Karácsony Gergely;önkormányzati választások;Vitézy Dávid;főpolgármester-jelölt;Szentkirályi Alexandra;EP-választás 2024;

2024-04-23 07:44:00

Tumultus a főpolgármesterségért, több, eddig politikai szerepet nem vállaló jelölt is akad a három fő aspiráns mellett

Már 14-en vették át az ajánlóíveket a főpolgármesteri versenyhez: volt készenléti rendőr, nyugdíjas és birodalmi „lépegető” is van a jelöltek között.

Nagy tülekedés van a hivatalos főpolgármester-jelöltségért az idén. Összesen 14 magánszemély vette át az ajánlóíveket múlt szombaton, míg 2019-ben például „csak” nyolcan indultak neki az aláírások gyűjtésének. A jelöltek fele pártszínekben méretheti meg magát, a másik fele függetlenként (Ahhoz, hogy hivatalosan is jelölt legyen és a szavazólapra kerüljön valaki, össze kell gyűjtenie 5 ezer érvényes aláírást).

Torda Dávidot tiktokerként azonosította az internet népe, aki esetenként a lapos földről értekezik. Az igazi gyöngyszem azonban Nimmervoll Márk Erik, aki jó előre elkészítette program-videóját Budapesti csoda címmel. A vélhetőleg saját konyhájában készített felvételen 5 vállalást tesz, mondván „5 évre választják a főpolgármestert, ezért úgy igazságos, hogy 5 dolgot tervezzek”. Ezek közül véletlenszerűen kiragadva említenénk a közlekedési vállalásokat: a „vitetném magam autóval, mert ami jár, az jár…”, illetve „a kátyúkat be kell tömni, bár a gödörnél vannak veszélyesebb helyek persze, szakadékok, vizek…” A többi független: Kolek Márton Ottó, Kovács János és Simon Szilárd Attila egyelőre – legalábbis az általunk fellelt adatok szerint – semmilyen formában nem jelent meg a fővárosi választási színtéren.

Ács László és Révész Ferenc viszont visszatérőnek tűnik. Előbbi az előző önkormányzati választáson még a Zöldek Pártja nevű – már akkor kamuszervezetnek tűnő – formáció jelöltje volt, amiből azóta vállalkozás lett. Most függetlenként tesz kísérletet arra, „hozzáértésével és hatalmas élettapasztalatával (…) azt nyújtsa a fővárosi polgároknak, ami jár nekik”. 2019-ben se neki, sem a most szintén újra nekifutó Révész Ferencnek nem sikerült összeszednie a hivatalos főpolgármesteri szavazóívre való felkerüléshez szükséges számú aláírást. Az előző megmérettetés idején még villanyszerelőként dolgozó Révész most már nyugdíjasként próbálkozik, mert ebben a ciklusban „a jogfolytonosság helyreállítása megrekedt”.

Az újonnan bejelentkezők között találjuk a Szabad Ország Mozgalom (SZOM) jelöltét, Kajtor Gábor volt készenléti rendőrt, jelenlegi testépítőt, aki indulását azzal indokolta, hogy „a jelenlegi vezetés a múltban ragadt, és látjuk, hogy számos kihívás áll Budapest előtt”. Programjában az „albérleti díjak maximalizálása” mellett „a veszélyes területek, kiemelve a Római part, belváros – fokozottan biztonságossá tétele” is szerepel.

A SZOM-hoz hasonlatosan frissen alakult párt aspiránsa Ferenczik József. Az Új Magyar Birodalmi Mozgalom színeiben induló jelölt szerint „az első lépés a győzelem felé az élősködők ellen egy új Budapestért”, mert „elég volt már a parkosításokból, a bicikliutakból, az illúziókból”. Felszámolná az autós üldözést, megszüntetné a kerékbilincset és csökkentené a parkolási díjat. A Nemzetegyesítő Mozgalom jelöltje a 77. évét taposó Kovács János, aki még nem állt elő programmal. (A listán két Kovács János is szerepel, a másik a már említett független aspiráns).

A fentieknél komolyabb jelöltnek számít Grundtner András jogász, a Mi Hazánk budapesti alelnöke, aki korábban a XII. kerületi önkormányzatban foglalkozott közbiztonsággal, egészségüggyel és szociális ügyekkel. Főpolgármester-jelöltként lakbér-adót vezetne be a budapesti nagyvállalatoknak, a befolyó pénzből pedig új lakbér-támogatásokat vezetne be, illetve lakásépítési programot indítana. Brenner Koloman, a Jobbik főpolgármester-jelöltje viszont még az aláírásgyűjtés előtt, Vitézy Dávid programbemutatóját meghallgatva visszalépett.

A hivatalos jelöltté váláshoz szükséges számú aláírást elsőként Szentkirályi Alexandra gyűjtötte össze a szombati rajt után, sőt már aznap le is adta azokat a Nemzeti Választási Irodában. Mint mondta: ettől függetlenül „ott lesz Budapest minden szegletében, hogy meghallgassa a fővárosiakat és ismertethesse hétpontos tervét”. (Szentkirályi, Karácsony és Vitézy programjáról szombaton írtunk részletesebben.)

Az eddigi kampányuk sikerét értékelve azt írták, hogy „nagy az érdeklődés, és sorra érkeznek a pozitív visszajelzések”. Arra a kérdésre, hogy mi a véleménye Szentkirályi és Vitézy kampányáról, ígéreteikről, csak a korábbi szlogent kaptuk vissza: „a Fidesznek nincs üzenete, csak hadüzenete Budapest számára, ehhez viszont van két főpolgármester-jelöltje”.

„A hét elején meglesz a szükséges számú ajánlás” – bizakodott Vitézy Dávid az LMP jelöltje, de mint írta, kint maradnak még az utcákon és gyűjtenek még, mert így találkozhatnak a választókkal és tájékoztathatják őket a 101 pontos programról. Vitézy szerint „ezek különösen értékes beszélgetések”. A következő hetekben a külső kerületekben folytatják a kerületjárást. „Olyan helyekre megyünk, ahol a többi jelölt csapatával ritkán lehet találkozni a pesterzsébeti sétálóutcától a Bikás parkig és a rákoskeresztúri Fő térig” – írta. A közlekedési szakember kifejtette, „nincsenek olyan erőforrásaink, mint akár a DK jelöltjének, Karácsony Gergelynek, akár a Fidesz jelöltjének, Szentkirályi Alexandrának” (Karácsony a DK, az MSZP és a Párbeszéd jelöltje – a szerk.), de ezt nem tartják hátránynak, inkább előnynek, mondván, „nem a két nagy országos pártpolitikai tömb áll mögöttük, hanem a budapestiek”.

Vitézy lelkesítőnek tartja, hogy a budapestiek nem engedik magukat megvezetni pártpolitikai lejáratással. Úgy véli, már csak azért is érdemes volt elindulnia, mert munkára sarkallta vele a Városházát. – Évek óta elfelejtett ígéretek megvalósításába fogtak bele a Városháza park parkolójának kiürítésétől az új zebráig az Astorián. Jót tesz a verseny a politikában – összegzett.

A Fidesz sietett, Magyar Péter előzött, a többiek nem rohannak

 A Nemzeti Választási Iroda (NVI) eddig 15 pártnak, összesen 88 ezer 785 darab ívet adott ki az európai parlamenti választásra, amelyek közül hétfő 14 óráig csak a Fidesz-KDNP vitte vissza az ajánlásokat. (A listaállításhoz az EP-választásnál 20 ezer érvényes aláírás szükséges). Ezek ellenőrzése folyamatban van – írta a lapunk kérdésére az NVI. Arra a kérdésünkre viszont, hogy a Fidesz-KDNP hány aláírást adott le, azaz mennyivel többet a szükséges 20 ezernél, nem kaptunk konkrét választ.

