A szemünk láttára reformálja meg a borászatot a mesterséges intelligencia

Kovács Patrik Kovács Patrik | 2024.04.23 | Gasztró & Utazás | Olvasási idő: 6 perc
A szemünk láttára reformálja meg a borászatot a mesterséges intelligencia

Az amerikai borászatokban már előszeretettel használják az úttörő technológiát: mesterséges intelligencia segíti a borkészítés folyamatában, javaslatokkal látja el a szakembereket, sőt még a nagyobb vízigényű szőlőtőkéket is képes érzékelni.

Több mint 2000 hektáros szőlőterület tartozik Kara Maraden, a Foley Family Farms igazgatójának felügyelete alá. A szakember nem tud minden munkafolyamatot személyesen ellenőrizni, de ez ma már nem is szükséges: az egyes szőlőültetvények vízigényét Maraden a laptopján keresztül vizsgálja meg. E kényelmes megoldást a mesterséges intelligencia teszi lehetővé számára – írja a BBC. A borász bármikor fel tud lépni az internetre, hogy megnézze, milyen mértékben kell öntözni az ültetvényeket a tőle 300 mérföldre lévő Santa Barbarában.

A vállalkozás most a Tule Technologies nevű kaliforniai cég speciális rendszerét használja a szőlő aktuális vízigényének meghatározásához.

A szenzorokat, melyek mini időjárás-állomásokra hajaznak, szerte a szőlőültetvényeken helyezik el, hogy mérhessék a nedvességtartalmat, a szélsebességet és más kulcsfontosságú környezeti tényezőket. Az információkat ezután a Tule mesterséges intelligencia szoftverrendszerébe táplálják be, majd az eszköz megbecsüli, mennyi nedvesség párolog el a szőlőből és a talajból adott meteorológiai körülmények között. A mesterséges intelligencia végső soron tehát képes megállapítani, hogy a szőlő mennyi öntözést igényel, majd egy alkalmazáson keresztül értesíti is a szakembereket.

Maraden hangsúlyozza: az MI segítsége azért is hasznos a számukra, mert végre nem pusztán a saját – esetleg téves – becsléseikre támaszkodhatnak, hanem pontos számításokra alapozva hozhatnak döntéseket. Hozzáteszi: amióta a mesterséges intelligencia öntözésérzékelőit használják, érezhetően javult szőlőjük minősége és állaga is.

Tom Shapland, a Tule Technologies vezérigazgatója kiemelte: az érzékelők a munkaerőhiány elleni küzdelemben is hatékonynak bizonyultak. A CEO szerint „a mesterséges intelligencia éjjel-nappal figyelő szemet biztosít a szőlőben”.

A Tule saját MI-alapú alkalmazása, a Tule Vision már egy néhány perces videó alapján is képes meghatározni a szőlő vízigényét. Az eszközt több száz, különböző vízigényű szőlőtőkéről készült fotóval képezték ki a feladatra.

Miután a szőlőt leszüretelték, erjesztésre a borászatba kerül. A mesterséges intelligencia most már ezen a ponton is bekapcsolódik a munkafolyamatba. A kaliforniai székhelyű Tastry egy olyan MI-alapú innováción dolgozik, mely abban segíti a szakembereket, hogy kifejezetten fogyasztóbarát bort állítsanak elő. A program analizálja a nedű kémiai összetételét, majd egy, az amerikai borfogyasztók ízléspreferenciáit tartalmazó adatbázissal veti össze a kapott adatokat.

A Tastry nemcsak a borok cukortartalmát és savasságát is elemzi, de az úgynevezett tanninokat is, vagyis a szőlő héjából, magjából és szárából származó keserű, fanyar vegyületeket.

A mesterséges intelligencia abban is segítheti majd a borászokat, hogy a különböző alapborokból minél ízletesebb végterméket állítsanak elő, tudatosan variálva az egyes borok százalékos arányát, amíg el nem érik a legkedveltebb ízprofilt.

Monica Christmann, a németországi Hochschule Geisenheim Egyetem borászati professzora úgy fogalmazott: nem könnyű megjósolni a különböző borkomponensek közötti kölcsönhatást, és az MI még nem teljesen megbízható ezen a téren. Az ágazatban viszont sokan elítélően nyilatkoznak a mesterséges intelligenciáról: meggyőződésük szerint a forradalmi technológia azt a gondos, emberi kézzel végzett aprómunkát rombolja le, ami olyan különlegessé teszi a minőségi borokat.

„Egyetlen algoritmus sem képes igazán megérteni az éghajlat, a talaj és a szőlőfajták közötti összetett kölcsönhatást, amely a bor finomságát és karakterét adja. Nem tudja értékelni az egyensúly, a szerkezet és az illat esztétikáját sem, amely egy kivételes évjáratot megkülönböztet. A borok ásványosságáról, savasságáról vagy gyümölcsösségéről beszélni egy gép számára értelmetlen. Az igazi borászok az ízlelésükben bíznak, nem a számítógépes feldolgozókban” – fogalmazott Jonathan Kleeman, Tom Sellers Story Group nevű brit étteremvállalat vezető sommelier-je.

Tom Ashworth, a Yapp Brothers borkereskedő vállalat vezérigazgatója hangsúlyozta: ő sosem támaszkodna a borkészítésben a mesterséges intelligenciára. „Az, hogy a borász milyen mértékben engedi, hogy a mesterséges intelligencia átvegye a döntéshozatalt – több száz év tapasztalatát helyettesítve –, azt hiszem, a borászat kockázatvállalási hajlandóságától és magának a mesterséges intelligenciának a pontosságától függ. Jelenleg nem adnám át a borkészítés kulcsfontosságú folyamataival kapcsolatos döntéshozatalt az MI-nek, mint ahogyan azt sem engedném, hogy az MI felügyelet nélkül irányítsa az ügyfélszolgálatot” – ecsetelte a cégvezető.

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!