragaszkodni hozzájuk.

A Politico azon is aggodalmaskodik, hogy Trump betartja-e Amerika NATO-kötelezettségeit, holott sokkal inkább az európaiak azok, akik nem tartják be azokat: első ciklusában Trump erősen szorgalmazta, hogy minden NATO-tagállam tartsa be a 2 százalékos minimum védelmi költésre vonatkozó NATO-szabályozást, az európaiak ezen megsértődtek.

Mindenesetre a lap szerint Trump csökkentené Amerika részvételét a szövetségben, és a híres 5. cikkelyt sem feltétlen katonai beavatkozásként értelmezné, hanem például diplomáciai közbelépésként.

A lap úgy fogalmaz: „miközben az orosz csapatok nyugat felé nyomultak, az uniós politikusok sorban követelték az európai védelmi politika sürgős újragondolását. Miközben Németország – a blokk szunnyadó katonai óriása – új korszakot hirdetett a védelmi politikában, az EU vezetői a hadseregek megerősítésére és az együttműködés fokozására tettek fogadalmat.” Viszont „a katonai kiadások növelésére irányuló közös hitelfelvételi terv, amelyet Észtország és Franciaország támogat, heves ellenállást váltott ki más fővárosokban, különösen Berlinben.” Németország ellenállása miatt a blokk most más alternatívákon gondolkodik.

Európának azonban leginkább pénzre lenne szüksége, ha védelmi kapacitásait növelni akarja, és segíteni akar Ukrajnának 

– mutatnak rá a lapnak nyilatkozó diplomaták és politikusok. Rasa Juknevičienė volt észt védelmi miniszter szerint Európa nincs felkészülve arra, hogy Amerika magára hagyja. Atomfegyverek tekintetében például Amerikától függünk, csak Franciaország és Nagy-Britannia rendelkezik ilyesmivel, Németország pedig hallani sem akar a dologról. A francia és brit kapacitások azonban nem riasztják el az ellenséget az amerikaiak nélkül.

Egy másik uniós tisztviselő úgy nyilatkozott a Politicónak, hogy egy második Trump-elnökség olyan lesz, mint 2016, „de ugyanakkor sokkal rosszabb”. Az „Amerika az első” trumpi agenda is fejfájást okoz az EU-nak, például a Trump-féle vámok. A Politico szerint a bizottság mindenféle forgatókönyvre felkészül. Az orosz-ukrán háború kitörése óta például megduplázódott az LNG-n keresztül Amerikából importált energiahordozók behozatala.

Végül a lap arra kíván figyelmeztetni több megszólalóval, hogy európai egységre van szükség. Erről beszél a Politicónak például Alva Finn, a brüsszeli Európai Liberális Fórum think-thank ügyvezető igazgatója is.

A lap azzal zárja cikkét: 

az EU-n belül már most is vannak a törésvonalak, a kereskedelemtől kezdve az energiatermelésen át a közel-keleti vagy kínai külpolitikáig, 

amelyeket Trump kihasználhatna, főleg hogy valószínűleg inkább a nemzeti vezetőkkel beszélne, mintsem az EU-s politikusokkal.

És hát persze „a legnyilvánvalóbb veszélyt Orbán Viktor jelenti az európai egységre”, akit „felbátorítana” egy újabb Trump-elnökség.

Ezt is ajánljuk a témában

Trump azt ígérte, beszélni fog – beszélni fog?

Elemez a CNN: választási csalás-vádak mellett szexuális visszaélési ügyről és a félmilliárd dolláros állítólagos csalásról is faggathatják a volt elnököt – hogy, hogy nem, épp a kampány közepén.

 

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sexykitty-80
2024. május 03. 22:14
🍓 ️ ­­­A­ ­­d­­­ö­­g­­­ö­­s­­ ­­­l­­á­n­­­y­o­k­ ­v­á­­r­n­­a­­­k­­­ ­­r­­­á­­­d­­­ 👉 𝗪­­𝗪­𝗪­­.­𝗖­𝗨­­𝗠𝟰­­­.­­𝗙­­𝗨­𝗡
Tommaso
2024. április 25. 16:27
ORBÁN és megvezetett hivei HAZUDNAK, ami náluk mindennnapos. Magyar Péter jobboldali, mindig is az volt. Jól tudjuk, CSAK ORBÁN SZOKTA CSERÉLGETNI a politikai oldalait. Volt ő már iskolai KOMMUNISTA-ISZ-titkár, volt a LIBERÁLIS Internacionalé egyik vezetője, volt Polgári JOBBOLDALI, mostanság meg autokrata egyeduralkodó. 30 éve kikergette hazánkból a ruszkikat, most meg a ruszki érdekeit képviseli az EU-ban ORBÁN TÖBBSZÖR VÁLT eszmét / világnézetet, mint más alsóneműt.
polárüveg
2024. április 24. 12:21
Amikor az edényben forralt vízet visszafojtom, akkor előbb-utóbb a lefojtott gőz lerobbantja a fedőt. Úgy látszik, a háborúban érdekelt nyugati elit is valamiért erőlteti a háborút addig, amíg a társadalmi robbanás szétcsapja őket. A kikeltett vihart azután nem lehet uralni.
Lajoss
2024. április 24. 10:42
Érdekes,a lengyel elnök normálisan tárgyalt a Trumppal,nem csak bohóckodott, és megtörtént az ukrán segély elfogadása.Ennyit a csüngőhasú hatásáról…
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!