szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az irányított energiájú fegyverekben látja a jövőt az amerikai hadsereg, azokkal hatékonyan veheti fel a harcot a drónokkal, drónrajokkal is. Ez különösen fontos lehet most, miután az orosz-ukrán háborúban, valamint az Irán és Izrael közti konfliktusban is egyértelművé vált: a drónoké a jövő, vagy már a jelen is.

Az amerikai haditengerészet két év múlva már tesztelni akarja a drónok ellen fejlesztett, nagyteljesítményű mikrohullámmal működő fegyverét – számolt be róla az IFLScience. A Meteor-projekt néven ismert kísérleti fegyverrendszer intenzív elektromágneses nyalábokat lő ki, hogy ezzel bénítsa meg a drónok elektronikáját.

A haditengerészet a 2025-ös költségvetési tervezet kapcsán arról írt az amerikai döntéshozóknak, hogy a Meteor egyszerre több célpontot is képes hatástalanítani, nagy hatótávolsággal bír, a lövésenkénti költsége alacsony, rövid időn belül élesíteni lehet, a „tölténytára” pedig igen nagy, vagyis egy töltéssel nagyon sok lövés leadható vele. Hogy pontosan mennyi, azt érthető módon nem hozták nyilvánosságra.

Az ilyen típusú fegyverrendszerek iránt régóta érdeklődik az amerikai hadsereg, a segítségével ugyanis fizikai lőszer nélkül iktatható ki az ellenséges célpont. A mikrohullámú fegyverek mellett ide tartoznak még például a lézerek és a hanghullámokat kilövő eszközök is.

A nagy teljesítményű mikrohullámú fegyverek szuper-nagyfrekvenciájú elektromágneses hullámot használnak fel, ami rongálhatja az elektronikát. Ha ezzel egy drónt céloznak meg, a hullámok gyorsan használhatatlanná tehetik a készüléket. A rakétákkal, golyókkal és más lövedékekkel/fegyverekkel ellentétben a lövésenként költség alacsonynak mondható.

Mikrohullámú fegyvert csinál az USA

Az amerikai haditengerészet már jövőre megkaphatja az első prototípusát annak a fegyvernek, amellyel a kicsi és gyorsan mozgó ellenséges tárgyakat vadásznák le a légtérből.

Az ilyen fegyverrendszereket az a szükség hívta életre, hogy az olcsó drónok egyre elterjedtebbé váltak. Az újfajta haditechnológiát a kisebb hadseregek és a gerillaharcosok használják, és a világ legfejlettebb hadseregének is komoly károkat tudnak okozni vele.

A legaggasztóbb, hogy a drónok rajokban közlekedve egyszerre több száz, vagy több ezer eszközzel tudnak támadni egy vagy több célpontot. Ez túlterheli a légvédelmet, és gyakorlatilag kiszolgáltatottá teszi a célpontokat. A mesterséges intelligencia miatt a jövőben ez a fajta harcászat csak még veszélyesebbé válik.

Az ilyen támadások ellen igen költséges a hagyományos fegyverekkel védekezni, az irányított energiájú fegyverek azonban komoly segítséget jelenthetnek ezen a téren.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.