Az amerikai külügy éves jelentése szerint tavaly romlott a helyzet Magyarországon

HírKlikk 2024. április 23. 19:20 2024. ápr. 23. 19:20

Megjelent az amerikai külügyminisztérium demokráciai, emberi jogi és munkajogi hivatala által készített éves jelentés a 2023-as év magyarországi emberi jogi fejleményeiről: eszerint romlott a helyzet.

Politikai gyilkosságok nem történnek Magyarországon, de az amerikai külügy éves jelentéséből kiderül, hogy a kormány ezen túlmenően minden eszközzel rátelepedik a független közéleti szereplőkre és gyakran támadja őket – írja a hvg.hu. A klientúrarendszert is szóbahozzák és Tiborcz Istvánt is megemlítik.

Az összefoglalóban megemlítik, hogy tavaly a magyar hatóságok elkezdték a 2021-es “gyermekvédelmi” törvény végrehajtását, és így korlátozták a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer és interszex témájú könyvekhez hozzáférést, egy múzeumigazgatót pedig elbocsátottak azért, mert nem korlátozta a belépést egy olyan kiállításra, amelyen egyetlen, a fenti kategóriába eső személyeket ábrázoló fénykép szerepelt. (Mint ismert, L. Simon Lászlóról, a Magyar Nemzeti Múzeum igazgatójáról van szó.)

A kormány a hírszerző szolgálatok és a kormánypárti média segítségével kezdett nyomozni a külföldi finanszírozásban részesülő NGO-k és független médiumok ellen, az ország szuverenitását fenyegető potenciális veszélynek állítva be őket – áll az összefoglalásban. 

Teljes közmédia-ellenőrzés

A jelentés polgári szabadságjogokról szóló fejezete felhívja rá a figyelmet, hogy mind az állami média, de a magánkézben lévő sajtótermékek nagy része is a kormánypárt direkt befolyása alatt állt vagy utasítást kapott onnan, valamint a piaci viszonyok is ezeknek a szereplőknek kedveztek a független sajtó kárára. 

Klientúrarendszer

Arról is írtak, hogy a kormány „megkerüli a rendes jogalkotási folyamatokat”, és a rendkívüli állapothoz nem kapcsolódó témákban (például költségvetési kérdésekben) is rendeletekkel hoz döntéseket.

A kormány nem lép fel kellő mértékben a klientúrarendszer, a nepotizmus és a kivételezés ellen, nincsenek megfelelő felügyeleti mechanizmusok – részletezi az EB és a civilek panaszait, Tiborcz István és Mészáros Lőrinc bizniszeit is felidézve.

Ugyan a törvény bünteti a korrupciót, de a kormány nem alkalmazza ezeket a jogszabályokat hatékonyan, a kormányközeli szereplők gyakran büntetlenül folytathatnak korrupt gyakorlatokat – írja a jelentés korrupcióra vonatkozó negyedik fejezete civil szervezetekre és az EB-re hivatkozva. A dokumentum az Európai Bizottság jogállamisági jelentését is felidézi, amely szerint a kormány ugyan bevezetett korrupcióellenes intézkedéseket a jogállamisági eljárás következményeként, a magas rangú kormányzati tisztségviselőket és közvetlen körüket érő korrupciós vádakat azonban nem vizsgálták ki kellőképpen.

Nincs kellő védelem az erőszakoskodók ellen

A diszkriminációról és a társadalmi problémákról szóló fejezet meglehetősen sok problémát sorol fel. Az országjelentés ezen belül külön tárgyalja a nők helyzetét, emlékeztetve rá, hogy nőjogi szervezetek régóta érvelnek azzal, hogy a megelőzés, az áldozatok védelme és a családon belüli erőszakkal kapcsolatos büntetőeljárási erőfeszítések nem elegendőek.

Forrás: hvg.hu