Az üzleti filozófia, ami a streamingpiac éllovasává tette a Netflixet

Kovács Patrik Kovács Patrik | 2024.04.23 | Üzlet & Siker | Olvasási idő: 3 perc
Az üzleti filozófia, ami a streamingpiac éllovasává tette a Netflixet

Reed Hastings, a Netflix társalapítója és korábbi vezérigazgatója (jelenlegi ügyvezető elnöke) érdekes részleteket árult el arról az üzleti stratégiáról, mely nélkül a streamingóriás sosem válhatott volna piacvezetővé.

Reed Hastings több mint húsz éven át birtokolta a Netflix vezérigazgatói bársonyszékét, 2023-tól pedig ügyvezető elnökként folytatja munkáját. A streamingplatform egykori társalapítója a The Tim Ferriss Show című podcastban megnyerő őszinteséggel mesélt arról az üzleti stratégiáról, mely 240 milliárd dolláros vállalattá tette a Netflixet. Hastings szerint a nagy vállalatok egyik fő ismérve, hogy – terjeszkedésük érdekében – folyamatosan új ötletek után kutatnak, és sosem ragadnak le egyetlen merev nézőpontnál vagy üdvözítőnek tűnő „igazságnál”.

„A nyitottság és a rugalmasság a Netflix szellemi alappillérei” – magyarázta Hastings hozzátéve, hogy a Netflix vezetői gyakran kérdezik meg beosztottjaiktól, mi lenne az a három dolog, amit másképp csinálnának, ha a helyükben lennének.

Az üzletember vezérigazgatóként sokszor maga is azt kérte a vállalat 50 legbefolyásosabb emberétől, hogy írják le, milyen irányba navigálnák a vállalatot CEO-ként. A visszajelzéseket aztán összegyűjtötte, majd a legeredetibb ötleteket kiválogatta, és sokszor az üzleti stratégiába is beépítette. Egyes javaslatok működőképesnek bizonyultak, mások viszont tévútra terelték a vezetőt, aki ez utóbbiakra tanulási lehetőségként tekintett.

Egyébként nem ő az üzleti világ egyetlen ismert alakja, aki a vállalatirányításban, a döntéshozatalban demokratikus elveknek is teret enged. Hasonló nyitottság jellemzi az Amazon alapítóját, Jeff Bezost is, aki olykor személyesen olvassa el az elégedetlen ügyfelektől érkező leveleket, és – ha indokoltnak érzi – meglépi a bírálói által sürgetett változtatásokat.

„Meghallgatod őket, majd felteszed a kérdést, vajon igazuk van-e. És még ha nincs is teljesen igazuk, lehetnek olyan részigazságaik, amik inspirálhatnak, és meggyőzhetnek arról, hogy változtatnod kell” – nyilatkozta Bezos egy hat évvel ezelőtti konferencián.

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!