Válság üzemmódban van a Fidesz

HírKlikk 2024. április 23. 18:30 2024. ápr. 23. 18:30

Orbán Viktor 2010 óta gyakorlatilag kihívás nélkül kormányozta Magyarországot, de most egy volt szövetségeséből lett vetélytárs olyan nagy támogatásra tett szert, hogy a kormány a teljes fegyvertárát beveti az illető diszkreditálására.

Magyar Péter, jogász, volt diplomata és egy konzervatív család sarja kilépett a Fideszből, és a Financial Times-nak adott interjúban elmondta: „Célom az, hogy megfosszam a Fideszt a többségétől a következő parlamenti választáson, és legalább arra rákényszerítsem, hogy belépjen egy koalícióba. Együtt tudok működni a Fidesszel, ha nincs benne haverság és Orbán – már ha létezik ilyen”.

Üzenete sok magyar megérintett a négy egymás utáni Fidesz-kormány után, és tízezrek mentek az utcára Magyar hívására. A felmérések szerint a támogatottsága jelenleg eléri a 10 százalékot, ami az ellenzéki oldalon a legmagasabbak között van. Ugyanakkor a Fidesz a biztos szavazók mintegy 40 százalékára számíthat 2026-ban.

A kormányt megrázta Magyar hirtelen feltörése, és küszöbön áll az európai választás is, ezért mindent bevet a diszkreditálására, kezdve attól, hogy női napszemüveget visel, odáig, hogy az új Szuverenitásvédelmi Hivatal vizsgálatot indított ellene állítólagos külföldi támogatás gyanúja miatt. 

Magyar még soha nem volt választott tisztségben, magát olyan konzervatívként pozicionálja, aki „nyitott mindenki másra”, és mint mondta, a csalódott fideszeseket és ellenzéki szavazókat célozza meg. Elemzők szerint Magyar növekvő támogatottsága mellett a Fideszt aggasztja az a potenciális kár is, amelyet a retorikája okozhat. László Róbert (Political Capital) szerint a Fidesz válság üzemmódban van. „Igyekeznek visszaszerezni a fő bázisukat, de tudják, hogy a mintegy kétmillió plusz szavazójuk közül százezreket fognak elveszíteni” – mondta az elemző.

Magyar a miniszterelnök gyenge pillanatát használta ki – mutatnak rá elemzők. Februárban Orbán kénytelen volt megszavazni az Ukrajnának szánt 50 milliárdos segélycsomagot, amelyet korábban vehemensen ellenzett. Ezt követte az úgynevezett „pedofil botrány”, minek következtében Magyar  volt felesége – akkor a Fidesz listavezetője az európai választáson –, lemondott. Magyar kampányt indított a kormányzó párt haveri rendszere ellen, és azóta tömegeket vonz. 

A Fideszt ismerő források szerint Magyar kampánya kihívást jelent Orbán azon képessége számára, hogy visszaszerezze a szavazókat, és fenntartsa a párt kohézióját. Török Gábor elemző a Partizán adásában kifejtette: „A Fidesz belső okokból úgy döntött, hogy felhagy Magyar ignorálásával, és felveszi a kesztyűt. Magyart diszkreditálni kell, mert nagyon veszélyes, amit elindított: talán Magyarnak nem sokat használ, de alááshatja a Fideszt.”

A párt azzal igyekezett gyengíteni Magyar vonzerejét, hogy a töredezett és gyenge magyar ellenzék újabb részének állítja be. A cikk idézte Mráz Ágostont (Nézőpont) is, aki szerint a Fidesz tábora egységes, és a helyén van. „Magyar Orbánt veszi célba, de téglafalba ütközik” – mondta Mráz. 

A Fidesz kampánya a figyelem középpontjába állította Magyart, és széles platformot biztosított számára, ez pedig megfigyelők szerint a céllal ellentétes hatással járhat a Fidesz számára. 

Ugyanakkor Magyar Orbánhoz hasonlóan elutasítja az EU „kettős mércéit”, és azt mondja, hogy az EU-nak nem kellene támogatások visszatartásával erőltetni igazságügyi reformokat. „Ez zsarolás, és nem az EU dolga, hogy megoldja Magyarország problémáit. Brüsszelnek – és Washingtonnak – meg kell értenie, hogy a Magyarországra gyakorolt nyomás a céllal ellentétes eredményt hoz. Orbán részben azért nyer, mert fenntartja a Brüsszellel való harc látszatát” – fejtette ki.

Magyar Péter a jelek szerint Oroszország kérdésében középre igyekszik helyezkedni. Azt is kifejtette: ha pártja győz, nem hajol meg a Nyugatnak. „Az első hópehely volt, és most nagy hólabda. Ha júniusban jó eredményt érünk el, mindkét oldalon sok ember hinni kezdi majd, hogy el tudunk érni valamit” – mondta.