Közélet

Kijev korlátozza az állampolgári jogait azoknak, akik külföldre menekültek a háború elől

Ukrajna nem fogja hagyni, hogy a külföldre menekült, hadköteles férfiak élvezzék az állampolgároknak járó jogokat. Az ukrán konzulátusok bezárják előttük a kapuikat. A külügyminiszter, Dmitro Kuleba közölte, hogy ne várjon Ukrajnától semmit az, aki cserben hagyta a hazáját.

Ukrajna további értesítésig felfüggesztette a konzuli szolgáltatásokat a külföldön élő katonakorú férfi állampolgárok számára, kivéve azokat, akiknek vissza kell térniük Ukrajnába – közölte a Reuters brit hírügynökség által kedden elért külügyminisztériumi segélyvonal.

állampolgár
Kijev korlátozza az állampolgári jogait azoknak, akik külföldre menekültek a háború elől / Fotó: AFP

Dmitro Kuleba külügyminiszter az X közösségi portálon ugyanakkor azt írta:

az ukrán kormány hamarosan magyarázatot ad a külföldön élő katonaköteles korú férfiaknak nyújtott konzuli szolgáltatásokról.

Hozzátette, az általa elrendelt intézkedések célja, hogy helyreállítsák a mozgósítási korú férfiakkal szembeni „méltányos” bánásmódot. Mint írta „A külföldön tartózkodás nem mentesíti az állampolgárt a haza iránti kötelezettségei alól”.

Kuleba szerint azok az ukrán férfiak, akik elhagyták az országot, kijelentették, hogy nem törődnek a hazájukkal, így ne lepődjenek meg, hogy a hazájuk sem törődik velük. Ne számítsanak rá, hogy a háború alatt, vagy után bármilyen szolgáltatást kapjanak a Ukrajnától.

Van, aki a fronton harcol a hazájáért, mások viszont külföldön élvezik a biztonságot és közben tartják a markukat. Ez nem így működik

– jelentette ki Kuleba. Hozzátette, hogy az ukrán Külügyminisztérium tovább dolgozik azon, hogy a sorköteles korú férfiak ne mentesüljenek a katonai szolgálat alól, csak azért, mert külföldön vannak. Aki elhagyta Ukrajnát, azok a tervek szerint nem vehetik majd igénybe az ilyenkor járó konzuli szolgáltatásokat.

Kiderült, hogy hova menekült az ukránok többsége a háború elől

Több millióan menekültek el Ukrajnából az orosz–ukrán háború fokozódása óta az elmúlt két évben. A legtöbben Németországban, Lengyelországban és Csehországban kaptak ideiglenes védelmet.

 

ukrajna háború állampolgár
Kapcsolódó cikkek