szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legutóbbi 75 bázispontos alapkamat-csökkentést ezúttal 50 bázispontos vágás követte, de ez várható volt. A kamatcsökkentési ciklus vége 6,5-7 százalékos alapkamatnál várható az év közepén.

Az elemzői várakozásoknak megfelelően az alapkamat 50 bázispontos (0,5 százalékpontos) csökkentéséről döntött a jegybank Monetáris Tanácsa április 23-ai ülésén. Az alapkamat mértéke így 7,75 százalékra mérséklődik.

A döntés borítékolható volt, Virág Barnabás alelnök a március végi 75 bázispontos csökkentés után ezt jelezte előre, mondván: lezárult a gyors lépésekkel operáló szakasz, a kamatcsökkentések üteme lassul, a következő döntés áprilisban már az új, lassabb szakasz része lesz. De a pontos mértékről – ahogy a következő hónapokban is – alkalmanként, „adatvezérelt módban” dönt majd a Monetáris Tanács – adta ki a szokásos figyelmeztetést az alelnök.

Virág akkor azt is megsimételte, hogy 6,5-7 százalékos kamatszint reális forgatókönyv a félév végére.

A jegybank üzent a kormánynak az elszálló költségvetési hiány miatt

Áprilistól lassul a kamatcsökkentések üteme, év közepén 6,5-7 százalék lesz az alapkamat. A jegybank az importált infláció miatt kiemelt figyelmet fordít a forint árfolyamának stabilan tartására. Az infláció májusban már valamivel 4 százalék fölé emelkedik, az év egészének átlagában a 3,5-5 százalékos sávban lehet.

Március óta nem történt olyan változás, ami indokolná, hogy a jegybank még inkább lassítson a kamatvágási tempón. A forint árfolyama – amelyre a jegybank újabban kiemelten figyel – stabilan a 390-400 közötti sávban ingadozott az euróval szemben.

Némi aggodalomra adhat okot, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elégedetlen az amerikai infláció lassulásával, ezért még távolabbra tolódott a Fed saját kamatcsökkentési ciklusának kezdete.

Nagy Márton készülhet: az „összerogyott, összeomlott, lent maradt” infláció májusban föltápászkodik

A jegybank előrejelzése szerint májusban 4 százalék fölé gyorsul az infláció, év végéig a 4-5 százalékos sávban marad. A Nagy Márton által propagált magasnyomású gazdaság feltételei nem adottak, de a nyilatkozatok alapján úgy tűnik, a miniszter nem is úgy érti. Oldódni látszik a konfliktus a jegybank és a kormány között – véli a jegybank vezető közgazdásza.