Részleges leállás karbantartás miatt a százhalombattai finomítóban
Fotó: Shutterstock

Részleges leállás karbantartás miatt a Dunai Finomítóban

"Ezúton szeretnénk tájékoztatni Önöket, hogy a MOL Dunai Finomító bizonyos üzemeiben előre ütemezett, időszakos karbantartást végzünk", olvasható az olajvállalat április 17-én kiadott közleményében, amire némi keresgélés után Szigetszentmiklós hivatalos weboldalán találtunk rá. Mutatjuk, hogy miért lehet gond az időzítés.


A település weboldalán közzétett tájékoztatás szerint az érintett üzemek leállása április 20. és június 24. között szakaszosan történik (vagyis már elkezdődött), majd a karbantartás elvégzése után a várható visszaindítás is szakaszosan valósul meg, várhatóan június utolsó hetében fejeződik be. Az időszakos karbantartás a finomító berendezéseinek biztonságos üzemmenetét és élettartam növelését szolgálja. A társaság szakemberei mindent megtesznek azért, hogy tevékenységünk ne zavarja a környéken élő szomszédaik mindennapjait.

Az időszakos karbantartás az üzemek biztonságos üzemmenetét szolgálja, annak érdekében, hogy az ország számára stratégiai fontossággal bíró üzemanyag ellátást a Dunai Finomító a jövőben is folyamatosan és zavartalanul biztosítani tudja, az év 365 napján.

További haszna, hogy a leállások alatti technológiai fejlesztéseink révén hatékonyabban, biztonságosabban és fenntarthatóbban tudunk működni. A karbantartási időszak alatt üzemeinkben javításokra, felújításokra, cserékre kerül sor, melyet az adott üzem irányított és felügyelt leállása mellett végzünk el, egészséget, környezetet, biztonságot nem veszélyeztető körülmények között

-olvasható a tájékoztatóban.

A leállással járó munkálatok a finomító környezetében elsősorban a leállásra való felkészülés és a visszaindulás idején okozhatnak a szokásostól eltérő jelenséget. Az üzemek leállásra történő előkészítése 3-6 napig, valamint a javítást követően az üzemek újraindítása 2-3 napig tart, amely időszak alatt több olyan technológiai tevékenységet hajtunk végre, amelyek a környező településeken éreztethetik hatásukat, mint például fokozott zajhatás, látványos fáklyázás, kellemetlen szaghatás.

A Dunai Finomítóval kapcsolatos további aktuális hírek a HELLO DUFI mobilapplikációban is elérhetőek.

A hvg.hu megjegyzi: Mivel tervezett és csak részleges karbantartásról van szó, a finomító leállása elvileg semmiféle zavart nem okozhat a hazai üzemanyag-ellátásban – a Mol rendelkezik saját tartalékokkal, végső esetben pedig ott vannak a stratégiai készletek. Az időzítés mégis szerencsétlen, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter ugyanis éppen kormányzati beavatkozást sürget az üzemanyagok kiskereskedelmi áraiba.

A MOL weboldalán közzétett tájékoztató szerint aszázhalombattai Dunai Finomító 1965-ben kezdte meg működését. A MOL által üzemeltetett finomító 165.000 hordó/nap (8,1 millió tonna/év) kőolaj-feldolgozási kapacitásával a közép-kelet-európai régió egyik legnagyobb finomítója.


Ne hagyd ki!