Gazdaság

Bekavar az idei inflációnál a szolgáltatók inflációkövető díjemelése

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter április eleji értékelése szerint összeomlott az infláció – amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan el is ment. Aznap jött ki a KSH friss jelentése, mely szerint 2024. márciusban a fogyasztói árak átlagosan 3,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Viszont a jelentésben az is benne volt, hogy a szolgáltatások árai elszálltak (+9,9%), azon belül például a telefon- és internetszolgáltatás 10,8 százalékkal drágult.

Úgy tűnik tehát, az általános mérséklődés ellenére a szolgáltatások felfelé húzzák az inflációt, mert a jegybanki célt messze meghaladva drágulnak. A Portfolio.hu cikke szerint a jelenség hátterében legalább részben az a rossz szokás állhat, hogy a szolgáltató szektor szereplői az előző évi átlagos inflációval emelik idén az árakat. Az ING vezető elemzője, Virovácz Péter azt is mondta a lapnak, hogy Magyarországon két körben is újra emelkedésnek indulhat az infláció, és az éves árváltozás mozgása hatással lehet az inflációs várakozásokra is. Az elemző szerint nagy inflációs kilengésekre kell számítani a jövőben.

Inflációkövető (vagy ahhoz közeli) díjemelést alkalmaztak idén például a telefontársaságok, a bankok, biztosítók, és más szolgáltatók is így tettek, köztük szolgáltató kisvállalkozások is. De hogy mennyire indokolt a különböző szolgáltatóknak az általános infláció mértékével emelni, az minimum kérdés. Az NMHH lapunknak úgy nyilatkozott a telefondíjak inflációkövető emelésével kapcsolatban korábban, hogy ha a szolgáltató szerződésmódosítás során betartotta a vonatkozó szabályokat, és a bevezetett feltétel pontosan tartalmazza, hogy hogyan fog történni a díjak változása, akkor ez a szolgáltatói lépés nem jogszerűtlen.

Mint kiderült, a hatóság a szolgáltatók kiskereskedelmi árképzésének gazdasági megalapozottságát (jogosságát) nem vizsgálja, a szolgáltatóknak nincs költség alapú árképzési kötelezettségük. Nem a szolgáltató költségnövekedésének megalapozottsága indokolja, hogy az árváltozásokat a KSH fogyasztói árindexéhez kapcsolták. Hanem az, hogy az infláció mértéke objektív adat, a szerződéses felek és mindenki más számára jól azonosítható és megismerhető, számszerűleg pontosan meghatározott érték.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik