Bohózat és piti zsarnokság, amit a brüsszeli konzervatív konferencia mutatott

HírKlikk 2024. április 22. 17:00 2024. ápr. 22. 17:00

Az Economist szemleírója, aki maga is ott volt a NATCON nagy vihart kavart brüsszeli tanácskozásán, azt érzékelte, hogy nagyon sok jó szándékú amerikai felszólaló a jelek szerint nem érzékeli: Orbán Viktor, a rendezvény patrónusa visszaél a konzervatív ideológiával. Paravánnak használja, hogy kliensrendszert építsen ki.

A magyar miniszterelnök, akit felháborított, hogy a liberális ellenség megpróbálja belefojtani a szót, a végén megkapta a lehetőséget, hogy a rajongóihoz szóljon. Kirohant az EU és a szabadelvű normák ellen, amelyek pedig a végén, megkésve ugyan, de szavatolták számára a szólás jogát.

A nemzeti konzervatívok két napos brüsszeli konferenciája a liberalizmus válságát tükrözte, a szélsőjobbal kialakult összeütközésből a bohózat és a piti zsarnokság ötvözete lett – - írta a brit Economist. 

A helyi polgármester utasítása nyomán a rendőrség csupán félszívvel szállt ki a reakciós fórum helyszínére, de ez már csak betetőzte a zavarba ejtő események sorozatát.

Ez már a kilencedik ilyen esemény volt az amerikai Edmund Burke Alapítvány égisze alatt, a sztárvendégnek pedig Orbán Viktor számított, aki büszkén illiberális. A magát sértve érző liberalizmus teljes tévedésbe esett, amikor kivezényelte a karhatalmat és csak azt igazolta ily módon, hogy nem összeesküvés elmélet a konzervatívok által hangoztatott „kirekesztés kultúrája”.

A szélsőjobbal szemben eddig alkalmazott cordon sanitaire elrákosodott, ebben a megközelítésben már a szélsőséges nézetek hangoztatása sem megengedhető.  De teljes képtelenség az, amire a kerületi elöljáró hivatkozott, hogy ugyanis veszélybe kerülhet a közrend. Hiszen Brüsszel egy sor hasonló tanácskozás színhelye és nem volt semmi gond akkor sem, amikor két éve ugyanezt a fórumot látta vendégül.

De már a helyszín kiválasztása is nagy nehézségekbe ütközött. Csak harmadik nekifutásra sikerült olyan helyet találni, amely hajlandó volt befogadni az eseményt. Viszont a hatósági fellépés nyomán érdekessé vált az, ami egyébként csupán a globalisták szokásos ostorozásának ígérkezett. Amúgy a témák közt nem szerepelt semmi olyasmi, amit a liberális társadalomnak ne kellene minden további nélkül elviselnie.