Összehangolt intézkedések, az uniós források jobb kihasználása – az Európai Bizottság is letette az asztalra a gyermekvédelmi ajánlásait

2024. április 24. – 07:23

Másolás

Vágólapra másolva

„A kormányok intézkedései és mulasztásai egyetlen társadalmi csoportra sincsenek olyan nagy hatással, mint a gyermekekre. Megvédeni őket jogi és erkölcsi kötelességünk” – mondta Dubravka Šuica illetékes biztos kedden Strasbourgban, bemutatva az Európai Bizottság (EB) friss ajánlásait az integrált gyermekvédelmi rendszerek megerősítésére a tagállamokban.

Az uniós testület a dokumentumban felkéri az uniós kormányokat, hogy dolgozzanak ki nemzeti terveket a gyermekek elleni erőszak megszüntetésére, a gyermekvédelemre vonatkozó uniós és hazai jogszabályok hatékony végrehajtására, az adatgyűjtés javítására és az érintett intézmények személyi, pénzügyi erőforrásainak a bővítésére – írja a Népszava.

Az Európai Bizottság azért fogalmazta meg ajánlásait, mert becslések szerint az Európában élő 80 millió gyerek 20 százaléka válik a szexuális erőszak valamely formájának áldozatává, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint pedig világszerte a kiskorúak felével szemben követnek el erőszakot.

Az EB közleménye szerint az ajánlás a gyerekeket helyezi a gyermekvédelmi rendszerek középpontjába, és támogatja az uniós országokat abban, hogy rendszereiket úgy alakítsák át, hogy minden gyereket megvédjenek az erőszak bármely formájától. A bizottság ennek érdekében az alábbi ajánlásokat teszi:

  • Az ágazatok és az illetékes hatóságok közötti koordináció és együttműködés javítása a szakemberek képzése révén.
  • Átfogó és összehangolt támogató intézkedések létrehozása a gyermekek elleni erőszak eseteiben.
  • A gyermekek online és offline biztonsági igényeinek kielégítése, például a gyermekek digitális írástudásának javítása révén.
  • A gyermekek integritásának és mentális egészségének védelme, a (kiber)zaklatás megelőzése és az ellene való küzdelem azáltal, hogy az országokat nemzeti mentális egészségügyi stratégiák kidolgozására ösztönzik.
  • A gyermekek elleni erőszak megelőzése a gyermekek védelmére vonatkozó „társadalmi felelősség” előmozdításával, megfelelő megelőző intézkedésekkel.
  • A meglévő uniós eszközök jobb kihasználása a gyermekvédelmi rendszerek megerősítése érdekében, beleértve a jogszabályokat, a szakpolitikákat és a finanszírozást.

A Népszava beszámolója szerint az unióban különféle pénzügyi alapok állnak rendelkezésre a gyermekkereskedelem és a gyermekek szexuális zaklatása elleni küzdelemre, a gyermekszegénység felszámolására, a nem szegregált szolgáltatásokhoz való hozzáférésre. A Horizont Európa kutatás-fejlesztési program – amelyből másfél éve kimaradnak az alapítványi formában működő magyarországi felsőoktatási intézmények – szintén támogat különböző, a gyermekek védelméhez kapcsolódó kutatási projekteket.

A Fidesz–KDNP kedden nyújtotta be az újabb gyermekvédelmi törvénycsomagot. A törvénycsomag értelmében például nem évülnek el a pedofil jellegű szexuális bűncselekmények, nincs feltételes szabadlábra helyezés, nincs reintegrációs őrizet, és az elkövetők soha nem kaphatnak erkölcsi bizonyítványt, és bekerülnek a nyilvános pedofil-adatbázisba azok a magyarok is, akik külföldön követnek el ilyen bűncselekményt.

A jogszabály szerint akár két év börtönt is kaphatnak azok a gyermekekkel foglalkozó szakemberek, akik elmulasztják jelezni, ha a gyermek veszélyeztetett helyzetben van, és szigorítanák a gyermekvédelmi intézményekben dolgozók alkalmassági vizsgálatait is.

Emellett védené a gyerekeket az életkoruknak nem megfelelő tartalmaktól is.

Az új csomag törvény az első, 2021-es verzió pontosítása lesz.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!