eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi
Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Ennek nem fognak örülni a trópusi üdülőhelyek szerelmesei

Egy amerikai kutatóintézet tanulmánya alapján 2100-ra rendkívül kedvezőtlen hatásai lesznek az éghajlatváltozásnak, ami miatt várhatóan drasztikusan lecsökken a szabadtéren tölthető napok száma a világ több népszerű nyaralóhelyén.

Egy amerikai kutatás szerint az éghajlatváltozás miatt az évszázad végére az északi országokban élők már akár a tél elején élvezhetik a napsütéses tavaszias időt, a délebben található országokban pedig várhatóan egész évben kevesebb mérsékelt hőmérsékletű, kellemes nap lesz – írja a Bloomberg beszámolója alapján a Portfolio.

A Massachusetts Institute of Technology (MIT) Journal of Climate című folyóiratban megjelent tanulmánya az éghajlatváltozás hosszú távú hatásait vizsgálta a turizmusra, illetve a világ egyes úti céljaira vonatkozóan. A kutatás ötven klímamodell adatait kombinálva mutatja be, hogy 2100-ra hogyan fognak változni a szabadtéren eltölthető napok a különböző turisztikai célpontokon.

Arra a következtetésre jutottak, hogy Oroszországban, Kanadában és más északi országokban a jövőben több szabadtéri nap állhat majd az emberek rendelkezésére a kellemes idő miatt, ugyanakkor az olyan fejlődő országokban, mint például Elefántcsontpart, kevesebb szabadtéri nappal kell majd beérnie a lakosságnak.

Mindezek alapján hatalmas hőmérsékleti egyenlőtlenség rajzolódhat ki az északi és a déli országok között.

A kutatók azt is megvizsgálták, hogy a várható éghajlatváltozás hogyan befolyásolja a turizmust, az utazási szokásokat, illetve az úti célok kiválasztását. A legnagyobb változások a trópusi országokat érinthetik. A Dominikai Köztársaságban például a tanulmány alapján 2100-ra 124 nappal kevesebb lesz a szabadtéri napok száma, mivel egész évben ötven százalékkal csökkenhet a kellemes hőmérsékletű napok száma.

A népszerű nyaralóhelyek közül Mexikóban, Indiában, Thaiföldön és Egyiptomban is hasonló csökkenésre lehet számítani az évszázad végére – évi 55 és 86 nap között. Az Egyesült Arab Emírségek is az éghajlatváltozás egyik nagy vesztese lehet: várhatóan évi 85 napot veszít a jó időből, nem számítva az esős időszakok lehetséges növekedését, ami miatt nemrég óriási fennakadások voltak a dubaji repülőtéren.

Ezzel szemben például Franciaország, az Egyesült Királyság, Németország és Ausztria az eddigiekhez képest melegebb tél miatt 18 és 60 nap közötti szabadtéri napot nyer 2100-ra.

A mediterrán térségben Görögország a becslések szerint 2100-ra több mint harminc napot veszít a szabadtéren eltölthető napok számából a májustól szeptemberig tartó forró nyári hőmérséklet miatt.

Címlapról ajánljuk
Kiss László: „a szegény japán ember űrtávcsöve” egy világrekorder csúcsműszer

Kiss László: „a szegény japán ember űrtávcsöve” egy világrekorder csúcsműszer

A vadonatúj földi obszervatórium számos előnye közt az egyik, hogy ezerszer olcsóbb volt a James Webb űrteleszkópnál, és az sem elhanyagolható, hogy ha elromlik, oda lehet menni megjavítani - fogalmazott Kiss László csillagász, akadémikus az InfoRádióban, bemutatva a TAO-t. Megjegyezte: persze azt ne gondolja senki, hogy a kutatók az Atacamába fognak járni, távolról, az interneten, kamerákon megy szinte minden.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Nagyon fontos területet veszíthetnek az ukránok, kiszivárgott Trump súlyos terve - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Nagyon fontos területet veszíthetnek az ukránok, kiszivárgott Trump súlyos terve - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Szombaton kiderült, hogy Donald Trump újbóli megválasztása esetén a NATO-tagállamokat arra kényszerítené, hogy védelmi kiadásaikat a GDP 3 százalékára emeljék, reagálva ezzel az Oroszország és Kína jelentette fenyegetésekre, miközben az Ukrajnának nyújtott támogatást nem számítaná bele ebbe a keretbe. Eközben a G7 országok vezetői tárgyalásokat folytatnak egy olyan javaslatról, amelynek értelmében Ukrajnának 50 milliárd dollár értékű segélyt nyújtanak, amit az Európában befagyasztott orosz vagyonból származó nyereségből finanszíroznának. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×