Az Egyesült Államok légibázisát feladva vonul ki Nigerből, miközben az orosz tanácsadók már meg is érkeztek az országba

külföld
április 22., 19:07

Kurt Campbell amerikai külügyminiszter-helyettes múlt pénteken Washingtonban találkozott Ali Mahaman Lamine Zeine nigeri miniszterelnökkel. A találkozó során az Egyesült Államok vonakodva ugyan, de beleegyezett az amerikai csapatok kivonására vonatkozó nigeri kérés teljesítésébe, majd bejelentette, hogy több mint 1000 katonát von ki Nigerből, és kivonul a nigeri légibázisáról is.

photo_camera A katonai junta bejelenti a puccsot 2023 júliusában Fotó: -/AFP

Nézőpontváltás a tavalyi puccs után

Tavaly júliusban a demokratikusan megválasztott nigeri elnököt a katonák Abdourahamane Tiani tábornok vezetésével megbuktatták, és átvették a hatalmat, azóta az ország egyre inkább elszigetelődött a nyugati országoktól, ahonnan korábban sok százmillió dollár segély érkezett. A francia és az amerikai kormány csökkentette a Nigernek nyújtott támogatásokat, az Európai Unió és több afrikai ország pedig gazdasági szankciókat vezetett be. Válaszul a nigeri kormányzó junta megerősítette a katonai együttműködést Oroszországgal és Iránnal.

A puccs után a junta rövid úton kipaterolta az országban állomásozó francia hadsereget – ezért értékelődött fel a franciák szempontjából Csád szerepe - , az EU műveletei is kivonulóban vannak, az oroszokkal való kapcsolat viszont jelentősen megerősödött.

photo_camera Franciaellenes tüntetők Niamey-ben. Fotó: -/AFP

A nigeri katonai vezetés láthatóan nem a szép elválás híve: a 2012 óta futó EU-s műveletek (EUCAP Sahel Niger és EUMPM) befejezésére tavaly decemberben fél évet adtak, majd idén a junta az EUCAP vezetőit nem akarta be és kiengedni az országból, miközben az egész missziót azzal vádolták, hogy hozzájárul Niger franciák általi destabilizálásához. Januárban az EUCAP több vezetőjét kiutasították az országból, 72 órát adva nekik a távozásra.

A franciák és az EU után most távoznak az amerikaiak is

Az amerikai hadsereg a Bush-kormányzat terrorizmusellenes stratégiájának részeként a 2000-es évek elején kezdett el tevékenykedni Nigerben, főként kiképzést és felszerelést biztosítva a helyi hadseregnek. 2013 körül jelentősen bővült a Nigerben állomásozó amerikai katonák létszáma, amikor iszlamista fegyveresek hatalmas területeket foglaltak el a szomszédos Maliban.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már tagja vagy a Körnek? Itt tudsz belépni.