A tiszavirágok rajzása az idén sem várható a megszokottnál korábban, egy rovar téves azonosítása okozza a jelenlegi félreértést. Az elevenszülő kérészek nőstényei ugyanis már mostanság is fel-felbukkannak, a hímek turbánszemeikkel kutatják őket az esti égbolton – írja a 24.hu.

Kérészekről készült friss fotók alapján terjedt el az interneten, hogy a korán jött és extrém meleg tavasz miatt két hónappal előbb kezdődött a tiszavirágzás. A hungarikumszámba menő, látványos természeti esemény egy bizonyos kérészfaj tömeges rajzása, amikor a rovarok naponta milliószám emelkednek a víz fölé, hogy a levegőben párosodjanak, lerakják petéiket, majd perceken belül el is pusztuljanak. Mint kiderült, a hír alaptalan volt, egy téves azonosítás alapján kapott szárnyra.

A Tisza még nem kezdett virágzásba, és nem is fog nyár elejéig. A félreértést egy elevenszülő kérészfaj okozta – mondta dr. Kriska György biológus, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója, az ELTE TTK Biológiai Intézet docense.


Tiszalökön készült fotón nem a tiszavirág, hanem egy másik kérészfaj, az elevenszülő kérész egy nőstényének szubimágója volt látható, mely Európa-szerte elterjedt, egyik egyedi jellemvonása pedig, hogy – a tisza- és dunavirággal ellentétben – állóvízben is képes kifejlődni. Általában négy reprodukciós csúcsuk van egy évben április végétől október elejéig, azaz ekkor hagyják el a vizet a legtöbben, hogy párosodjanak.

Míg a tiszavirág testhossza a négy centimétert is elérheti, elevenszülő rokona csak az egy centit. Előbbi rovar kizárólag estefelé, hat óra körül repül fel, és két–három órával később már megtörtént a párzás, a peterakás, a hímek és a nőstények mind el is pusztultak, az elevenszülő kérész nősténye viszont párzás után igyekszik elrejtőzni a parton, majd 10–14 nap után teszi le petéit a vízbe, és csak később pusztul el. Továbbá ez a faj jóval kisebb rajokat alkot, mint a tiszavirágok akár több milliós tömege.

tiszavirág

A tiszavirágok rajzása az idén sem várható a megszokottnál korábban – fotó: Shutterstock

Az elterjedt fotón látható rovar biztosan nőstény, kevésbé kifejezett testmintázata és opálos szárnyai pedig arra utalnak, hogy szubimágó, azonban a tiszavirágnál csak a hímeknek van szubimágó alakjuk, mondta el a szakember.

A tiszavirágzás tehát még nem kezdődött el, és bár célzott kutatás nincs arra vonatkozóan, hogy pontosan mi indítja el a rajzást, de a korai felmelegedés biztosan mellékes tényező.

A tudomány világszerte 3330 kérészfajt ismert, amiből Magyarországon közel 100 faj él, melyek közül csupán kettő a sokszor több milliós rajzást produkáló faj: a tiszavirág és a dunavirág.

A tiszavirágrajok minden évben június közepétől július közepéig emelkednek levegőbe, és először a Tisza alsóbb szakaszain jelennek meg.

A dunavirág rajzásának kezdeti időpontja július végétől szeptember elejéig bármikor bekövetkezhet. Tudományosan nem bizonyított, de a szakemberek a tapasztalatok alapján úgy vélik, hogy a dunavirágrajzás kezdete a lárvafejlődés alatti vízállásviszonyokkal lehet összefüggésben.

A téves azonosítás alapjául szolgáló fotót készítője azóta törölte a Facebookról, és a 24.hu szerkesztőségének írt levelében kiemelte, hogy ő maga nem szakértő, tévesen címkézte a fotót, amiért egyes fórumokon támadások kereszttüzébe került.