Szombaton kezdődött a június 9-i európai parlamenti és az önkormányzati választás kampányidőszaka. Az aláírásgyűjtésen ugyan a Fidesz-KDNP adta le elsőként, vasárnap este az aláírásokat, de – legalábbis a nyilatkozatok szerint – nem a kormánypárt volt a leggyorsabb: Magyar Péter pártja, a Tisza Párt már szombaton délelőtt összegyűjtötte a szükséges mennyiségű aláírást Budapesten, igaz, azokat még nem juttatták el az NVI-hez. Az irodától megkérdeztük azt is, hogy a leadás utáni további aláírásgyűjtés vajon szabályos-e, amire az NVI azt válaszolta: „a választási jogszabályok nem tartalmaznak rendelkezést arra vonatkozóan, hogy egy jelölő szervezet hány ajánlást gyűjthet össze, viszont az európai parlamenti választás vonatkozásában a pártok kizárólag az NVI által kiadott aláírásgyűjtő íveken gyűjthetik a választópolgárok ajánlásait. Mindez nem akadálya annak, hogy a jelölő szervezetek a fentiektől eltérő céllal és formában, az adatvédelmi előírásokra figyelemmel támogatóiktól aláírásokat gyűjtsenek”.

Az ajánlás egyébként akkor érvényes, ha az ívet a választó saját kézzel aláírta és szerepel a papíron a nevén kívül a lakcíme és a személyi azonosítója is. Egy ember azonban több EP-listát is aláírhat. Eddig 35 jelölőszervezetet vettek nyilvántartásba, valószínűsíthető, hogy ezek nagyobb része nem fogja tudni teljesíteni a „követelményt”.

A Magyar Kétfarkú Kutyapárt (MKKP) érdeklődésünkre azt mondták, nem hajtja őket a tatár, nem vesznek részt a gyorsasági versenyben. Aláírásgyűjtésük – bár több helyen már zajlik – a héten fog csak igazán beindulni. Meglesznek a szükséges számok, állítják. A Demokratikus Koalíció (DK) már összegyűjtött minden szükséges aláírást, de nem rohannak ők sem, várhatóan a héten adnak ki számokat is tartalmazó adatokat. Körkérdésünkből kiderült, hogy az MSZP is megszerezte már a szükséges ajánlásmennyiséget a DK-MSZP-Párbeszéd közös fővárosi lista, a főpolgármesteri ajánlás és a polgármester-jelöltek esetében is, ezeket folyamatosan adják le a következő napokban. De az aláírásokat tovább gyűjtik a teljes időszak alatt, mivel úgy vélik, „nagyszerű alkalom ez a választókkal való találkozásra”.

Az LMP azt írta lapunknak: „a főpolgármesteri ajánlások hamarosan leadásra kerülnek”, az EP-listára és a megyei listákra is „folyamatosan, jó tempóban” gyűjtik az ajánlásokat. Vona Gábor pártja, a Második Reformkor kérdésünkre írásban azt válaszolta: „jól haladunk. Előre láthatóan, a terveink szerinti időben fogjuk befejezni az ajánlásgyűjtést”. A Munkáspárt sem tudott konkrét számokat mondani, hétfő délután a Nyugati téri aluljáróban gyűjtött aláírást Thürmer Gyula elnök és munkatársai. Azt ígérték, a héten lesz összesítés.

Más pártokat is megkerestünk, hogy megtudjuk: hogy állnak az aláírásgyűjtéssel, ám lapzártánkig a többi szervezet nem reagált. Az NVI egyébként elérhetővé tette a Kit ajánlottam? (KITAJ) elnevezésű ajánlásellenőrző-szolgáltatását, hogy a választópolgárok ellenőrizhessék, melyik jelöltet vagy listát támogatták. KRAUSZ VIKTÓRIA